Red piranha

Sanja ne brini za komshije nemash ti toliko vode u sobi da bi mogla da ode do komshije. Meni je pre 2 godine procurio ovaj najvechi akvarium od 400 litara gde su pirane. I dok sam bio na posao iscurilo je 200 litara. Nije stiglo do komshije zato ne brini do 200 litara vode nema problema za vishe ne znam i ne bi voleo da sazanam :)))))) ali zato je parket lepo nabubrio i dobio sam 2 brda u sobi pa sam morao da izvadim po neku dashcicu da bi se vratio u normalno stanje. Zato ne brini za komshije a i akvarium ne puca tek tako sam od sebe (osim sto se to dogodilo kod mene) :)))))
I ne treba se shiriti po stanu dovoljno je da jedan mozda i 2 akvariuma zamenish za jedan vechi. Obichno treba druga polica pa veliki akvarium dolazi gore a 2 manja ili jedan dole.
E Sanja ti imash pirane biljojede ili one mesozdere ?
Inache da sa biljozdere pirane mozesh da chuvash i manje ribice od njih mada da nisu premali jer kao i svaka druga riba bi ih pojeli. Imao sam i biljozdere pirane koje sam chuvao sa zlatnim ribicama i nosu ih ni pomirisali nije im falio ni delich repa. Inache dok su bile male nisam znao da su to pirane biljojedi pa su te zlatne ribice bile njihova hrana. Tekom vremena pirane su porasle a i zlatne ribice sa njim. Imam i fotografije pa ako neko voli mogao bi da ih postavim na forum.
 
Mislim da polako sa postavljanjem novih pitanja, odstupamo od ove teme "Red piranha" :wink:
Moj predlog bi bio ako ima nekih novih pitanja, kao na primer prethodno Sanjino: "

Da li je moguce da pirane biljojedi mogu sa nekim vrstama riba,normalno, njihove velicine???? ,da se postavi nova tema kako ne bi iskakali od postojece.
Pokusao sam da nekako podelim ovu temu ali to je nemoguce jer se svaki post nadovezuje sa drugim postom, novim pitanjima, objasnjenjima i td... :?
 
Postavi optu temu pod imenom '' Pirane - pitanja i odgovori '' pa nek se tu razvija dalja diskusija o svemu sva?emu vezano za iste.
 
Izvini Fauna za odskakanje sa teme, to za biljojede mi je rekao drug, pa reko' da proverim.
Sa Zozom bih mogla da pricam do prekosutra........ Izvinjavam se ostalima! :oops:
 
Zozo,
mesozderi su bre! :) Kupicu ovih dana foto-aparat, pa cu poslati sliku.
A te fotografije bi svakako mogao da postavis na forum.
 
Sanja pa ne morash da kupujesh aparat mozesh da pozajmish ili pozovesh prijatelja koji ima pa da slika. :D Ja sam pretpostavljao da imash mesozdere ali zbunila si me sa ovim pitanjem o biljojedima. Ali eto objasnila si nam. :)
Na ovim balkanskim prostorima ima malo ljudi koje drze pirane da ne kazem skoro da ih nema. Evo posle duzeg vremena ti si se pojavila. Pa je normalno da oni koji imaju malo vishe prichaju o tome. Stvarno nema skime da prichash da podelish iskustva. Obichno idem na strane forume.
Slike chu popstaviti ali u otvorichu novi post za pirane biljozdere da se ne bi meshalo ovde u mesozdere.
Inache jezero je spremno juche je pushten i filter da radi josh samo da odem na vikend negde i da ulovim zive ribice za hranu pa pirane idu u jezerce na ljetovanju pa mozda se i izmreste.
 
Planirala sam svejedno da kupim aparat. Ali to ce sacekati 10-ak dana! Mislis da je pametno to za jezero, nemoj da neko strada! Neka nesrecna ptica :roll:
Gde ides po zivu hranu, na Ohrid? Moje ne rado jedu sve sto mrda,ali zato mogu da se udave u junetini.
Eee, puno srece sa mrestom, izvestavaj sta se desava!!! :lol:
 
Ptice nema bar ja ih nisam video kako se kupaju ali mozda nastrada neka maca ili kuca ako proba da se rashladi. :shock: Najverovatno neche nishta da nastrada osim ribe koje chu pustiti kao hrana a i poneka zhabetina koja proba da se naseli tu. :) Za mrest to mi je jedina shansa da ih pustim u malo vechi prostor i da im dam zivu hranu. Ovako u akvarium i onako nema dovoljno prostora mada pirane su takve mozesh da im pogodish sve uslove ali to je samo 50% zavrshen posao drugih 50% je da oni reshe da se izmreste. karakterne ribice neche se oni mrestiti kada neko drug zeli nego samo kada oni odluche. :x
Po zivu hranu mogu da odem i u blizini skoplja ima nekoliko lokacija na koje mogu da ulovim na lak nachin ali u plan je i jedan viken u ohridu pa malo lova malo ronenja malo plivanje da se pripremim za ljetovanje da proverim opremu. :D Ah samo da dodze taj 15 juli pa da odem na more. Za mrest ne brini obaveshtavachu ja i da se ne dogodi. Sve che biti dokumentovano od pushtanja do nabavka hrane pa se do vrachenje nazad u akvarium u jesen.
 
Zozo, sta bi sa tvojim jezerom? Jesi li ih pustio?
Ja sam pustila u akva. recnog raka, ja ga ulovila. I za sad se slazu! Mislim da i ti mozes to da uradis, korisni su, da hrana ne truli u vodi.
 
A ja pomislio da su svi otishli na godishnji odmor pa niko vishe nema da napishe poneshto. :D
Pirane su josh u akvarium jer nisam bio u lov da im obezbedim hranu. Evo neshto se dogovaram sa prijateljem ovaj vikend da trknemo do obliznje jezero da ulovimo neshto pa ako ispadne kako treba mozda u ponedeljak zajedno sa hranom pustim i pirane u jezero.
Nisam znao da si lovac sanja. :wink: Lepo chim imash gde da ulovish rechnog raka to znachi da je voda chista i nezagadzena. Mislim da pirane neche dirati raka ali ne zna se nikad. Kod mene za sada vech godinu dana zivi jedan ancistrus zenka i ne diraju je mada su u zivotu pojeli mnogo ancistruse. Mozda im se ova cura dopada vishe za drushtvo nego za hranu. :lol: To sa ostatcima hrane u akvarium sa piranama je problem jer nema ko da ih skupi i rakovi su dobra ideja trebalo bi da probam i ja to. Hvala sanja na ideju. Vredi da se proba. Kod nas u radnjama donose svremena na vreme crvene rakove i plave. Prilichno su lepi pa se nadam da che mochi da prezive sa piranama. A bash sam razmishljao da napravim jedan akvarium za rakove a ovo sa piranama nisam se setio.
 
Ma kakav odmor, radi se punom parom. :x
Nego muci me nesto :cry: malo sam ih tumbala iz akva. u akva. pa su bile malo pod stresom. Iznad oka jedne se pojavilo neko ispupcenje, kao izraslina mala. Boje kao i ona, mozda malo svetlije.I posle par dana, smanjuje se. Kako bih volela da posaljem sliku, jer je jako tesko objasniti kako to izgleda. Pritom ona jede normalno, kao da joj to bas i nesmeta. Sta joj je to???
 
Sanja , tvoj problem sa Red piranom najbolje da prokomentarisemo uz pomoc fotografije (ako je moguce izraditi). Ako nisi u mogucnosti da fotografises ,opisi sto detaljnije kako izgleadaju te promene na njoj.

Ali pre nego sto sve to posaljes ili objasnis ,postavi kao novu temu u forumu slatkovodna akvaristika ... :wink:
 
Pirane su u oglicnoj kondiciji, nemam sta sad da slikam kad su obe ok. to joj se smanjilo i za par dana nestalo.Verovatno se udarila ili zbog stresa, ne znam. U glavnom su dobro. :)
Raka vise nemam, sta mu se desilo ne znam. :(
Jednostavno je nestao, da li su ga pojele ili je iskocio ostala je misterija. Imam jos jednog kod druga, pa cu ga ubaciti,ali cu pre toga da zatvorim i naj manji otvor na poklopcu akva.
Zozo imamo i mi te plave rakove, samo sto nasi ubrzo posive.U stvari,prodavci ih farbaju metilenskim plavom i prodaju kao plave rakove. Strasno!!! Sta da ti kazem,obrati paznju!
 
Dobro chim se pirana oporavila. Obichno za vreme hranjenja ili kada se uplashe mogu da se ozlede i da im fali po koji komad mesa ali to brzo zazdravi.
Rak ti je najverovatno pobegao. Jer ako su ga pirane pojeli sigurno bi ostao neki deo oklopa jer ne mogu oni to da pojedu. Rakovi se dobro penju i mogu da popnu chak i po kjoshkove gde je slikon mada oni dobro i plivaju pa mogu i tako da iskachu. Meni se deshavalo da po nekoliko puta na dan vratim rechnog raka koji mi pobegne. mada je kod mene chak puzio i po plafon od mrezu koju sam stavio kao privremeno reshenje i pronashao mali deo u sredini koji nije bio pokriven i pobegao. Steta sto se to dogodilo preko nochi pa ujutro je vech bio mrtav a bila je zenka sa ikrom. Zato dobro zatvori akvarium jer ako postoji i mala rupa od koje moze da pobegne onda che u brzo i da uradi. Mislim da je samo hobotnica vechi maher u bezanje od akvariuma od raka. :D
Moje pirane izgleda da ostaju u akvarium i ovog leta jer nikako da nadzem vreme da im ulovim zivu hranu. Sezona formule 1 je pa nikako da se dogovorim sa prijateljem. A i postaje malo kasno neche. Mozda iduche godine ako sve bude u redu na vreme.
E to nisam do sada chuo da boje rakovi plave sa metilenskom plavom. Interesantno. Znam da one crvene se razmnozavaju u akvarium i da mali rakovi postanu crveni posle kad odrastu. A bash lepo izgledaju ti plavi rakovi. Pa dobro ima reshene i za njih svremenom na vreme chesh morati da ih kupashu u rastvoru metilenskog plavila ili im dodavati u hranu. :lol:
 
Zozo, pa sta bi sa tvojim piranama? Imas li ih jos ili ... Ima li neceg novog npr. jezero ili sl.? Neki mrest?
Moje sada imaju oko 40cm. Zna li neko koliko zive,nesto sam nacula da mogu i 20god. ako je tako onda je sjajno.
 
He, i ja bi volela da vidim Sanjine pirane. Ove ZOZO-ove su stvarno divne. Nisam znala da je tako lepa riba i ponekad pomislim kako bi kad bi ih drzala, ali...ipak mislim da ne bi mogla da svarim da ih hranim zivom hranom, zato ja nikad necu drzati predatore. Dva puta mi se desilo da su mi kribovi ubili neshto zivo i svaki puta sam plakala. Hocu da kazem, treba imati stomak za to i zato ljudi, svaka vama chast!
 
Ne hranim ih ni ja zivom hranom,samo mrtvom. Dobro, ponekad dobiju neku bangavu gupiku ili sl. ali uglavnom im dajem govedje meso ili oslica, pa i mleveno meso.
Zamislite, pojele su mi kabl od filtera, onaj deo koji je u vodi.Do izolacije su ga pojele, ne znam kako to da resim? Ubice ih struja.