Agama agama

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Agama agama

Klasifikacija
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Subphylum: Vertebrata
Class: Reptilia
Order: Squamata
Suborder: Iguania
Family: Agamidae
Genus: Agama
Species: Agama agama


a.agama1.jpg



Ovaj guster potice iz Srednje Afrike pocev od Senegala , Gambije pa sve do Etiopije i Somalije . Nastanjuje savanske delove blize manjim africkim mestima (selima) , znaci u samoj blizini coveka sto mozemo zakljuciti da ovog gustera prisustvo coveka ne uznemirava. Mozda iz tih razloga A. agama vrlo lako prihvata vestacke uslove i vrlo lako se razmnozava u zarobljenistvu.

Velicina ovog gustera je izmedju 30 -40 cm stim sto su muzjaci nesto krupniji , jace i intezivnije obojene glave i repa. Muzjaci su za razliku od zenke, monogo vise i lepse obojeni , zenke su tako reci smedje blede boje. Teritorijalnost im je veoma ispoljena tako da muzjaci u prirodi izmedju sebe imaju veoma ceste borbe. Kada su u fazi parenja, boja kod muzjaka dolazi do izrazaja dobijajuci jarko narandzastu glavu i rep a telo dobija plavicastu boju.

Ovaj guster pripada insektojedima ,hraneci se bubama, skakavcima, mravima termitima, ali u nekim slucajevima i manjim glodarima, sto znaci da nije iskljuciv insektojed . Hranu strpljivo ceka iz zasede i ako je u pitanju skakavac ili neki druga buba, veoma brzo skoci na plen hvatajuci ga prvo lepljivim jezikom pa nakon toga ga prihvata u usta koja su dobro naoruzana na obe vilice sitnim zubima.

Za sada bih samo toliko napisao i predstavio ovu vrstu agame jer se i ja po prvi put susrecem sa njom . Svoja zapazanja i svoje iskustvo koje vremenom budem sticao, sigurno cu preneti na forum.;)
 
da postavim jos jednu sliku koja odslikava znatizeljan pogled ovog gustera prema posmatracu...:)


a.agama1.jpg



a.agama2.jpg
 
Last edited by a moderator:
Veoma lep guster, ovo je predpostavljam muzijak. Dali planiras da ga spojis sa zenkom i probas da ih uparis ili ces samo da drzis njega?
 
Srecno i nadam se da ce ovaj lepi muzijak uskoro dobiti svoju lepsu (iako je on lepsivaljam_se ) polovicu i da ce mo nakon toga dobiti mlade lepotane!
 
to i jeste problem jer ih niko nema (imaju agama mwanzae kao i ja). e sad posto sredjujem ter za ovu moju jos uvek ona je bila sa muzjakom mwanzae. E sad ja cu ta jaja da pokusam da inkubiram (mada tesko da ce bude nesto jer nisu ista vrsta)
 
Vredi pokusati ,nista nije iskljuceno.

Bastardiranje je moguce narocito kada se radi o vrstama koje su veoma slicne , u prirodi ima takvih slucajeva. ;)
 
pa moze doc do deformacije i da je muzjak isto agama agama...recimo meni se jedan kameleon rodio sa cudnim repom(kao da je na jednom mjestu slomljen);)