Šta je ovo?!!!

Danijels

Member
17 Maj 2009
40
0
6
Ako neko zna da mi odgovori šta mi se ovo pojavljuje na sigi i širi se kao epidemija? Javilo mi se na delu sige koji je vlažan zbog kondenzacije ali koji nije u vodi.
 

Attachments

  • IMG_2906 (Medium).jpg
    IMG_2906 (Medium).jpg
    99.7 KB · Pregleda: 50
Dragi Danijels, bojim se da se nije ubudjalo to od vlage. A budj je otrovan za udisati i za jesti. Znas ono ko na hljebu sto se zna zeleno pojaviti.
Predji prstom preko tog zelenog sloja i ako ti ostane zeleno na prstu u vidu praha koji nemozes da skines dok ne operes prst to je budj. A ako prilikom povlacenja prsta osjetis da se slisko onda su obicne alge.
Kazes da taj dio nije prekriven vodom tak da mislim da to nemoze biti cijanobakterija koja isto zadaje muke akvaristima.
Usto kazi nam kojom se brzinom to siri ?
 
Pa recimo pre oko mesec dana je bilo upola ove površine.
Ako je buđ, kako da se otarasim?
Da napomenem da je na oko 9cm iznad ovog dela sige silvanya gro lux 15w koja mi je uključena dnevno oko 10h.
 
A nije prekriven taj deo vodom ali je siga prilično higroskopna i taj deo je mokar stalno. Što od kondenzacije, što od toga što sama siga upija vodu donjim delom.
 
Po meni to su alge koliko vidim, jer kazes stalno je vlazno. Da su cijanobakterije to bi se puno vise rasirilo.
A budj se javlja samo na suhom mjestu gdje je prije toga bila voda i ono duboko prodire u svaki materijal kojeg poslije toga ne sluzi nicemu i nema nacin da se rijesi budji osim da unistis ili bacis taj uflekani dio materijala.
Uzmi cistu spuzvu npr. onu kuhinjsku spuzvu i laganim pokretima obrisi te alge, ali prije toga isprazni malko vode sa vrha da ti ne smeta prilikom brisanja i da ne mutis vodu.
Pozdrav druze i stavi malo soli u vodu ;)
 
Koliko je to malo soli ?
Da li se dodaje ona obicna so ili za morske akvarijume ?
 
So nece resiti taj problem sa algama i moze doneti samo stete nekim vrstama riba. Somovi su posebno osetljivi na so. Sigu ces tesko sacuvati u izvornom izgledu, jer je jako pogodna za naseljavanje algi, a prakticno je nemoguce ocistiti. Nisam pristalica sige i slicnih materijala u aq. ali to sad i nije mnogo vazno. Oko algi su napisani citavi tomovi pa procitaj malo i bice ti jasnije koliko je to kompleksan problem.
 
Da dopunim. Sad sam malo bolje pogledao sliku i vidim dva lepa somica i veruj da je za njih so pogubna. Meni je lepsi taj deo sige obrastao algama nego cista siga ali o ukusima se ne raspravlja i postoji jedna izreka: "Nije lepo ono sto je lepo, nego je lepo ono sto mi (ti) se svidja".
 
Imam ja somice i stavljam malko soli koja nije stetna. Evo recimo ja stavim dvije male kasike soli u flasu od dva litra da se malo ta sol stopi. Ostavim to dan, dva i cim mi voda ispari iz aq. dospem tu slanu vodu. I to radim 1 mjesecno. Vjerujte mi da tu nema nikakve stete. Ko ima SAMO zivorotke to je prava stvar i nije lose ako se stavi vise soli. Zivorotke vole sol i nuzna je za njih. A ikrasice podnose samo malu kolicinu soli.
Po pravilu ide jedna kafena kasikica na 10 litara vode, ali ovaj moj nacin dodavanja soli je sasvim dovoljan za akvarijume od 50 litara.
 
Ne bih se slozio da to malo dodavanje soli necemu koristi pa ni tome da je korisna za sve zivorotke. Mislim da smo i na ovom sajtu jednom raspravljali o tome. Tu je otprilike receno da cak i Gupikama so ne donosi nista dobro i da im skracuje zivotni vek. Jednostavno vecina zivorotki zivi u tvrdim vodama ali ne u bocatim, a tvrdoca i salinitet nisu iste stvari. Izuzetak su ribice koje zive u bocatim (poluslanim) vodama i za njih je pozeljno odrzavanje odredjene koncetracije soli. Cak i u tom slucaju ne preporucuje se ova nasa kuhinjska so vec so za morske akvarijume ili prirodna nejodirana morska so.
 
Ta uobicajena praksa da se dodaje so kod odgoja gupija ne znaci da je oni vole, a niposto da je nuzna za njih. Pretpostavljam da je ta praksa nastala radi preventive od vise vrsta spoljnih parazita, jer poznato je da njima so ne prija, a takodje i so bi trebala da uzrokuje pojacano lucenje sluzi-mukusa na povrsini riba, koja ih takodje stiti od infekcija. Ako stalno forsiramo takav vid zastite kod riba, verujem da slabimo njihov prirodni mehanizam za odbranu.
Problem sigurno nastaje kada gupi gajen u soljenoj vodi dospe kod akvariste koji ne soli vodu, a takvih je sve vise.

Ja iz velike ljubavi vec dugo gajim gupije bez dodavanja i trunke soli (so ne dodajem ni u jedan akvarijum) i mogu samo da se hvalim njima, jer su predivni, krupni, zdravi i nikad nisam imala problem iako ih podizem u stvarno velikom broju.
 
Meni se desava da uvijek ribe staju na jednom mjestu i tresu se a po tijelu dobiju sitne bijele tackice. I otkako stavljam sol to mi se vise ne desava.
Neznam do cega je ali sam zadovoljan dodavanjem male kolicine soli jer u akvarijumu imam black molly :)