Gastromyzon

Danas sam skoro priveo kraju prebacivanje Gastromizon-a u veci akvarijum, naime sada imaju efektivnih 140 litara vode. Princip filtriranja je potpuno isti a jedina izmena je ta sto sam dodao eheim aquaball.

Ovo premestanje sam iskoristio i da vidim kolio imam tih malih vragova u akvarijumu jer jednostavno nisam ih brojio kada sam ih stavljao pa tako nisam ni imao ideju kolko ih je prisutno. Sada znam, 23 Gastromizon-a i jedna Beaufortia.
 
Evo jedna slika Gastromizon-a kako se odmara na "osvojenom vrhu" drveta. Koristio sam blic pa je odma nakon toga napustio to mesto :)
Inace oni vise vole kamenje i na drvetu se izuzetno retko.
 

Attachments

  • DSCF3107.jpg
    DSCF3107.jpg
    16 KB · Pregleda: 32
Prijatna fotografija, samo te yelene tackaste da sastruzes :)
Zanima me slika celog akvarijuma, ako si ga uredio, da vidim jesi li jos uvek cudan po tom pitanju :)
Jel su jos microrasbore tu, mreste li se ?
 
Celestial pearl danio su dobile svoj zasebni akvarium jer su pocele same da se mreste. Vide da od mene nema vajde pa uzele stvar u svoje ruke.

Slikacu i ceo akvarijum, nije to frka. Da me ne mrzi da ustanem mogao bi to i sada da uradim. Skljoc i eto slike :)

Uredjenje je slicno onom prvom samo sto sam dodao jos jedno drvo jer je akvarijum kudikamo veci. Naravno da sam dodao i jace svetlo. Alge sam ostrugao par minuta nakon sto sam slikao akvarijum. Ja bas i hocu da imam alge jer su potrbne ovim ribama. Na zalost nema ih dovoljno ali sta da radim. Kad dodje leto bice bolje.
 
Evo jos slicica malih gastromyzon-a

Sada moze da se vidi da su se alde dobro zapatile i vise nema frke za ove ribe :)
 

Attachments

  • DSCF6198.jpg
    DSCF6198.jpg
    49.4 KB · Pregleda: 10
  • DSCF6199.jpg
    DSCF6199.jpg
    32.8 KB · Pregleda: 13
  • DSCF6201.jpg
    DSCF6201.jpg
    41.4 KB · Pregleda: 15
  • DSCF6316.jpg
    DSCF6316.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 13
  • DSCF6337.jpg
    DSCF6337.jpg
    43.7 KB · Pregleda: 14
I jos jedna serija slika tek da se bolje vidi kako to izgleda.
 

Attachments

  • DSCF6401.jpg
    DSCF6401.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 23
  • DSCF6386.jpg
    DSCF6386.jpg
    33.7 KB · Pregleda: 9
  • DSCF6362.jpg
    DSCF6362.jpg
    46.9 KB · Pregleda: 13
  • DSCF6404.jpg
    DSCF6404.jpg
    50.5 KB · Pregleda: 15
  • DSCF6405.jpg
    DSCF6405.jpg
    44.5 KB · Pregleda: 16
Iskreno su ovo najlepše slike koje si obesio na sajt :)
Mnogo mi se sviđa kako izgleda alga na kamenu. Jel to neka cupavija zelena alga pa su ih oni ovako lepo ošišali ili je takva alga, poput mahovine na drvetu ? U celoj priči bi me najviše zanimalo kako dobiti ovakvu algu i koji je naziv za algu ?

Sad bi mogla i slika celog akvarijuma i malo boljeg uređenja u odnosu na prošli put, ono - bar malo za gledaoce preko malog ekrana :hej:
 
Alge koje vidis na slikama su u stvari one zelene alge koje nastaju u svakom akvarijumu i na koje se akvaristi jeze kada ih imaju. Svi diskutuju o tome kako da ih odstarne iz akvarijuma a eto vidis niko da potegne pitanje kako da ih odneguje i samim tim promene izgled celog okruzenja.
Put do tih algi je bio dosta slozen sto mozes i da vidis u mojim prethodnim porukama, recimo da je svetlo bilo upaljeno non stop. Naravno da je tu doslo do najezde koncastih algi ali sam se sa njima izborio i sad su vrlo umerene. Imam ih i sada ali je to stvarno neznatno i lako se odstrane. Uglavnom se javljaju na drvetu. I svetlo je sada u redovnom dnevnom ciklusu a akvarijum je izlozen i dnevnom osvetljenju sa jedne strane.
Redovno dodajem Seachem flourish i Seachem Iron. Da li su ova dva dodatka kljucna ili ne to ne mogu da kazem.

Interesantan moment je bio kada sam dobro razvio te alge i kada sam odlucio da unistim koncaste alge. Tu mozda treba da kazem da su i Gastromyzon-i ometali taj dobar ras algi jer su stalno kobrljali po njima. Na kamenju gde su vrlo aktivni moze da se vidi da se alge nisu bas zapatile. Ja te alge nisam skracivao ili na bilo koji drugi nacin obradjivao vec su takve kakve su.
Za zaustavljanje rasta i unistavanje koncastih algi iskoristio sam AlgaeFix od Aquarium Pharmaceuticals-a koji se pokazao odlican za taj posao. Koncaste alge su polako bledele a ujedno i nestajale. Naravno da mogu da ocekujem njihov povratak ali ponovno dodavanje istog preparata trebalo bi da bude dovoljno da ih ponovo susbije.

Eto to bi bilo onako ukratko o tim algama.
 
Imala sam prilike da ih vidim u jednoj radnji, i stvarno su dobre uzivo. Mislila sam se nesto da pokusam sa njima u jednom akvarijumu al me brine posebno uredjenje koje si radio za njih. A tek kad videh ovo zeleno i lepo kamenje sa algama....odlozicu sve za neka druga vremena...valjam_se
 
Mozda cu malo da gnjavim sa gastromyzonima, nabavio sam na zalost samo 40 komada, to je poslednje sto je ostalo kod uvoznika, a prvi dan uvoza. :)

Sad to dolazi u miksu, sve pod imenom Borneo sucker, a jasno razlikujem 3 vrste, mozda ih ima i 4-5, ali tri razlicite sigurno, jedna sa sitnim tackicama, druga sa krupnijim sarama/linijama, treca sa sitnim sarama/linijama...

Na jednoj, sa sarama/linijicama, sam video crvenkasto na repicu. Bobane, da li je to uobicajeno za neku vrstu ili za vise vrsta, ranije sto sam nabavljao nije imalo nista crvenkasto na repu? Da li se ta boja pojacava i kolikog je intenziteta kod adult riba ?

Kako stoje stvari kod tebe? Zanimaju me fotografije riba, ali i desavanja sa ovim prelepim algama koje si zapatio, a i sve ostalo sto mislis da je zanimljivo... ajde jedno osvezenje. :)
 
... sad ih malo razgledao, jednog imam samo, tackast je u predelu glave i malo iza, a onda idu sare sa linijama. Zapravo ti tackasti nemaju crvenkasto na repu, a ovi sa linijicama imaju. Ovi tackasti imaju kao plavicasto, ako sam dobro snimio sad... sve u svemu bas zanimljivo.
 
Daj im malo vremena da se udome pa ih onda razgledaj. Kada se ribe prilagode onda ces da vidis i boju repa ako je ima kao i boju ledjnog peraja. Boja moze da bude samo po sredini repnog peraja. P
Slike bi bile pozeljne da se vidi sta ti to imas ako je ikako moguce da se odredi.

Ja moj akvarijum odrzavam koliko je to moguce i sada sam bas zavrsio policu za akvarijume koja moze da nosi 6 akvarijuma od 250 l. Po cvrstini moze mnogo vise :) To mi je prva faza a zatim menjam akvarijum jer mi je ovaj izgreban. Pored toga menjam i nacin filtriranja tako da fakticki sve pocinjem iz pocetka. Sve ce da bude samo tanak sloj sljunka sa mnogo kamenja.
 
Tako je, radi se o boji po sredini repnog peraja. Oni su sada u prihvatnom akvarijumu sa golim dnom, unutrasnjim filterom koji pravi jacu struju, a ubacio sam im i jedan mikrosorum i jedan bolbitis iz drugog akvarijuma koji su zakaceni na panjice, jer sam umislio da na njima ima nesto hrane za gastromyzone. Nisam siguran, sta bi trebalo da im bacam od suve hrane kojom raspolazem ?
Inace sam zadovoljan velicinom i opstim izgledom ribe, posle 2 dana vec su vratili boju i nameravam da slikam ovih dana, pa saljem. :)
 
Ocekujemo slike sa velikim interesovanjem .. obzirom na umesnost fotografisanja ..
ocekujem da ce fotografije biti vr'.
 
Ja ih hranim suvom lisnatom hranom koju prvo izmrvim. Neverovatno je kako oni sa lakocom hvataju hranu koju struja vode nosi. U sustini ti nemoras da ih drzis u nekom posebnom rezimu kretanja vode. Oni podnose dobro i klasicne uslove akvarijuma.
 
U dva navrata sam imao Gastromyzone ali nisu dugo ziveli, pokusavao sam da ih hranim i zivom hranom i suvom ali bili su neaktivni i imam utisak da uopste nisu jeli tako da sam mislio da mogu da opstanu samo u tekucoj vodi. Pokusacu ponovo na osnovu vasih saveta pa cu da vidim.
Inace smatram da su sjajne ribe.
 
Ja ih hranim suvom lisnatom hranom koju prvo izmrvim. Neverovatno je kako oni sa lakocom hvataju hranu koju struja vode nosi. U sustini ti nemoras da ih drzis u nekom posebnom rezimu kretanja vode. Oni podnose dobro i klasicne uslove akvarijuma.

Ja ih imam odranije ali u manjem broju i evo vec trecu godinu im je OK u akvarijumu sa botijama, gde protok nije prevelik (3 puta uslovno receno pumpa okrene vodu na sat vremena).

Sad sam ovim novim namestio taj jaci unutrasnji filter i posmatram ih. Zaista se namestaju tamo gde je jaci protok, a nekad bas stanu na bocno staklo gde je najjaci/udarni mlaz, tako sam namestio pumpu.

Eto, sto ih duze posmatram, potpuno razumem tvoju opsesiju i ja sam vec prelomio da napravim akvarijum samo za njih, ali gledam da to lepo organizujem, jer sam sad u fazi pretrpavanja i zatrpavanja sa novim akvarijumima, koji sluze u druge svrhe, asto je ipak prioritet u ovom trenutku. :)
 
I ovi moji Gastromyzon-i su u trecoj godini kod mene. Bas sam pogledao datum kada sam slozio hillstream akvarijum ( http://www.beke.co.nz/forum/showthread.php?t=1212 ) a imao sam ih pre toga u obisnim uslovima ali ne toliki broj. Doduse sada i nemam pojima koliko ih je :)

Kretanjevode je nesto na sta su oni navikli. Mi ne bi trebali da zaboravimo da su te ribe dosle iz prirode, iz ko zna kojih brzih potoka. Ja na poslu koristim eheim 1060 da im napravim dobro kretanje vode. To je mali uragan ali im ni to nesmeta.

coa. samo ih posmatraj i definitivno ima da ih zavolis. Posebno obrati paznju na njihove borbe jer toga ima u izobilju. Kada se naviknu onda ces mozi i da ih dirnes rukom bez neke njihove bojazni.

Boje repa su predivne a sve zavisi odakle stizu. To je mala sreca jer je Borneo sucker usko vezan za odredjeni region i na samom Borneu. Najbolje je uvesti ih direktno sa Bornea i to u vise tura mada ni to nije garancija da se nabave vise vrsta.
 
e zaebano ide ovo slikanje, stavio im bolbitis i mikrosorum na panju pa se kriju ispod, mada ih ima i na unutrasnjem filteru.
Evo kako se kriju ispod panjeva:
 

Attachments

  • gas2.jpg
    gas2.jpg
    61.9 KB · Pregleda: 11
Ipak sam uhvatio iz vise uglova jednu vrstu koja je kao ispada najmanje sramezljiva
 

Attachments

  • gas1.jpg
    gas1.jpg
    46.1 KB · Pregleda: 14
  • gas3.jpg
    gas3.jpg
    66.6 KB · Pregleda: 14
  • gas4.jpg
    gas4.jpg
    48.4 KB · Pregleda: 8
  • gas7.jpg
    gas7.jpg
    58.9 KB · Pregleda: 10