police

Za sada su svi akvarijumi van funcije posto nisam resio grejanje. Ima 12 aq velicine 80*40*40+filter 20*40*40. I jos devet manjih 40*40*30. Svi aq imaju svoj zaseban filter a korner filteri su tu za manje akvarijume posto sam planirao da u njih bude mladj a posto moraju da su na artemiji sve bi filter odvukao pa zato idu korner filteri ili sunjdjeri. Visina polica je 210cm a sirina 200cm. Nije problem da odvojim i vise vremena jedini problem je sto radim po smenama 1 i 2 i naj vise me brine 2 smena valjda ce tu supruga utrcati posto ona radi samo prepodne. Zato moram da se potrudim da sve bude besprekorno da nebude gubitaka zbog ljuskog ili tehnickog nemara. Da jos da pitam odgajivace ;) jel imate poklopce na svim aq neznam dali da pravim i ja poklopce zbog manjeg isparavanja ili da ostavim bez.
 
Bolje je sa poklopcima, jer se smanjuje isparavanje, mada je kod mene sareno, otprilike pola sa, pola bez. Mozda je i bolje da ne kreces dok temperatura malo ne poraste. U pocetku ces samo da pravis troskove i tek posle nekoliko meseci mozes da se nadas da to pocne da se delimicno vraca. Nije problem sto radis u smenama, moze to da se organizuje. Jedino ces morati da obucis zenu da hrani mladj u vreme kad nisi tu ali uz dobru volju bice ok.
 
Flot je zelen. Boje stakla ne igra nikakvu ulogu. A ribice mozes i u buretu da drzis uz adekvatnu filtraciju i odgovarajuci kvalitet vode.Vidis kako je zopex2008 napravio filter u betonu. Jedino je bitno da ako vec pravis aq ili neki od filtera da bude od materijala koji je neutralan i ne ispusta nista sto bi uticalo na kvalitet vode.
 
Pre neki dan sam cuo da postoji i cistije staklo od ove dve vrste i koje je na preseku belo. Kazu da je mnogo bolje za dzinovske akvarijume gde staklo debljine 24mm i vise. Cuo sam i naziv ali sam ga nazalost zaboravio.:(
 
Kako je doslo malo toplije vreme i ja se bacio na punjenje akvarijuma vodom sa kisnicom i bogami se naradio :confused: Resen sam da kupim RO filter samo se sad razmisljam koji. Gledao sam razne jeftine varijante ali se to ne isplate kojima se membrana menja nakon par hiljada litara sto bi meni bilo 1 mesecno. Jel ima preporuka nekaog RO uredjaja?
 
Ja predfiltere menjam dva puta godisnje, a aktivni ugalj 3-4 puta. Kod mene se RO dosta koristi i trosim 40-50 litara vode dnevno.
 
Ne znam sta da kazem nego blago vama sto imate iole cistiju vodu nego mi iz Zrenjanina!!! Pricao sam sa ljudima koji prodaju razne filtere i nadam sa dacemo naci vec nesto jel svuda menjaju pred filtere na 6 meseci jedino kod nas u Zr na 3! E sad imam opet neki drugi problem:( dali mi je potrebno svetlo u svim akvarijumima? Ja sam mislio da ostavim svetlo na par odredjenih gde bi bile biljke i maticne ribe sta vi mislite?
 
Svetlo nije toliko potrebno ribama, potebnije je tebi zbog svakodnevne kontrole, jer ako akvarijum nije dovoljno osvetljen tesko mozes da uocis pojavljivanje bolesti, pogotovo u pocetnoj fazi. Ja bi se ipak odlucio na svetlo iznad svih akvarijuma.