Honey Gourami

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Trichogaster chuna - Honey Gourami.




DSC06289.jpg



Na slici je prikazana Red Honey gourami.
 
Ova vrsta gourami promenila je vise naziva Colisa sota i Colisa chuna, zato neko ko ovu vrstu riba poznaje od ranije, setiti ce se po ovim nazivima. Znaci ova vrsta je promenila rod, iz roda Colisa u rod Trichogaster :wink:

Trichogaster chuna potice iz delova severoistocne Indije ,Asama i Bangladesa.Ovim ribama je potrebno obezbediti jako meku vodu kako bi se ove ribe sto bolje osecale i ispoljile svoje boje. Preporuke su GH 3-5, mada tolerancija moze da ide cak do GH 19 stepeni. Pored meke vode treba obezbediti:

pH vrednost 6 -8 stepeni (ako ih drzimo u mekoj vodi pH treba da je ispod neutralne vrednosti )

Temperatura 22C - 28C

T.chuna ili medena guramija (takav naziv je dobila zbog specificne medene boje muzjaka) moze da naraste do 7 cm .Za uspesno drzanje i odgajanje ,potrebno je imati akvarijum srednje velicine sa gusto naseljenim biljem jer muzjak moze da postane nasilan u fazi cuvanja gnezda, pa cak i da napada zenku. Mrescenje je isto kao i kod ostalih guramija uz klasicno pravljenje gnezda na povrsini vode . Pozeljno je imati stakleni poklopac, kako bi temperatura vazduha bila topla i vlazna.

Od hrane mozemo ponuditi savaku suvu haranu a isto tako rado ce prihvata zivu hranu (vodene bube, mikrocrve i sl.).
 
evo jedno pitanjce, za ovu ribu sa slike, recimo da je to chuna, njih se moze nabaviti kod nas i cesto sam ih drzao, malko su osjetljive, lako se mrijeste ... u literaturi se pod ti nazivom(bez obzira na promjenu roda) nalazi ta riba. No istovremeno sam pod ti imenom nalazio i ribu koja izgleda ovako ...
 

Attachments

  • sota.jpg
    sota.jpg
    49.7 KB · Pregleda: 35
...uz nju je nekad pisalo c.sota, a nekad chuna. one koje sam drzao NIKAD nisu pocrnile po prsistu, sto vjerovatno upucuje da su to dvije razlicite vrste. ?????????? :?
 
Bas mi je drago Chubby da se srecemo posle duzeg vremena.. :D

Znam da si imao C.chuna-e (C. sota-e) ali ne znam da li si ih mrestio. Jeste interesantno pitanje jer ako pogledamo po internetu slike ove vrste riba, videcemo da ovo sto pitas nije neosnovano.
Ja ti iz iskustva ne mogu pomoci i objasniti razloge takvih razlicitih slika C.chuna-e tj. T. chuna-e jer ih nisam razmnozavao i pratio njihov razvoj i morfoloske promene do adult velicine. Moje licno misljenje i pretpostavke da se tu radi o istoj vrsti riba stim sto mlade muzjake ne mozemo imati u ovakvoj boji i tamnom trbuhu koji se kranijalno siri. Isto tako mozemo procitati u nekim literaturama da pred mrescenje muzjaci kod udvaranja dobijaju mnogo izrazenije boje tako da tada mozemo videti kod zrelih muzjaka ovakva karakteristicna obelezija...

Ne znam sta bih drugo mogao reci i pomoci da resis ovu tvoju nedoumicu. :?
 
Negde sam chitala da medeni gurami ima jako osetljivu, barshunastu kozu (krljusht), te da je stoga mnogo podlozniji raznim bolestima, to jest, mnogo osetljiviji na bolesti i parazite..da li je to istina?
 
Vecina ovih chuna koje se nabavljaju po prodavnicama su varieteti koje su akvaristi obradili da bi bile potpuno crvene. Ako kupis malu chuna-u koja je vec crvena onda bas i nema velike sanse da pocrni.

Originalna boja shuna-e je braonkasta, vise krem kada je mala. Videcu da je slikam pa cu da postavim sliku.

SC mozda je to i tacno mada ja nisam video da su one osetljivije od drugih riba ovoga tipa. Deluju mi dosta stabilno u akvarijumu i ja nemam neko negativno iskustvo po tom pitanju. Po mom misljenju veci je problem njihova ishrana u jednom akvarijumu radi te njihove poznate plasljivosti pa ako je u akvarijumu neki napasnik onda ce chuna uvek da bude u nekom zaklonu.
 
Hm, ja se izvinjavam, napravila sam jednu greshku. Pomeshala sam ovaj Medeni gurami sa Chokoladnim guramijem, chocolat gourami, koga imam ovde pod nazivom Sphaerichtys osphronemoides (za one koji nisu uchili latinski, chita se Sferihtis osfronemoides), mada ne znam da li je promenjen latinski naziv za ovu ribicu. Za TU vrstu sam prochitala da zahteva izuzetan kvalitet vode zbog nezne koze (neki nedostatak ili drugachija krljusht).Znachi, nema nikakve veze sa Honey gourami, moja greshka. Eto, tako to izgleda kad se mi pochetnici pravimo pametni...
Ja se izvinjavam.
 
Samo bi htela da postavim dve slike, u nedostatku zivih primeraka, posluzicu se ovom enciklopedijom koju imam, nadam se da je to u redu? Chisto poredjenja radi, (a mozda malo i da opravdam sebe zashto sam pogreshila)
 

Attachments

  • 100_4353.jpg
    100_4353.jpg
    23.2 KB · Pregleda: 26
  • 100_4355.jpg
    100_4355.jpg
    38.2 KB · Pregleda: 28