Sand flower anemone

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo par slika ovih anemona. Ima ih u raznim izdanjima i izuzetno lepo i pomalo neobicno izgledaju.

DSC03196.jpg



Phymanthus sp. - detalj anemone


DSC03198.jpg
 
Anemona, vrsta zarnjaka.
Ova je anemona porijeklom s Kariba i isto?nog Atlantika. Nalazimo je u grupi ili pojedina?no, najcesce u hladu na vertikalnim liticama ili zakopanu u pijesak.
Zbog svoje koloristicnosti vrlo su pozeljne u akvariju, a i nisu toliko osjetljive na vrstu svijetlosti, te nemaju potrebu za pretjeranom setnjom po akvariju, ako ih se postavi u startu na dobro mjesto na kojem ima dobar protok (ne direktno strujanje) i ne direktno svjetlo. Nije preteska za ozuvanje, ali joj se minimalni adekvatni uvijeti trebaju pruziti. Voli svoje tijelo zakopati duboko u pijesak iz kojeg viri samo disk s pipcima.
Kao i svaka anemona, lako sprzi svoga suparnika tj. neki koralj koji joj se nadje u neposrednoj blizini. Agresivna je po tom pitanju.
Potrebno ju je hraniti s komadi?ima meku�aca ili nekih drugih morskih plodova.
Neki preporucuju i dodatak trace elemenata i joda.
temperatura od 24-26 C
 
Nemam Stina...nazalost nije sve sto pisem iz iskustva, a htjela sam malko pribliziti ovu anemonu i drugim ljudima, da je na nasem govornom podrusju.
Sto se tice anemona, vecinom su slicnih potreba, ali ipak se naravno, vrsta od vrste razlikuju!
Moje anemone (druge vrste, jadranske) se isto ne secu po akvariju...pretpostavljam da je to s toga sto su na dobrim mjestima i sto ih hranim
 
Pa Jasenka, ni ja ne pisem uvijek sve iz iskustva, a ni Fauna, jedino se za Bobana malo brinem :lol:
Stvar je da nemas od kud naucit, nego iz knjige, i super je da si nam priblizila ovu anemonu... samo tako dalje! :wink:
 
...ali i neko iskustvo s slicnim organizmom je dosta potrebno i pozeljno, jer u globalu slicna vrsta se slicno ponasa
 
Kak moja baka zna rec: "anemona ko anemona, vidis jednu, videl si sve!"
:lol:
Pa narafski da iskustvo ima veze... to je kao i ja i coryi... imas jednog, znas kaj treba drugom... :wink:
Fale mi tu neke tocke i zarezi pa imam feeling ko da sam te uvrijedio, a zbilja nisam ni pomislio!?
Al krivi feeling nadam se...
 
Evo na ovoj slici se vidi kako svojim pipcima prinosi hranu svom usnom otvoru. Hrana je doduse sitna pa se ne vidi na slici. Svaki pipak deluje ponaosob i pipak koji ulovi hranu se savija do usnog otvora gde je ubacuju. Takav isti manir ima i Tube anemone kod ishrane.


DSC03274.jpg
 
heh, takav sam ja na?in prinoenja hrane primjetila kod mnogih vrsta zoantusa, kod Fungije, iako fungija, ako joj hrana padne dalje od usta na disku, ona ju polako dovla?i do usta tj. prenosi hranu.
Zanimljivo je u svakom slu?aju promatrati kao se pojedini organizam hrani
 
Evo i ja sam upucao jednu moju aparatom.
Jase ja sam ih do sada prodao na stotine i ne bih se sloio da je to neki estok predator korala. Ja li?no nisam imao nikakvih loih iskustava po tom pitanju. Mada... anamone su anemone sa nekima od njih nikad nisi na?isto.
 

Attachments

  • dscf3393.jpg
    dscf3393.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 89
Pa ja sam ih slikao, eto odakle su slike.
Anemone si kod mene u akvarijumu a ja po nekada ovekovecim nesto i posaljem ovde, tek da razbijem monotoniju :)

Octo slika je uzasna, nista se ne vidi. Ajde slikaj to ponovo kako treba pa posalji.
 
hehe, Octo, kae ja rekla predator?! :? :shock: :D
hmmm, to ba nisam rekla, nego sam rekla da su agresivne u pogledu teritorija. tj. da mogu spriti koralje koji im se na?u u blizini!
Predator je za mene grabljivac-vrlo pokretan, a to anemona sigurno nije, barem ne spram koralja...ne hrani se ona koraljima-pretpostavljam, nego se bori za teritorij-svoje mjesto pod suncem 8)
...isto kau da je vlasulja (anemonia sulcata) vrlo agresivna to se tog pitanja ti?e, ali moja ivi odmah do kolonija Xenia i uop?e ih ne pri, dok moruzgva (actinia equina) ivi odmah do zoanthusa i isto nema nikakve bitke oko teritorija :?
Sve je to relativno, ali svakako treba biti svjestan da moe do?i do problema :D