Akvarijska voda pod NAPONOM ?!

Max....sz

New Member
14 Oktobar 2004
11
0
1
Zagreb
free-zg.t-com.hr
?a?kam ja danas nesto u djecjoj sobi oko struje i kako mi je u ruci bio ispitiva? za struju tako se sjetim jednog razgovora sa jednim akvaristom o tome kako Ferplast ima lose izvedene pumpe u filterima BlueWave (Cayman akvariji) te kako te iste pustaju struju u akvarij.

Hajd ne bud lijen, uzmem ja ispitivac, dignem poklopac u Caymanu i pipnem njime vodu. Imam sto i vidjeti ... ispitivac svijetli :? ! Ugasim pumpu, ispitivac ne svijetli. Upalim pumpu, svijetli.
Hm, dobro, rekoh i odem do drugog akvarija tj Gupidarija i krk ispitivac u njega te imam opet sto vidjeti ... dok unutarnji filteri? (Eden) radi, ispitivac svijetli, ugasim filter, ne svijetli.

Dobro, sad sam vec postao znatizeljan te izvadim rezervnu pumpu iz starog Blue Wave filtera i stavim u vodu te upalim ... svijetli, ugasim ... ne svijetli. Sad sam vec jaaaako znatizeljan i spustim se kat ispod, kod suseda te kad mi otvori vrata odgurnem ga u stranu i pravo do njegovog akvarija ... krk ispitivac u vodu ... SVIJETLI :? ! Suseda ostavljam zamisljenog nad akvarijem s vlastitim ispitiva?em u ruci i vracam se u svoj stan.

Ne vjerujem da sve cetiri pumpe pustaju struju, ukljucujuci i susedovu te ponavljam pokus ali ovog puta sa zatvorenim poklopcem u Caymanu (kroz otvor za hranjenje) i pogadjate ... svijetli.
Ugasim pumpu ... kad sada opet SVIJETLI :? ! Podignem poklopac akvarija (pumpa je i dalje ugasena) ... NE svijetli. Spustim poklopac (pumpa je cijelo vrijeme ugasena) ... svijetli.

Poanta je da ja nisam niti jednom zasvijetlio, takodjer niti jedna riba (sve su uobicajeno gladne) a na svojoj kozi nisam osjetio ni mrvu nekog napona i sl.

sto mudre glave imaju o ovome reci?
 
Iskreno receno , nisam neki veliki poznavalac struje i ono sto je vezano za struju ali mislim da se tu radi o elektricnom polju koji svaki elektricni aparat oslobadja pa tako i svi ti tehnicki uredjaji u akvarijumu. :wink:

Ipak ovde bi trebao neko strucan da da opsirnije objasnjenje takvih pojava u nasim akvarijumima. :)
 
:lol: :lol:
gdje god krenem eto maxa i struje :wink:

primjetio sam istu pojavu, ali kako sam elektri?ar po struci koju nikad koristio nisam , zaklju?io sam sljede?e- ako ribe plivaju-a plivaju - i to bez trzaja, ako mogu gurnut obje ruke u vodu a da me ne trese, ako ne izbacuje sklopku, sigurno je neki indukcijski napon , plaze?e strujice i sli?na gamad i oko toga se ne treba sekirat... eto :D :lol:
 
Vedran said:
...sigurno je neki indukcijski napon ,...

Bas sam to i mislio ali eto... lose sam se izrazio :oops: A ni po struci nemam nekih dodirnih tacaka sa strujom,pa mi se mozda moze oprostiti :lol: (mada se o indukcionom naponu uci i u osnovnoj skoli :roll: )
 
Ovaj fenomen sam davno ispitivao manje naprednim uredjajem. Koristio sam dva svoja prsta od kojih najmanje jedan imao neku svezu ranicu.

Rezultati su jednostavni. Ukoliko gurnem jedan prst ne osecam nista, ukoliko upotrebim dva, iste ili razlicitih ruku, oseca se lagana struja poput one koju smo svi kao deca izlizavali iz elektri?nih baterija (mada verujem da u ovom slucaju ne moze biti jednosmerna struja u pitanju). Imao sam razlicite elektricne uredjaje u akvarijumu, sad vise i ne znam koje sve behu pumpe, ali ovaj fenomen se nije javljao u svim akvarijumima niti sa istim intenzitetom. Tada sam zakljucio da to mora biti zbog nedovoljne osetljivosti mernog instrumenta ali i zbog razlicite provodljivosti vode u razlicitim akvarijumima. Nekako sam posle kontao da je to potencijalni nacin da proverim da li je neka voda zrela za izmenu ili ne.

Uglavnom slazem se sa Vedranovom logikom, mada sam imao akvarijume u koji nisam mogao dugo da drzim prste bilo je prilicno neprijatno. Nikad nisam naleteo na neki tekst o toleranciji vodenih organizama na dejstvo elektri?nih polja. Pretpostavljam ipak da ni ribe nisu bas zadovoljne u uslovima u kojima su ta polja jaka.
 
Slicno iskustvo sam imao, ja ipak mislim da nije indukcija , niti neke vrtlone struje, vec da jednostavno faza (+ pol) negde minimalno probija , akvarijum sa svojom staklenom oblogom je savrsen izolator, a tu minimalnu struju detektuje " glimerica". Ja sam problem resio zamenom motorne pumpe..
Pozdrav!
 
:idea: Da ozivimo malo zanimljivu temu.... (i razbijemo kriva naga?anja)

Hmm... da bi bilo spomena o nekim "+ polovima" u akvariju, trebala bi u istom biti istosmjerna struja (gdje elektroni putuju prema njima zanimljivom + polu). Ali svaki uredjaj u akvariju radi na izmjeni?nu! Dakle, teorija pada u vodu :wink:

Stvar je u, kako Vedran kaze, "indukcijskom naponu, plazecim strujicama i slicnoj gamadi" a ne o struji.

Ispitivac struje reagira na tu "gamad" jer je napon razlika u potencijalu. Dogovorno je dakle, zemljin nazvan nulom i svaki napon koji nalazimo je ustvari razlika izmedju zemljinog i izvjesnog medija Kako ispitivac mjeri "jednu zicu" tj. ne spajamo dvije kao u npr. voltmetru, logicno je za shvatiti kako ispitivac ustvari reagira upravo na "gamad"

Jos jedna opaska :roll: : i da se radi (ali NE radi se) o naponu, ribama ne bi bilo apsolutno nista, ma ne bi ni osjetile! A upravo radi gore spomenute definicije o naponu kao razlici potencijala. Nas "drma" jer su nam radi drage mi fizike nozice priljepljene uz tlo... dakle, uzemljene su, a rucice nam stoje pod naponom. I tada struja (iz drugog zakona fizike) bira najkraci put do svog uzemljenja (poput noznih leptira kada uslijed djelovanja instikata, na putu pravcem mjeseceve svjetlosti krenu prema nasim lampicama; em je sjajnije, em je blize

Eh... gdje sam stala :? Da... struja iz npr. vode pod naponom osjeti da je nase tijelo blizi vodic do nultog potencijala majcice nam Zemlje, posalje tezak i mukotrpan put koji joj je do tog trena bio zacrtan u PM i krene nasim tjelescetom do poda!

HA! U akvariju ribe nemaju u odnosu na sto osjetiti razliku u potencijalu, bas kao sto ni ptice na zici. :wink: I njima je sve kao i prije.... Iz tog razloga radnici sa strujom nose cipele s oooogromnom gumenim djonovima.

Imala sam svojevremeno priliku dokazati ovu tvrdnju gurnuvsi ustekan grijac kojeg sam vlastitom pamecu (plavusa :D ) ostavila u zraku i tada sam, spretna kao i uvijek, u naletu panike istog gurnula u vodu, mjesto da sam ga iskljucila i cekala da se postepeno ohladi. Ideeeeeeeeeees! PUUUK, dim....mnogo dima... i jos dima! Arenalin, panika, puls na 120! A ribe i dalje plivaju... :lol: Sretne i zadovoljne :lol: 8)
 
da se i ja vratim na tu temu
-posebno u morskoj napon moze biti detektiran, ali postoje nacini s kojim se napon uzemlji i nema vise napona, opasnosti od peckanja ruku kada se gurnu u akvarij.
Mi smo to odavno napravili tj. Stipe je to slozio i napona nema-ribama u globalu to ne bi trebalo smetati, osim ako riba nije prethodno vec iztraumatizirana ili ima rane po tjelu...e takva riba vjerojatno nece dugo zivjeti jer ce je to dodatno opteretiti...mnogi i ne shvacaju kada im se desavaju zagonetne smrti riba u akvariju da je do povecanog napona (ili kako se to god zvalo) da ih je to nakraju izmorilo i ubilo
-ovo pricam iz jednog teksta...misteriozne smrti kod riba u akvariju
 
Tema jeste iz "naftalina" ali kako sam danas imao lose iskustvo sa strujom da je malo ozivimo. Naime, kad sam gurnuo ruku u akvarijum struja me je malo pecnula i nije bilo prijatno ni najmanje. Da ne davim, posle ispitivanja opreme utvrdio sam da je probila fontanska pumpa koja je odletela u kantu. Kako se kod akvaristike srecemo sa dva nepomirljiva pojma, strujom i vodom treba biti jako oprezan i ni u kojem slucaju ne stavljati u akvarijum poluispravne elektricne uredjaje.
 
Posto si sad dosao na "moj teren", jer struja mi je struka da malo objasnim. U ovakvom slucaju ribicama se nista ne dogadja kao ni vrapcima kada stoje na jednoj zici. Znaci voda je bila pod naponom i kad sam je dodirnuo napravio sam spoj sa zemljom i kroz moje telo se zatvorio strujni krug. To su sigurno osetile i ribice i dozivele isto manji udar kao i ja.
Ovi nasi stakleni akvarijumi su dobro izolovani prema podlozi i mogu biti pod punim naponom a da to ribe uopste ne osete sve dok neko ne gurne ruku u akvarijum i tako zatvori strujni krug. kada mi se to desilo bio sam na drvenim merdevinama ali sam se jednom rukom drzao za metalnu policu i tako zatvorio strujni krug.Zato stvarno mora da se vodi racuna pogotovo ako je kao kod mene betonski pod koji je los izolator. Situacija u sobama sa parketom je najmanje opasna ali svakako treba o ovome povesti racuna.
 
Ima ovde , sigurno , i mnogo stručnijih koji će pružiti bolja razjašnjenja . Oko nečega nema nedoumica , a Veštice ni u čemu ne postoje . Svi živi organizmi rade na " struju " . U svakom telu se dešavaju procesi elektrolize i impulsi elektriciteta šalju u sive ćelijice , koje ih vraćaju sa podatcima digni nogu, kreni , sedi , žmuri , itd ... Tlo po kome hodamo , voda u kojoj smo ,je na istom potencijalu na kome smo i mi , životinje biljke , i to je nulti potencijal . I na istom smo potencijalu . Ne smeta nikome od nas . Tek kada stvorimo uslove za razliku u potencijalu dve tačke i protekne struja između njih , javlja se opasnost . Za nas u Akvaristici neispravna-probila pumpa , prslo staklo grejača , ogoljene žice osvetljena u vlažnom prostoru ( Zopex-ova neispravna pumpa ) . Glin-lampa , tinjalica je indikacioni uređaj i može se dogoditi da pokaže prisutnost napona i kada je samo držite u ruci . Citat iz mojih OSnova Elektrotehnike " Električni aparati, koji u sebi imaju elektro motor ili transformator, isijavaju snopove elektromagnetnog zračenja vrlo velike prodornosti. Ova isijana energija - zračenje prolazi kroz armirano betonski zid, bez nekog primetnog slabljenja "

 
Da,i ja sam kao neki električar i smako sam sa uma da je akvarijum skroz izolovan :oops:
Kad sam pročitao post,ne znam zašto pomislio sam na ribokradice što mlate ribu sa strujom,samo što su tamo u prirodi sasvim drugi uslovi,a mislim da se radi i ovisokom naponu.....
Svejedno,pitao sam nešto što sam i sam mogao da zaključim :sorry:
 
Ma treba se samo setiti, nije to nesto sa cime se srecemo svaki dan. Ribokradice rade na drugi nacin, upotrebljavaju generator ili akumulator sa pretvaracem napona i oba pola stavljaju u vodu gde se zatvara strujni krug. Sva riba koja se nadje u strujnom kolu je nemocna bas iz razloga koji je krcko lepo opisao u svom postu:cool2: i u trzajima pliva prema meredovu koji ribokradice drze u vodi. Ovo je strasno nehumano, jer ti zlocinci uzimaju samo krupnu ribu, a sva mladj koja se nadje tu gine.
 
I sve ovo nas dovodi do dileme da li akvarijum treba uzemljiti ili ne.....
Ima takvih titanijumskih ili pozlacenih elektroda za uzemljenje. Ima i prica da to koristi ribicama (ne zbunjuje im bocnu liniju , itd...).

Po meni sustina price je u sledecem:

1.Indukovane struje koje se javljaju u akvarijumu (od rada el aparata) uzemljenje lepo odvodi iz akvarijuma i ribe su srecne i vesele....

2.Problem nastaje kada dodje do kvara i proboja nekog od umocenih delova aq opreme.

2a. U tom trenutku (ako nema uzemljenja) sve je lepo izolovano i ribama je i dalje OK, dok nedodje lenji gazda koji gurne ruke u vodu pod naponom i onda gazdu strese (pa i ribice), a jacina zavisi od kvaliteta provodljivosti spoja gazde i zemlje na kojoj stoji (beton, metalne police ili merdevine po pravilu mokar pod garantuju dobar elektroTRES). Onda on opsuje i baci pokvarenu opremu u djubre i sve je opet OK (do sledece prilike)

2b. ako je akvarijum uzemljen i dodje do kvara i proboja struja neprekidno tece kroz vodu od pokvarene opreme ka elektrodi (sve dok nesto nezapusi, ili izbije osigurac). U ovom slucaju prilicno je izvesno da se prema svojim ribicama ponasamo kao ribokradice sa generatorom. Ima da ih osamutimo, mozda i sprzimo, a ako gurnemo ruku u ovakav sistem, mozda osetimo peckanje ili udar, a mozda i ne u zavisnosti kuda je struji bolje da odlazi u zemlju (a to je verovatnije elektroda, a ne nasa ruka). Ako ima ranica i zanoktica na ruci - e to je najverovatnije mesto gde ce mo osetiti peckanje.
I tako u uzemljenom akvarijumu kvar moze da cuci neotkriven jako dugo (sve do pomora stanovnika ili gazde...)

Po meni jedino resenje je redovno odrzavanje opreme, elektro kontrola na suvo i iskljucivanje opreme kada su ruke u akvarijumu - sve ono sto skoro niko od nas neradi...


PS i da definitivno razbijemo zabludu.
1.Za ribe koje se nalaze u akvarijumu kroz koji protice struja ne vazi princip koji vazi za ptice koje stoje na zici kroz koju protice struja (koja je pod naponom)
2. za ribe koje se nalaze u izolovanom od zemlje akvarijumu koji je pod naponom ili u kome ima indukovanih struja takodje ne vazi princip kao za ptice na zici, ali posto su ove struje i naponi mnogo manji efekat je lajicki slicniji kao kod ptica na zici. (koga interesuje mogu naknadno i ovo kao biobiofiz da objasnim)