Staro za novo

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Posle toliko godina rada i navike koje su neminovne danas kada sam usao u karantin osecao nekako strano. Potpuna tisina, prazni akvarijumi, ni riba ni vode u njima kao neki ukleti grad. Dodatnu tugu mi je izazvalo zatvaranje kompletnog sistema za morske ribe. Stiskom na dugme sve je stalo i voda se umirila u kavarijumima. Jos da ih ispraznim i slika je komletna.

Eto gotovo je jedno poglavlje i sada zapocinjemo sa jednim novim, iskreno se nadam i boljim i funkcionalnijim.

Na slikama se vidi jedna rasturena prostoruja karantina.

DSCF6533.jpg


DSCF6534.jpg


Ovo drugo poglavlje zapocinje svecano 13.12.2007 kada prvi stanovnici treba da se usele u novi karantin koji je iskreno receno u zavrsnoj fazi pripreme. Igra sa zivcima i vremenom ali se nadam du ce sve da se odvija po planu jer nova isporuka nema gde da ide nego u novu postavku.
 
Novi karantin je, kako mu ime i kaze, potpuno nova prostorija cija je izgradnja zapocela negde krajem augusta. Prostorija je dimenzija negde oko 130 kvadratnih metara i tu je stavljeno 135 akvarijuma od po 240 l za slatkovodne ribe. Pored toga tu se nalaze i 16 akvarijuma za morske ribe kao i 8 akvarijuma za korale.

Cisti slatkovodni prostor je nesto preko 32000 litara a sa filterom i ostalim zackoljicama dostice negde oko 40000 litara.

Morska akvaristika ima mnogo manje mesta sto je i razumljivo jer je i period karantina kraci pa je frekventnost nabavke veca.

Eto da nedavim vise sa ovime jer to bas i nije tako interesantna tema :)

Na slici se vidi detalj iz novog karantina.
 

Attachments

  • DSCF6541.jpg
    DSCF6541.jpg
    42.6 KB · Pregleda: 48
Fantasticno, nema sta.:cool2:
Nadam se da cu i ja jednog dana kad porastem imsti tako nesto.
Ako bude prilike moracu da te udavim oko toga kako resiti ne najbolji nacin dovod i odvod vode. Ja sam u radnji napravio nesto solidno, ali mislim da jos mnogo toga imam da naucim.
 
Ma, nista to ne valja...valjam_se, salim se... ;)

Tesko da mozes naci ovako uredjeno prihvatiliste uvozne ribe kod nas...bar ja ne znam, mozda gresim . Kod nas uvoz ribe stize npr. u 18 h a musterije vec dolaze u 20 h . Sutradan kada dodjes ,dobijes informaciju da je "uvoz" prosao , da je nesto malo ostalo i da ce sledeci biti za dve nedelje...karantin ... sta to bese? :mrgreen: Sorry, ali takva je realnost kod nas.
 
Evo zagledam da provalim, je li je na ovim akvarijumima zajednicka filtracija, mislim jesu li povezani svi na jedan cventralni filter i ako jesu moze li slika tako organizovanog filtera. :)
 
I ja to pokusavam da vidim, ali se ne vidi lepo sa slike da li je sistem zajednicke filtracije (sto ne verujem ako su u pitanju karantinski akvarijumi) ili je samo u pitanju sistem za zamenu vode. Tema je za neke od nas veoma interesantna, pa bi mogao da nam opises kako funkcionise sistem ovim cevima, za pocetak :D
 
Naravno da je u pitanju centralni filter kao sto je bio i u starom karantinu.
Da budem iskren slike tog filtera nemam pa zato mi predstoji da sve to slikam i onda cete da vidite sta se moze videti.

Mala nezgoda kod tog filtera je ta sto je on dobro "zapakovan" u posebnoj prostoriji tako da ni sam neznam kako cu da sve to slikam jer tu treba da se uvucem, tu mislim na najveci bioloski filter, a drugi deo filtera je cista tehnologija. Slikacu pa kako bude. Bice vam jasnije kada vidite slike o cemu pricam.
U sustini daj bioloski filter sadrzi 250 Kg porozne mase i ima zapreminu negde oko 4000 litara a radi slicno kao podni filter.

Mozda jos da dodam da je prostorija klimatizovana tako da je to dodatna ugodnost.

Na postavljenoj slici se vidi jedan od akvarijuma za morske ribe.
 

Attachments

  • DSCF6549.jpg
    DSCF6549.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 37
Evo i par slika koje malo docaravaju kako to izgleda.

Na prvoj slici se vidi prostorija ispod koje se nalazi taj glavi filter. Ta prostorija vodi u drugi deo gde ribe idu nakon izlaska iz karantina. Taj deo se jos gradi pa da ga za sada nediramo.
Na drugoj slici se vide otvori kada sam podigao poklopce i dve slike tog filtera. Za ovu zadnju sam morao da se uvlacim u sam filter.
 

Attachments

  • DSCF6587.jpg
    DSCF6587.jpg
    19 KB · Pregleda: 32
  • DSCF6585.jpg
    DSCF6585.jpg
    24.6 KB · Pregleda: 30
  • DSCF6581.jpg
    DSCF6581.jpg
    25 KB · Pregleda: 31
  • DSCF6589.jpg
    DSCF6589.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 36
Voda iz tog filtera se tera kroz jos dva bioloska a ujedno i mehanicka filtera. To su pescani fluidni filteri i posle njih voda se usmerava na 150 w UV filter.
 

Attachments

  • DSCF6575.jpg
    DSCF6575.jpg
    25.7 KB · Pregleda: 28
  • DSCF6571.jpg
    DSCF6571.jpg
    26.5 KB · Pregleda: 28
  • DSCF6570.jpg
    DSCF6570.jpg
    20.6 KB · Pregleda: 29
Tu bi bio i kraj tog filtriranja ako se zanemari da svaki akvarijum ima i jedan mali sundjerasti filter koji je vrlo korisna stvar u akvarijumu.
Voda se dalje usmerava putem sistema cevi do akvarijuma odakle se preko prelivnika vraca nazad u akvarijum. U sustini se podesava da bude oko jedna izmena vode na svaka dva sata mada sve to zavisi od kolicine riba kao i same vrste.
 

Attachments

  • DSCF6564.jpg
    DSCF6564.jpg
    23.1 KB · Pregleda: 29
  • DSCF6555.jpg
    DSCF6555.jpg
    29.5 KB · Pregleda: 32
  • DSCF6553.jpg
    DSCF6553.jpg
    22.3 KB · Pregleda: 31
  • DSCF6593.jpg
    DSCF6593.jpg
    29.1 KB · Pregleda: 29
Vazduh se dovodi po slicnom sistemu gde centralni kompresor snabdeva sve akvarijume.

Na zadnjoj slici se vidi kako to izgleda iz pticije perspektive, naravno ta ptica ne leti visoko :)
 

Attachments

  • DSCF6580.jpg
    DSCF6580.jpg
    14.3 KB · Pregleda: 22
  • DSCF6560.jpg
    DSCF6560.jpg
    19 KB · Pregleda: 29
  • DSCF6561.jpg
    DSCF6561.jpg
    30.1 KB · Pregleda: 30
  • DSCF6551.jpg
    DSCF6551.jpg
    46.1 KB · Pregleda: 38
Smemo li da postavljamo pitanja? (mada je i ovo pitanje tako da sam vec postavio pitanje :ebote: )

Ako smemo da krenem. Obzirom da nisam imao prilike da vidim nista slicno uzivo zanima me kako funkcionisu neke stvari u ovakvom sistemu. Recimo, ako sva voda ide u centralni filter, kako kontrolisete protok u svakom AQ ponaosob? Pretpostavljam da svaki AQ ima svoj ventil ali da li "odokativno" odredjujete protok ili imate neki sistem? Ako sam dobro razumeo sa 3. slike iz posta #14 voda se u filter sliva slobodnim padom i to iz gornjih slojeva AQ. Nije li to malo neefikasna filtracija (mislim prvenstveno na mehanicku)? Kako je reseno grejanje? Mada si pomenuo da je prostorija klimatizovana (nisam siguran da li si mislio na prostoriju sa AQ ili sa filterom), da li je to dovoljno ili se jos dodatno voda dogreva? I na kraju kako se borite sa eventualnim zarazama, posto je u pitanju centralni filter?

Eto to je to za sada, ako nije problem.
 
Da se prikljucim i ja duciinim pitanjima. Da li je ovakvom sistemu dovoljna uv lampa? Ako se javi potreba za lecenjem riba u nekom akvarijumu da li se on iskljucuje iz centralne filtracije ili ostaje povezan?
 
Naravno da nema frke da se pita nesto u vezi ovoga, to je uostalom i jedna od namena foruma.

Protok vode se regulise za svaki akvarijum ponaosob. Za to sluze posebni ventili koji idu zajedno sa mlaznicama. Ti ventili i mlaznice su u stvari dizajnirani za hidroponik sisteme a eto mogu da se primene i u akvaristici. Sve lepo moze da se vidi na dodatim slikama.
Maksimalni protok je sasvim dovoljan za bilo koju postavku a praksa ce da pokaze koliko treba da se smanjuje. To je uvek razlicito i tu nema pravila.

Tacno je da se voda odvodi prelivnikom i to jeizuzetno dobar nacin. Turbulencija u akvarijumu je takva da sve odnosi a tome prvenstveno pomazu i same ribe. Sva prljavstina odlazi u filter a ono malo hrane sto je ostalo zavrsi plecostomus koji je zastupljen u svakom akvarijumu.On ujedno i cisti stakla tako da je sve to prava milina. Ako bas i treba da se promeni voda usled vece prljavstine onda se samo izvuce taj prelivnik, ubaci kraci i to je to. Nakon izlivanja vode vrati se standardni prelivnik i svi su zadovoljni. Utroseno vreme je minimalno a napor ravan nuli. Ako sve to uzmemo u obzir onda je moja konstatacija da je to izuzetno efikasan sistem koji je i dokazan u visegodisnjoj peaksi.

Grejanje se vrsi tako sto se zagreva ili hladi prostorija odnosno odrzava konstantna temperatura od 24 C. To vazi i za prostoriju gde je filter jer je ona u sklopu svega toga. Hladna voda koja se dovodi spolja odlazi prvo u jedan rezervoar koji je slican velicini tog filtera i tu se vrsi pretgrevanje. Odatle voda ide u glavni filter gde se dodaje po potrebi. To znaci ako se masivno menja voda sistema u filter nikada nece da dodje direktno hladna voda nego vec topla. To je automatska radnja i samo povremeno treba da se prekontrolise da je sve ok.


Sto se tice zaraza tu nadleznost preuzima UV. Taj UV je toliko jak da je to ubitacno i sasvim dovoljno. Ako dodje do bolesti a naravno da dolazi do toga akvarijum gde su obolele ribe ostaje u sistemu bez bilo kakvih korigovanja, kao da je sve normalno. U staroj postavci duplo slabiji UV je odradjivai posao. Mislim da je jasno da sva voda koja ide u akvarijume prolazi kroz UV koji se nikada ne iskljucuje. Kada se menjaju UV cevi onda se sistem zaustavi. Vrlo efikasno i to je dokazano u praksi.

Eto tako pa slobodno duskutujte, pitajte ako imate sta itd.
 

Attachments

  • DSCF6604.jpg
    DSCF6604.jpg
    19.2 KB · Pregleda: 20
  • DSCF6615.jpg
    DSCF6615.jpg
    21.3 KB · Pregleda: 21
  • DSCF6616.jpg
    DSCF6616.jpg
    21.3 KB · Pregleda: 21
  • DSCF6617.jpg
    DSCF6617.jpg
    25.3 KB · Pregleda: 23
Danke ili ti hvala.

Koji je vek UV lampe, posto one i nisu bas jeftine a kazes da rade 24/7? Kako je zaptiven ovaj odvod iz AQ posto je buseno dno? I jedno, mozda najgluplje pitanje do sada, sto su bocne strane obojene? Neki praktican razlog ili reda radi?