Dwarf gourami

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Colisa lalia - Dwarf gourami



DSC01430.jpg
 
Vrlo zastupljena kod nas ali na zalost jos niko od odgajivaca nije uspeo da je izmresti , za ovu guramiju kaze se da moze da se mersti u akvarijumima.

Pocetnici skoro uvek kupuju samo muzjake zbog svojeg izrazitog kolorita ,dok je zenka bez tog sarenog kolorita.
 
Fauna!!!!!!


O cemu ti covece pricas??????

Pa ovde deca mreste tu ribu.Ja znam bar 100 hobista kojima je to ovde bez problema poslo za rukom.Fauna pa to je decija igra.

Mozda ih stvarno ne mrestre u Sapcu.Nemoj tako olako da donosis zakljucke ti si ipak covek od ugleda ovde :wink:

Auuuu ..... za kaznu zbog ove brzopletosti :lol: kuvas pasulj
 
Pa vidis Octopuse ja znam dosta odgajivaca u Beogradu i to veoma ozbiljnih i velikih ali ni jedan od njih ne razmnozava colise lalie. E sada da ih deca razmnozavaju to ne znam ali ti odgajivaci sto sam rekao jos uvek NE. Ali nema veze sto oni to ne razmnozavaju jer svaku novu vrstu ribe koja se kod nas razmnozi oni je ako ne rade,obavezno je otkupe od tih pojedinaca. Da ti ne navodim ovde jedno veliko ime takvog odgajivaca koji mresti veliki broj riba a ono sto ne mresti on otkupljuje, da kod njega jos uvek se nije pojavila colisa lalia iz domaceg uzgoja.


Ne moze se na osnovu pojedinaca donositi zakljucak da se nesto kod nas razmnozava ili ne , mozda je neko i gibicepse proizveo ali se jos to nije proculo a ipak se kaze, da kod nas gibicepsi jos uvek nisu razmnozeni. :wink:
Mozda sam ja trebao drugacije da napisem jer vidim da bukvalno shvatas kada kazem "nerazmnozava se kod nas" ili niko od "odgajivaca"
 
Fauna ovakav odgovor sam ocekivao od tebe kada sam predhodnu poruku pisao.Da razjasnimo.:
Nisam ja nista bukvalno shvatio vec si ti napisao : citiram jos niko od odgajivaca nije uspeo da je izmresti kada kazes da neku vrstu niko od odgajivaca nije uspeo da izmresti onda ce svi koji to procitaju pomisliti da se radi o ribi koju je zapravo tesko mrestiti.U slucaju Colise lalie ovo nije slucaj. Tu vrstu je veoma lako izmrestiti. Dovoljna je kadica od desetak litara sa nivoom vode ne vecim od 10-12 cm ,temperaturom 28-30,i polno zreo par dobro uhranjen ,Kada ribe poloze ikru kao i kod vecine dvodihalica ukloni zenku a oca ostavi dok se mladi ne izlegu pored gnezda,da se o njima brine (24 h)kada mladi proplivju (a ima ih od 500 pa do 2000,3000 hiljade )odstrani i oca .Probaj i sam pa ces videti da je prosto.
U jednoj stvari si u pravu a to je da ih mali broj odgaivaca kod nas radi .A sta mislis zasto????Tek izlezene kolise su izuzetno sitne i traze najfiniju zivu hranu za start a kada se uzme i koliko ih ima tj. koliko takve hrane treba odmah se namece zkljucak da je ove ribe lakse izmrestiti nego odhraniti.Ti odgajivaci koje pominjes i nisu neki majstori svog zanata ako im ovo ne polazi za rukom.Znas li da vecina njih uopste ne ume da napravi kulture,infuzorijre,rotatorije ,itd.Svi oni mreste ribe kojima je startna hrana artemija ili eventualno kuvano zumance.Pusti Lazu prica o velikim odgajivacima jer ih ja sve licno poznajem(I znam na koga si mislio iako ga nisi imenovao).....Sta mislis gde oni nabavljaju priplodni materijal ???
Iza onoga sto kazem ja stojim uvek i dokazima te ce se veceras na sajtu prikljuciti momak iz Lazarevca koji je samo jedan sa one moje liste od gomile ljudi koji su ovu vrstu radili.Ti si inace stotinak ljudi iz mog predhodnog posta nazvao pojedincima ????
Uzgred Ja licno sam ih radio vec x puta i vec u Januaru Ja i Peca(on ce biti fotograf) cemo to uslici i reci odraditi za sve vas na sajtu kako bi te razuverio .
Uostalom pitaj ostale iskusnije clanove foruma sta na tvoje tvrdnje oni imaju da kazu i sledeci put znaj da ako sa necim ti nisi upoznat to ne znaci da je to nemoguce ili niko drugi to ne radi :wink:

I za kraj da ti pojasnim zasto vecina tih "velikih" odgajivaca koje pominjes ne radi Colise .Zato sto ove ribe izuzetno sporo rastu i sto je potrebno oko 6 meseci da one stasaju za prodaju.(za ovo vreme oni (odgaivaci) odreade obicno 2 ture neke druge komercijalnije vrste koja brze stasa za prodaju)Uz to ribe hrane najcesce nekvalitetno i jednilicno pa im ribe nemaju nikakvu boju , a kolise bez boje niko ne zeli da kupi.Znas ako u hrani nema pigmentskih materija pigmentske celije ribe ostaju uskracene za iste a onda od boje nema ni traga.

Nema razloga da se zestis sve ovo sto sam rekao su cinjenice koje ce vremenom svako iskusniji potvrditi.
 
Octopus said:
..Uostalom pitaj ostale iskusnije clanove foruma sta na tvoje tvrdnje oni imaju da kazu i sledeci put znaj da ako sa necim ti nisi upoznat to ne znaci je to da je to nemoguce ili niko drugi to ne radi

Samo mi reci kako si zakljucio da sam ja u ovme postu to rekao, da je nemoguce mrestiti ovu vrstu ribe :roll:

Moj citat said:
..Vrlo zastupljena kod nas ali na zalost jos niko od odgajivaca nije uspeo da je izmresti , za ovu guramiju kaze se da moze da se mersti u akvarijumima.

Eto ja tu nikako ne mogu da shvatim da sam ja rekao da su one nemoguce za mrest :?


A jos nesto pustimo te stotine pojedinaca o njima ja nisam ni govorio vec o ODGAJIVACIMA a takvih je u Beogradu mnogo manje nego sto mnogi misle. Od njih dolazi velika kolicina riba, koje mi vidimo po akvaristickim radnjama.

I na kraju, moje misljenje nije presudno ako sam nesto rekao , da ce sada to biti zvanicna informacija za koju ce se svi pozivati . Ovde je postavljena tema da se diskutuje ,razmenjuju i suceljavaju misljenja a zakljucke donosimo na kraju . Mozda se i jave tih stotine ljudi koji su uspeli da urade to sto sam ja rekao da nije tako, pa me i oni demantuju. Moje je saznanje takvo kakvo jeste a da nisam upoznat sa tolikim brojem odgajivaca, siguran budi da ne bih ni napisao bilo sta vezano za mrest colisa.
 
Fauna imamutisak da nisi bas pazljivo procitao pocetak moje predhodne poruke . Medju ljudima koje sam pomenuo su i odgaivaci kako ih ti nazivas tj. ljiudi koji gaje ribe i prodaju ih prodavnicama .Takvih ljudi ima u celoj nasoj zemlji veoma mnogo kako u Beogradu tako i van njega.Obzirom da svi oni moraju negde uzeti priplodni matrerijal ja vecinu znam i licno.Mnogi od njih su mrestili i vrstu oko koje se evo ja i ti sada gnjavimo zbog tvoje jedne recenice( na zalost jos niko od odgajivaca nije uspeo da je izmresti )

Ja sam u predhpdnom postu pokusao da ti objasnim da je bas odgaivaci ne rade , ne iz razloga sto kako ti kazes nisu uspeli da je izmreste,vec sto su pri tom pokusaju shvatili da je nerentabilna upravo iz razloga koje sam pomenu ogore.

Imam utisak da sada zapravo pokusavas da izbegnes kuvanje pasulja sa dimljenim mesom koje sam pomenuo .E... nece moci. :wink:
 
Nala se dva tvrdoglava i lupaju se po glavama :lol: :lol: :lol:
Fauna, zaletio si se i ja cu stat na Lazinu stranu, al ponajvie zato da te vidim kak kuva pasulj :twisted:
ljep pozdrav i Sretna vam svima cijela Nova 2005!!! :D
 
Problem je Octopuse, vidim u shvatanjima koje odgajivac a ko ne . Ljudi koji tako razmnozavaju i prodaju kako ti kazes, zaista ih je puno ali to su za mene vise hobisti nego odgajivaci. Pravi odgajivaci su savim nesto drugo, ljudi kojima je to profesija i glavni izvor prihoda a takvih ljudi u Beogradu je mnogo, mnogo manje nego sto ti navodis, o stotinama ne moze ni da se pomisli a kamoli govori.

Isto da ti kazem za priplodni materijal, da moraju da kupe negde (mislio si na sebe) i da to nije tacno. :wink:
Ja poznajem jos jednog velikog odgajivaca koji ima prilican broj bazena u sovm dvoristu , prilicno veliki zidani objekat iskljucivo namenjen mresnim akvarijumima (mozda ih ima preko 50!) i kada sam ga pitao gde nabavlja priiplodni materijal odgovorio mi je u Madjarskoj i ovde kod nas ali ne od tebe, za tebe nikada nije ni cuo dok mu ja nisam rekao. To nije covek o kojem sam na pocetku rekao sto ga i ti poznajes ovo je sasvim drugi cevek koji nije ni u Beogradu vec negde u Vojvodini.

Ali dobro koliko vidim da ste svi navalili na mene samo da bi probali taj cuveni pasulj ,eto recite kada hocete da ga spremim pa da vidite sta je specijalitet ovde na raskrsnici Macve i Pocerine. Da je leto , bilo bi idealno da na mojoj vikendici pored vode raspalim vatru i okacim kotlic tada bi jos bolji bio, to bi bilo ono pravo. :D A mozda jednom prilikom okupimo se zajedno sa Bobanom i ostalima koji su raspolozeni za tako kuvanje na vatri u prirodi :wink:
 
Fauna said:
Problem je Octopuse, vidim u shvatanjima koje odgajivac a ko ne . Ljudi koji tako razmnozavaju i prodaju kako ti kazes, zaista ih je puno ali to su za mene vise hobisti nego odgajivaci. Pravi odgajivaci su savim nesto drugo, ljudi kojima je to profesija i glavni izvor prihoda a takvih ljudi u Beogradu je mnogo, mnogo manje nego sto ti navodis, o stotinama ne moze ni da se pomisli a kamoli govori.

Ovo sto pominjes sa problemom odredjivanja ko je hobista a ko profesionalac odnosno odgaivac kako ga ti zoves stoji.
Ipak.... za mene je kada govorim o odgaivacima to covek koji gaji i prodaje ribe (najcesce prodavnicama) bilo da mu je to osnovni ili dodatni posao a pri tome ima 10,-15,- 20,- 30 ili vise akvarijuma .Takvih ljudi u Beogradu sa okolinom (prosek 20 akvarijuma za odgoj i akvaristika kao dodatni izvor prihoda ) ja licno poznajem bar stotinak .Ako uzmemo siru okolinu ili pak celu Vojvodinu njihov broj vrtoglavo raste .Pa samo U novom sadu ima ih bar pedesetak.Pri tome cu ti reci da je velika vecina iz Beograda sa sirom okolinom.Moras priznati da su takvi ljudi daleko od hobista.Covek koji od svog hobija zaradjuje nije hobista po mojim kriterijumima.Po nekom mom misljenju sve preko 5 akvarijuma vec izlazi iz okvira hobija jer takvi smo mi ovde odma se tu nesto mulja (sa manjim ili vecim uspehom)u cilju zarade.Ako imamo u vidu uslove u kojima zivimo onda je to i lako razumljivo.



Fauna said:
Isto da ti kazem za priplodni materijal, da moraju da kupe negde (mislio si na sebe) i da to nije tacno. :wink:
Ja poznajem jos jednog velikog odgajivaca koji ima prilican broj bazena u sovm dvoristu , prilicno veliki zidani objekat iskljucivo namenjen mresnim akvarijumima (mozda ih ima preko 50!) i kada sam ga pitao gde nabavlja priiplodni materijal odgovorio mi je u Madjarskoj i ovde kod nas ali ne od tebe, za tebe nikada nije ni cuo dok mu ja nisam rekao. To nije covek o kojem sam na pocetku rekao sto ga i ti poznajes ovo je sasvim drugi cevek koji nije ni u Beogradu vec negde u Vojvodini


Fauna normalno je da svi u ovoj zemlji ne poznaju Lazu i ne kupuju samo kod mene .Da to rade ja bih bio veoma bogat covek ,a kako stvari stoje izgleda da bas i nisam.
Fauna said:
Ali dobro koliko vidim da ste svi navalili na mene samo da bi probali taj cuveni pasulj ,eto recite kada hocete da ga spremim pa da vidite sta je specijalitet ovde na raskrsnici Macve i Pocerine. Da je leto , bilo bi idealno da na mojoj vikendici pored vode raspalim vatru i okacim kotlic tada bi jos bolji bio, to bi bilo ono pravo. :D A mozda jednom prilikom okupimo se zajedno sa Bobanom i ostalima koji su raspolozeni za tako kuvanje na vatri u prirodi :wink

Kuvaces ,kuvaces ko bela lala :twisted: