350 litara mora u dnevnoj sobi

Radmanovac

Member
17 Februar 2007
101
4
18
Sittard, Netherlands
Zdravo svima,
Nedavno sam prebacio svoj greben iz starog akvarijuma od 240 litara u novi od 350 te rekoh sebi da se treba pohvaliti.
Osim samog predstavljanja uvek se da dobiti kakav koristan savet.
Zato, ne stedite reci.
 

Attachments

  • DSC03564.JPG
    DSC03564.JPG
    230.4 KB · Pregleda: 16
  • DSC03562.JPG
    DSC03562.JPG
    125.4 KB · Pregleda: 16
  • DSC03563.JPG
    DSC03563.JPG
    100.7 KB · Pregleda: 14
Dimenzije: 130x50x55 sirina.
Rasveta je led od nekih 300w; 2 komada od 55x3w (najjeftinija kineska). 50% plavih dioda radi 11h dnevno, dok ostalih 50% belih i sarenih rade 7h dnevno.
Sump je sa dve pregrade (klasika) i sa dve dodane ugaone, jedna kao filter za sav mehanicki otpad, a jedna ugaona za senzor nivoa vode.
Skimmer: Bubble Magus C6.
Kalcijum reaktor, 2 CO2 mehura u sekundi , bez pH metra.
3 strimer pumpe, 2500,3000 i 5000 l/h
Pumpa za sump je aqua medic dc runner 5.1 5000 l/h.
 

Attachments

  • DSC03567.JPG
    DSC03567.JPG
    278.2 KB · Pregleda: 10
  • DSC03569.JPG
    DSC03569.JPG
    190.2 KB · Pregleda: 10
  • DSC03568.JPG
    DSC03568.JPG
    229.2 KB · Pregleda: 10
  • DSC03570.JPG
    DSC03570.JPG
    128.6 KB · Pregleda: 10
  • Like
Reactions: boban
Zamena vode je 85 litara nedeljno.
Po malo dodajem NaHCO3 da bih odrzao karbonate na dKH oko 10-11.
Kako sam nedavno dodao nesto tvrdih korala, mislim da je vreme za dozer pumpu. Mozda vec krajem meseca prelazim na pumpanje hemije i na gasenje Ca reaktora.
Od riba mozete videti zutog tanga, jednog klovna i blenija (nadam se da se tako zovi). Imam i jednog raka koji izlazi samo nocu.
Od ekipe za ciscenje imam 3 jeza, i gomilu puzeva (3-4 sorte).
 

Attachments

  • DSC03565.JPG
    DSC03565.JPG
    327.3 KB · Pregleda: 9
  • DSC03566.JPG
    DSC03566.JPG
    316.4 KB · Pregleda: 9
  • Love
Reactions: boban
Sta da ti kazem, lepo sve to izgleda a sta drugo od tebe i da ocekujemo :)
Nego cisto me zanimaju te tri pumpe. Da to nije prejako za taj akvarijum? Vidim da su se korali lepo otvorili sto je indikacija da je sve ok ali eto, cisto pitam :)

I jos za rasvetu. Da li si zadovoljan sa 300w LED. To je zavidna snaga za LED a vidim da ti je sa dve lampe ceo akvarijum solidno osvetljen. Ipak ja gledam sliku a to nije isto kao kad se gleda akvarijum :)
 
Hvala na pohvali Bobane.
Sto se kretanja vode tice, mislim da koralima ne smeta ova kolicina strujanja. Pokusavao sam pre da imam Tinze od 5000 i jos neki SunSun od 5000 l/h. E tada je bila frka-panika. Videlo se da sve pati. Ali nekako sa ove tri pumpe, mahom okrenute ka zidovima i u prazno sve delije OK. Kako sam pumpa od sumpa pravi dosta strujanja, naosio sam se mislju da uklonim jedan strimer, nego nekako sve danas sutra. Jos se ucim i eksperimentisem sa novim akvarijum, ovaj od 350 litara je pun i radi tek mesec i kusur dana.
Sto se rasvete tice, to mi je sto mi je. Bila je prejaka kada je bila na 240 litara te je sve radilo samo 6-7h dnevno. Nekako je rasvete jedan od skupljih delova morske, tako da sam se odlucio da umesto kupovine slabije rasvete da povecam litrazu. Tako da sada od kada sam rotirao akvarijum sa 240 na 350 rasveta radi duze. Ovaj novi akvarijum ima svetliji tapet pozadi pa mi svetlo delije jace nego pre (bar vizuelno). Na starom akvarijumu je pozadinski tapet bio tamno plav, i delovalo je skladnije. Tako da mi i dalje deluje da imam previse svetla. Povrh svega, i dalje me zeza makro alga (caulerpa verticillata) koje nikako da se otarasim vec dve godine.
Neki savet protiv caulerpa verticillata?
 
Evo slike starog akvarijuma iz Decembra 2018, par nedelja pre selidbe.
Isto svetlo, isti strimeri.
Par korala i riba je otislo i te postavke, ostalo je mahom isto.
 

Attachments

  • IMG_20181206_164226.jpg
    IMG_20181206_164226.jpg
    481.8 KB · Pregleda: 16
Pravo da ti kazem ti bi trebao da si zadovoljan kada rastu te alge. Ako njih eliminises budi siguran da ces da imas neke mikro alge a one bi stvarno bile problem. Premesti to kamenje koje je prekriveno njima u slivnik. One su fantasticni filter i to bi trebao da iskoristis. Mozes i rucno da ih odstranis ako te bas toliko nerviraju.
Pored ovoga i riba koje jedu te alge jos mozes sve te slobodne povrsine da naselis sa novim kolonijama zoanthids-a. To je mozda i najefikasniji nacin.

Svetlo mi deluje ok mada slika je slika, ti to bolje vidis pa shodno tome i tvoja je odluka.

Jos mi je nesto malo nelogicno. Ti imas kalcijum reaktor a dodajes natrijum bikarbonate. Reaktor treba da savrseno odrzava alkalnost vode, nadam se da koristis argonit za to, i jedini problem moze da bude manja koncetracija kalcijuma ako ti korali rastu brzo ali natrijum bikarbonat nema veze sa time. On ni ne resava taj problem. Ako si mislio na neki vec pripremljeni reef pufer onda je to drugo.
Pumpanje hemije je ok ali je to mnogo veci izdatak na duze stace nego reaktor. Raspitaj se malo o tome pa vid sta ces mada mislim da vec jesi jer ne bi to onako uludo spominjao.
 
Izgleda da nisam izabrao reprezentativnu sliku. Ja u poslednjih godinu dana provodim 30 min nedeljno cupajuci ovu algu. Ima je na svom kamenju i lagano prerasta sve ako se ne cupam redovno.
Doduse, jeste istina da nemam nikakvih mikro algi zbog nje.
Kupio sam nedavno jos dva jeza koji je redovno brste, ali se onu ne uvlace u male procepe izmedju kamenja te ona uvek nanovo nice, a oni jednostavno ne jedu dovoljno brzo. Nekada davno sam imao dobrog puza golaca (Dolabella auricularia ) on ih je jeo kao sumanut. Ali kasa sam ga nesrecnim slucajem ubio, kasniji pokusaju nastanjivanja novog su se zavrsavali misterioznim nestankom u roku od 7 dana (dva puta oprobano, pa sam digao ruke).
A taj savet za slivnik/sump sam se nesto kanio da sprovedem u delo, ali da samo stavim neku makro algu koja se da iskoreniti ako mi zasmeta. Trenutno u karantinu imam malo Caulerpa lentillifera pa bih moga s njom da probam da napravim nesto.
A kacijum rekator mi odrzava lepo Ca oko 440ppm i Mg oko 1300ppm. Medjutim ako moji testeri ne lazu dKH mi je stalno nizak oko 8. U reaktoru imam nekakav krupni morski sljunak, sto bi trebalo da je isto sto i aragonit (CaCO3). Uvalio mi lik iz radnje, kaze da i sam to korisi i da nema nista drugo za Ca-reaktor.
Plus me napalio kako reaktor koristi sve manje ljudi, te da su svi presli na pumpicu i rekularno doziranje svega iz bocica, kaze jeftinije je, sigurnije je i manje zauzima mesta...
Te sam kupio na kantu prasak cistog NaHCO3. i sada malo sipam i merim dok ne saznam koliko mi nestaje na dnevnoj bazi.
Kako imam u kantama i CaCl2 i MgCl2, i ja se nosim mislju da ful predjem na pumpice (narucio sam nedavno neku Jebao, nikako da stigne).
Sto se cena tice, hemija me nece kostati puno. Sve soli su ispod 1e/kg, ako ih nabavim na kantu, te mogu potrajati godinama.

No, ajmo iz pocetka, znajuci da imam 10'000% manje iskustav od tvog. Sta da radim da mi dKH bude oko 12?
(ili sam ja izgleda malo pomesao pojmove citajuci svasta po netu, a svoje znanje hemije upotrbljavam na uvrnut nacin?!)
 
Nikako ne spominjes pH vode ali ok, ovakav scenario mi nekako nagovestava di bi ti pre trebao da korigujes alkalnost sa natrijum karbonatom a ne bikarbonatom. Ako tvoj pH ide 8.2 i vise onda je ok natrijum bikarbonat inace u suprotnom treba da koristis karbonat.
Argonit, bez obzira sto je CaCO3 ima drugacije svojstvo od ovicnog kalcijum karbonata i za morsku treba da se koristi argonit. Vrlo je vazno da je argonit u kalcijum reaktoru a ne kalcit nastao sedimentacijom.
Imas gotove preparate, recimo Seachem Reef Builder. Vidi to i porazgovaraj o tome. Ako je sve ovo ok sto si rekao a mislim da jeste onda su karbonati resenje a ne bikarbonati.
 
Prvo da ti ponovo pozelim dobrodoslicu u ovaj drugi deo naseh hobija i da ti pohvalim akvarijum, stvarno mi se dopada. Ako budes i upola uspesan u moru kao sto si bio u slatkom vodam to ce sigurno biti mala remek dela :).