Akvarijum od 75l - bolest

Tasa

New Member
28 Februar 2018
23
1
3
38
Imam akvarijum od 75l i u njemu oko 40 ribica sa potopnom pumpom 800h i puno biljaka. Neke su mi ribice dobile bijele tacke i kao neku sugu, uzeo sam lijekove za te bolesti i kad sam poceo da ih stavljam u akvar. ribice su pocele da mi crkavaju i zdrave i obolele. Ne znam sta da radim,ako neko sta zna neka pomogne....

======================================
Odgovorio: @djordje.ns (gresom sam spoji poruke (boban))

bele tacke po ribama, to je najverovatnije ich. potrebno je pojacati aeraciju, podici temperaturu do gornje granice koju ribe mogu da izdrze. postoje i lekovi koji se ubacuju u vodu za ich. pronadji koja je gornja granica temperature po vrstama koje imas, menjaj min. 30% vode svaki dan, probaj da usisavas sa dna . lek dodaj po uputstvu.
====================================


Stavljao sam lijek prema uputi i tada su mi pocele i zdrave crkavati,jutros ga nisam stavljao i sve su zive,sad za sad...
 
Last edited by a moderator:
Sera baktopur i sera costapur,prema uputstvu 40 kapljica na 75 litara
 
Nisam siguran koliko je pametno u isto vreme koristiti ta dva leka, mislim da moraju odvojeno ali nisam siguran. Svakako se drugi dan ne stavlja lek. Boban ce imati sta pametnije reci verovatno :)
 
Jedan se stavlja svaki dan,a drugi se preskace ,tako pise na upustvu
 
Predozirao si. Oba leka se stavljaju svaki drugi dan, tako upravo pise na upustvu, pogledaj na Serinom sajtu ako ne verujes. Ne bi bilo lose da promenis deo vode, pa nastavis sa tretmanom sa samo jednim lekom ako jos imas bolest, jer koliko znam ne smeju se uporedo svakako koristiti. Ili ubaci aktivni ugalj ako imas da pokupi sve iz vode. Pa onda tretiraj normalno kako treba.

Ps: Okaci slike riba da vidimo o cemu se radi.
 
Sad su sve zdrave,te su pocrkale. Ne znam da li da im sad mjenjam vodu prije stavljanja lijeka sam je mjenjao pa da ih sad ne remetim kad su ok
 
zlatne ribice su izuzetno osetljive na kvalitet vode. ti si u akvarijumu napravio pravi sarenis od riba, i velik broj na 75l vode. potopna pumpa jeste dovoljno jaka ali mislim da nema dovoljno veliku filtracionu moc da se izbori sa svime sto te ribe izbace. ne bi bilo lose da negde izmeris parametre vode, siguran sam da su ti nitrati povecani. menjaj cesce vodu. voda kad se nagnes iznad akvarijuma NE SME da se oseti. voda mora da bude voda bez mirisa.

Ok hvala ti na korisnim savjetima,prije mi se voda bas osjecala ali sad ne. Dali da stavim u pumpu aktivnog uglja,i sa ovom pumpom mi je bas voda bistra!? I koliko je dovoljno riba u ovaj akvarijum?
 
ribe se u principu biraju ili po stanistu sa kog dolaze ili po vrsti hrane koja im je neophodna. neke su biljojedi, neke svastojedi a ima i mesojeda. mesanje je problematicno zbog ishrane. probaj da se odlucis za jednu grupu i to drzi u akvarijumu. opet od tvog izbora zavisi i broj riba koji mozes da drzis u akvarijumu a da ne bude problematicno.
 
Imam gupike,ksifoe,japanke,zebrice,tetre,razbori,muljare,staklare,blek moli,skalare. Sve su miroljubive,tako su mi bar rekli u radnji i da mogu zajedno
 
sta je staklar? u principu, moze. raznovrsna lisnata hrana, po nekad diskus granule, redovo menjaj vodu. ako diras dno pesak ili sta vec imas, prvo to pa onda veca zamena vode.
 
Ancitrus, koliko mi preporucujes ribica u akvarijumu od 75l imam ih 40 trenutno?
 
Gledam ovo glasanje gore, anketu, pa mi nije jasno sta je to Hffh a uostalom i cemu anketa u ovoj temi?

Ovde je sve jasno, ribe su otrovane tim lekovima i to je to. Zasto se to tako desilo je sada pitanje. Bas bih voleo ako bi @Tasa skenirao ta uputstva i postavio ovde na forum. Po uputstvima Sere oba preparata id u na 1. i 3. dan a moze i dalje na 5. i 7. Znaci da se vidi da li se razlikuju ta uputstva koja dolaze od Sere.

Druga stvar koja je ovde interesantna je logika izbora lekova. Zasto je uopste koriscen Sera baktopur ako su to paraziti bele tacke. Baktopur ide protiv bakterija, to se vidi iz njegovog sastava. Costapur je malahit zeleno i formalin, efikasno sredstvo za bele tacke ali vrlo otrovno za ribe. Malo vise od propisanog i eto videli smo rezultat. Sto je jos gore sve to zavisi i od same tolerancije pojedinih vrsta a to znaci da nema striktnog pravila.

@djordje.ns Ako dodajes formalin u vodu onda nije bas pametno dizati temperaturu a pogotovo ne na neku gornju granicu izdrzljivosti. To dovodi bukvalno do gusenja riba. Ako dignes temperaturu na 33ºC onda ti i ne treba nista drugo jer je tih 33ºC smrtonosno za bele tacke. Mnogo bolje resenje je so na 28ºC.

Mozda ovde treba i pomenuti da ako je u akvarijumu velika populacija riba onda je to vrlo lepa podloga za neku akutnu bolest. To znaci da treba malo razmisliti unapred a ne samo ubacivati u akvarijum.
I na kraju i jedan mali savet, nemoj da zuris sa obnovom riba. Ostavi tako mesec - dva, nista ne fali kako je sada.
 
Last edited by a moderator:
Koristio sa obadva lijeka jer su ribice imale i bijele tacke i kao neku sugu. Kada sam objasnio radniku u pet shopu on mi je dao ta dva lijeka,a uputstva nemam jer sam bacio lijekove posle uginuca riba
 
@boban Mozda ne bi bilo lose da napravis jednu temu sa "narodnim" varijantama za lecenje, sto si i spominjao u nekom od proslih postova za FMC cini mi se ili tako negde, ipak ti imas iskustva za tako nesto pa da ih i ne trujemo dzaba lekovima i ne trosimo pare na iste ...
 
Ok, sada imas jedno iskustvo vise. To sto ti kazes da riba ima kao neku "šugu" to je u stvari odbrambeni mehanizam riba, one proizvode vise zastitne sluzi pa to nama tako delije.
Druga stvar je da uvek meris to sto ti kazu u radnji. Mnogima je samo interest da nesto prodaju.
 
Igor87 Ima toga vec na forumu bas o temperaturi i soli. E sada, sve je ovde dosta razbacano ali moze da se nadje. Ovde sam instalirao elasticsearch i dozvolio pretragu sa samo dva slova tako da nije frka da se nadje rec so ili pH itd.
Ipak mislim da ti je predlog vrlo razuman jer je mnogo lakse ako je sve to na okupu. Eto sredicemo i to, samo malo vremena :)
 
Imas gore sliku pa mozes pogledati,ako se vidi. A ta suga je kao raspadanje krljusti,stvaraju se rane ispod
 
Tesko da tu moze nesto da se jasno vidi pa se sve bazira na informacijama koje si ti dao. Zlatne ribe mi deluju kao da su pearlscale a na jednoj se vidi nesto kao gljivicno oboljenje. Sve ostalo je slaba vajda. Nema tu ni pogovora da je za nas vidljivo bilo kakvo ostecenje krljusti itd.

Da budem jasan, ovde mi pokusavamo da uvidimo o cemu se radi da bi nesto naucili a nikako da bi tebe prozivali ili grdili, daleko bilo :) Takve stvari nam pomazu da u buduce sacuvamo svoje ribe koliko je god to moguce.
 
Last edited: