Pomoc

bosman_tz

Member
13 Maj 2009
171
0
16
Tuzla
Dal zna neko gdje staklari nabavljaju staklene komade ? Zelim da nabavim staklo i da napravim akvarijum posto mi je akvarijum kad oni prave jako skup. Za jedan litar naplate mi pola eura, pa kazu ja oni napravili akvarijum ili da ja kupim staklo od njih isto me skorom izadje.
I jos me zanimaju one crne icice kao pojacana gdje bih to mogao da nabavim ?
Ko god zna ista molim da pomogne mi.
 
Staklari nabavljaju staklo ili od veletrgovine ili ga direktno uvoze, jer koliko snam u Srbiji se trenutno ne proizvodi. E sad ko je povoljniji sa cenom to moras da trazis, jer su cene jako razlicite. U Beogradu sam nasao firmu koja je mnogo povoljnija nego druge, masinski seku staklo i obaraju ivice sto je jako bitno kod izrade vecih akvarijuma. Inace koliko znam i ovde se cena krece oko 0.5 E po litru. Ta ojacanja mi nisu jasna, nemam ih ni na jednom akvarijumu.
 
znas ono crno uz ivice akvarijuma sto ide ? nisam imao prilike da to vidim iz blizine. dal je to neko pojacanje ili kao neki trakasti ukras radi ljepseg izgleda to neznam.
 
E druze zopex ja sam procitao da se staklo uvozi iz Madjarske, Bugarske i Ceske. A najbolja vrsta stakla za akvarijum je Flot staklo iako ima i pitsburg staklo koje se skoro ne proizvodi, a koje se takodjer moze koristiti za akvarijum.
Sto se tice samog brusenja stakla nije toliko vazno za akvarijume, a odgovor sam dobio od staklara koji je ujedno i akvarista preko 20 godina. Brusenje se vrsi radi estetkog izgleda i eventualno da spreci porezotine.
Sad samo pitanje je ko i gdje uvozi Flot staklo. Nacemo i to.
 
podržavam te priatelju na ideju da najdeš uvoznika za staklo flot i da uradis akvarium klot. brzo se opravljaj na rabotu. :cool2:

ovi što naplaćuju 0,5 evra po litru nesu normalni na ovu krizu, oće se ovajde. NE DAVAAAAJ !!!!!!!!!!!!!!1 :sampion:

kada najdeš staklo flot, javi da ti najdemo radlu da gi icepaš ko svinja mrsan džak. :sorry:

Aj u zdravje. :ziveli:
 
znas ono crno uz ivice akvarijuma sto ide ? nisam imao prilike da to vidim iz blizine. dal je to neko pojacanje ili kao neki trakasti ukras radi ljepseg izgleda to neznam.


To je obicna lepljiva traka ili crni samolepljivi tapet.

Kada stigne staklo, flot,

Uradi akvarijum, klot,

I okaci na sajt, spot.
 
Nisu akvarijumi skupi, nego je SEKa brala jagode, a neko nosio gajbice ...


0,5 je sasvim prihvatljiva cena ako se lepljenje odradi kako treba.
Pitanje je koliko siroke narodne mase mogu da prepoznaju dobro zalepljen akvarijum.

Nego bobane .. da li NZ'ci lepe ili kupuju gotove akvarijume ?
 
I jedno i drugo. Za morsku akvaristiku se uglavnom porucuju akvarijumi osim ako je mali akvarijum dok za slatkovodnu se uglavnom kupuju gotovi akvarijumi.

Kinezi ih prave toliko jeftiino da se ne isplati lepiti.
 
Zanima me nesto vise o tom plasticnom framu na ivicama akvarijuma. Gdje se to nabavlja i kako se postavlja ? Meni to izgleda kao neki ram na osnovu kojeg se mogu lijepiti akvarijumi.
A 0,5 eura po litru je bas skupo kod staklara da on lijepi. Eto 100 litara 50 eura i pitanje je kako ce to biti izradjeno. Opet ja zelim to uraditi sam, jer to ce mi biti prvo iskustvo.
 
Hehehe dobar si druze Bobane. A imam jedno strucno pitanje za tebe i sve one koji se razumiju u izradu akvarijuma. Na internetu sam vidio neke clanke sa slikama kako izraditi akvarijum, a slike su me malo zbunile, jer nikad nisam vidio ovakav nacin pravljenja akvarijuma kao sto je prikazano na slici.
 

Attachments

  • akvarijum.gif
    akvarijum.gif
    14.5 KB · Pregleda: 15
  • akvarijum0.gif
    akvarijum0.gif
    10.9 KB · Pregleda: 14
Pa ove bocne stranice kako su lijepljene. Do sad nisam vidio takav nacin ljepljenja. Uvijek sam mislio da bocne stranice idu izmedju prednjeg i zadnjeg stakla, a da sve te stranice idu na staklo koje sluzi kao dno aq.
Do koliko litara mozemo praviti aq. na ovakav nacin lijepljenja, jer mi ovaj nacin izgleda nekako labilan ? Sta mislis Bobane ?
 
Za lepljenje akvarijuma idi u "tehnicka pitanja" pa temu "Odgovarajuce staklo" koju je pisao Fauna i tu ces naci dosta odgovora. Inace ranije je bilo dosta polemike kako se lepi akvarijum ali na kraju pokazalo se da je ovo sto si video najbolji nacin. Inace nemoj se brinuti, na ovaj nacin mozes da zalepis akvarijum toliki da nikad ne bi mogao da ga drzis u stanu, jer bi bio preveliki.
 
Ovaj nacin lepljenja akvarijuma je dosta laksi ako se ne varam, ali otici cu da vidim sta ste ranije diskutovali, jer me mnogo zanima.
 
Druze zopex, pa procitao sam onu temu odgovarajuce staklo i bilo je dosta korisno za mene sto sam saznao par stvari, ali nigdje ne pise na koji nacin se mogu sastavljati stranice.
Sacekat cu Bobana da mi i on nesto vise kaze o tome.
 
Hajde da nesto kazem u ovoj temi posto sam vec prozvan:D

bosman_tz , postopji samo jedan najbolji i najbezbedniji nacin za sastavljanje stranica a taj nacin vec si i sam naveo, sve ostalo je igrarija , ekperimentisanje i odstupanje od pravila koja vec decenijama postoje. Da ne bude da pricam napamet i iz glave , akvarijume lepim samostalno punih 11 godina i stekao sam veliko iskustvo ali pored svega toga proucavao sam i informisao sam se kod jako strucnih ljudi iz oblasti mehanike i hidraulike od kojih sam saznao dosta korisnih informacija. (pisao sam malo o tome u nekim temama) tako da za mene postoji samo jedan najsigurniji nacin sastavljanja stranica koji si ti rekao, bez obzira sto sam vidjao neke nazovimo "firmirane" gotove akvarijume sa drugim redosledom sastavljanja stranica.

Ne znam sta bih te drugo mogao posavetovati nego, da nikako ne lepis sam akvarijum, vec da nadjes iskusnijeg prijatelja (majstora za izradu akvarijuma) koji ce te uputiti u neke tajne secenja stakla, lomljenja stakla, stastavljanja stranica , pravilnog brusenja ivica stakla, izvlacenja fugni i drugih sitnica. Ako to po prvi put samostalno radis, bez prisustva iskusnog majstora a pri tom izradjujes akvarijum vece litraze , moze te kostati mnogo vise nego sto je tih 0.5 eura po litri.