pumpa s metalnom ili keramičkom osovinom?

Sjajno Bobane, taj mi je deo do sad izmicao, a nisam naleteo na neku literaturu koja bi me podsetila na o?iglednu stvar - promenljivo elektri?no i magnetno polje i metal + elektrolit.

Pomenuo bih jedan primer koji nije ba akvaristi?ki, ali ipak je iz oblasti i govori o tome koli koje stvar sa elektrolizom drasti?na.
Odre?ene elektrode koje koristim u radu i koje su od ?istog srebra (ica od 0.5mm) izdravaju najvie 5 hlorisanja u tretmanu od po 5 minuta 4.5V DC struje preko 1M rastvora NaCl. 5 hlorisanja zna?i 15 eksperimenata od po 5-8 sati koje elektroda provede u fiziolokom rastvoru i meri napone od par stotina mikro volti. Dakle ica ode jako brzo.
 
Sve ovo moze da se svede u jednu recenicu a to je kupuj opremu deklarisanu za morsku vodu.

Nego sad kad si spomenuo fizioloski rastvor nesto mi je palo na pamet, pomalo bez veze. Kako bi izgledao fizioloski rastvor za ribe :)
 
Eh ako ba o?e neto specijlno mogu da prona?em. Ovo to sam pominjao jeste bio fizioloki rastvor za slatkovodne ribe koji je redukovan na 0,9% natrijumhlorid.

Zavisi koju vrstu eksperimenta ili tretma izvodi moe da se igra pa da oduzima i dodaje neke elemente. Na kraju se bar kod ektoterminih organizama stvar svede na puferisan rastvor natrijum, kalijum, kalcijum i eventualno magnezijum hlorida. I naravno u sve to mogu da idu i neki medikamenti ili se sa odre?enim ciljme moe menjati neki element, drugim.

Nemam sad pri ruci neku knjigu za neto konkretnije.
 
boban said:
Sve ovo moze da se svede u jednu recenicu a to je kupuj opremu deklarisanu za morsku vodu.

Nego sad kad si spomenuo fizioloski rastvor nesto mi je palo na pamet, pomalo bez veze. Kako bi izgledao fizioloski rastvor za ribe :)

Pa na svim kinezima kod nas sto dolaze ( atman, resun, shn-young ) pise da su za morsku vodu a pojedini proizvodi ne izgledaju pouzdano ni u slatkoj a kamoli u slanoj vodi.

Da parafraziram, pisalo na autobusu gradskog saobracajnog BeoBanka, pa niko u istom nije uspeo da podigne pare :lol: