Pomoc

Mislim da u svemu ovome niko ne osporava nacin lepljenja stranica nego samo nacin na koji se stranice sastave sa dnom.
Dno je po pravilu deblje staklo kada su u pitanju veci akvarijumi i onda je sasvim logicno da se debljina dna koristi za kontakt a ne debljina stranice. Kada je u pitanju manji akvarijum gde su dno i stranice iste debljine onda je ovo sasvim irelevantno. Znaci to nepisano pravilo je cista logika koja kaze da ako je veca dodirna povrsina onda je i kontakt cvrsci. Naravno da na kraju to zavisi od jacine lepka ( slilikona).

Kod manjih akvarijuma to nema nikakve veze i na trzistu moze da se vide akvarijumi bas obrnuto lepljeni od ovoga. Stranice sede na dno. Isto tako moze da se vidi da se cak i stranice ne dodiruju odnosno preklapaju. Takvi akvarijumi imaju plasticni ram.

Eto ima razlicitih nacina i sve je to sigurno za odredjenu velicinu akvarijuma.
 
U pravu si Bobane kad kazes da sto je veca lepljena kontakt povrsina to je veza jaca. Na primjer; ako je dno aq. debelo 10 mm, a stranice debele 6 mm i ako su stranice lepljenje okolo dna aq. (ono sa strane kao na vec postavljenoj slici) time cemo dobiti 10 mm lepljene povrsine i time dobivamo veci trosak silikona. A ako su stranice lepljene odozgo na dno aq. onda imamo 6 mm lepljene povrsine.
Jesam li dobro rekao ?
 
Danas sam u KG-u video nekoliko takvih akvarijuma koje prave kinezi. U glavnom ih prave od plastike mislim da je u pitanju plesiglas. Izgledaju stvarno lepo a koliko su kvalitetni to je drugo pitanje. A da su jeftiniji nego da pravis to svakako stoji.
 
Mislim da kvalitet tih akvarijuma nije za pocenjivanje. Akvarijumi se uglavnom prave i Kini i stvarno nema potrebe da se po njima pljuje. Rade to oni posteno mada i ti ima razlike koju uglavnom odrazava cena. To je po sistemu koliko para toliko i muzike.

Mnogi i dalje imaju neku distancu oko tih proizvoda mada moje licno iskustvo govori da toga ne bi trebalo da bude.

Eto i ova predhodna poruka to potvrdjuje. Vazno je da smo zadovoljni sa nekim proizvodom, da on sluzi svrsi i nista vise
 
Mozda treba dodati da treba obratiti malo vise paznje kod ciscenja prednjeg "stakla", jer je pleksiglas ili kako se vec zove taj materijal od koga su napravljeni osetljiv na grebanje pa to ne bi trebalo raditi ostrim predmetima. Bolje je mekim sundjerom cesce obrisati da se ne bi pravili risevi koji kasnije kad se nakupe mogu ruzno da deluju.
 
Kada vec spominjemo pleksiglas i ciscenje onda da dodam da se za tu svrhu koriste posebni materijali i u osnovi to je naznaceno. Dakle ako cistimo pleksiglas onda nam treba i cistac namenjen za to. Ti materijali su kudikamo meksi i ne dovode do stvaranja ogrebotina.
 
Nemam nekog iskustva sa pleksiglasom, sto se tice akvarijuma, a i nisam primetio da se kod nas prodaju specijalna pomagala za ciscenje pa bi bilo dobro da neko napise kako ih cisti i uopste iskustva sa njima.
 
Pa sada je pitanje da li uopste neko poseduje tako nesto jer da je obrnuto onda bi takvih stvari i bilo na trzistu. Inace to je normalna praksa i takva oprema ili pribor je dostupan akvaristima ali nazalost van Srbije.
 
Kinezi imaju vrhunske proizvode ali njih nema kod nas.Kod nas su oni mnogo mnogo manje kvalitetni pa bih iskreno preporucio izbegavanje istih.
 
Verovatno si u pravu da do nas stizu manje kvalitetni proizvodi (citaj, niza cena), mada su misljenja podeljena od pohvale do pokude. Video sam samo jedan problem kod ovih akvarijuma koji imaju krovni filter, koji se zapusio i izbaci pola akvarijuma na parket.Kazem da nemam licnog iskustva pa bih voleo da cujem jos neko misljenje iz prve ruke sto bi pomoglo onima koji razmisljaju o nabavci takvog akvarijuma