Akvarijum od 75l - bolest

Ja sam novi u ovome,skoro sam uzeo akvarijum. Nisam imao kome da se obratim za pomoc pa sam ovo nasao na netu i prikljucio se. Dosta ste mi pomogli u nekim stvarima,jos samo da mi kazete smijem li jos uzimati ribica ili moram ostati na 40!?
 
Za japanke i skalare je i to premalo kad porastu. Samo jedna japanka raste do nekih 40-50cm max. Pri tome njima odgovara malo hladnija voda, dok ostalima koje imas toplija. Skalar opet raste do nekih 25 cm u visinu i 15 u duzinu. Ne znam koje su dimenzije akvarijuma, ali nadam se da uvidjas koliko bi samo 1 odrasla japanka i jedan skalar zauzeli u njemu ...
 
60x40x35 bar dok ne porastu,a do tad cu valjda uzeti neki veci :)
 
Kratko i jasno 40 ribica je maksimum za tvoj akvarijum. Pokusaj da odrzis stabilan sistem u akvarijumu i ako vidis da to ne ide smanjuj.
 
Ok hvala na savjetima,dosta su mi znacila. I jos jedno pitanje posle uginuca ovih Orada japanki uzeo sam nove dvije i cim sam ih ubacio u skvarijum ostale ribice su pocele da ih grickaju dok im krljust nije postal bijela i posle toga sve normalno funkcionise
 
I opet bez ikakvih simptoma mi je umrla jedna japanka,ne znam vise sta da radim,tri dana nista i opet. Imam atamanovu filter pumpu i maloprije sam u nju ubacio aktivni ugalj i keramiku da vidim da nije do filtracije
 
Sve ribe koje su bile u akvarijumu u to vreme verovatno su otrovane do neke granice. Neke ribe ostaju duze u zivotu od drugih, tako je to i nemoj da se iznenadis ako na kraju sve ribe koje si imao u akvarijumu uginu.
Bilo bi lepo kada bi mi mogli samo promenom vode ili prestankom koriscenja lekova da presecemo te probleme ali to nije tako.

Jos sam ti napomenuo da ne stavljas nove ribe u akvarijum. Sta god da je bilo treba neko vreme da se sve vrati kako je bilo. Nove ribe samo povecavaju vec postojeci problem.

Aktivan ugalje je ok, to ima da odstrani lekove ali nemoj dugo da ga drzis u filteru. Ja bih ga vadio posle par dana.
I jos razmisli u kom pravcu ces da ides sa time, ovako sve nabacano i izmesano bas i neji neko sjajno resenje. Ako zelis zlatne ribe onda uradi sve da njima prija i obrnuto.
 
Sustina je u tome da ta tvoja zlatna riba, kazes oranda, raste oko 20 cm duzine i takvoj ribi je potrebno oko 5o l vode. Eto ti nemas prostora ni za dve zlatne ribe. Ako imas "normalnu" zlatnu ribu ona poraste preko 30 cm pa ti sada razmisli.
Ok, ti mozes da kazes da ljudi drze ribe i u kugli i to je tacno ali to nije akvaristika nego izivljavanje nad zivotinjama.
 
Ta riba nemoze toliko porasti ni za 5godina a ja pricam o sadasnjem vremenu
 
Pitanje je da li ti zelis savet ili potvrdu da radis sta hoces ? Posto savete ne slusas...
 
Savjete sam trazio i da budemo realni,dok te ribice porastu pitaj biga hocu li ja biti ziv a ne one
 
Scalari, zlatne, zebrice, ksifo i jos sto sta sto si stavio u akvarijum jednostavno ne idu zajedno.
Tvoja stvar je da li ces to da prihvatis ili ne.
To nije napisano iz necijeg hira nego iz iskustva drugih, a znas onu izreku : "Pametan se uci na tudjim greskama", da dalje ne navodim;)
 
Zato i pitam sta ide zajedno da bi to ispravio,jer sam pocetnik u ovome a nema ko da me posavetuje
 
  • Like
Reactions: zopex2008
Evo ovako. Posto si imao bolest i uginuce riba pravilo je da nista novo od riba ne ubacujes bar mesec, a bolje je i vise, Sacekaj da se to sve zavrsi pa onda oprezno dalje.
Druga stvar je da ne mesas hladnovodne i toplovodne ribe. Japanke, bilo koje vrste ne idu sa drugim ribama. To je jednostavno tako da sad ne razglaban puno. Ako si resio japanke onda samo njih i nista drugo.
Skalari su velike ribe i za tvoj akvarijum ne bi trebalo da ih bude vise od dva para. Uz njih moze i nekog ancistrusa i malo jato koridorasa.
Ako zelis tetre bolje je da ubacis jedno tri vrste ali bar po desetak komada, jer to su jatne ribe i mnogo su srecnije kad ih ima vise u jatu nego samo po par ili jos gore po jedna.
Ako su ti zelja zebrice, njih ima vise barijeteta pa mozes da i njih dodas.
Uvek treba birati ribe koje se po velicini i temperamentu slazu medju sobom.
Znam da je kad si pocetnik tesko odoleti tom lepom sarenisu i da ti je zelja da imas od svacega po malo ali vremenom ces i sam videti da to nije srecna kombinacija.
Svi smo mi manje vise prosli kroz taj stadijum i dozivljavali slicne stvari kao i ti pa budi pametan i poslusaj savete i uci se na tudjim greskama.
Na ovom sajtu ima puno toga sto smo pisali pa nemoj da budes lenj i istrazi malo.
 
@djordje.ns Ako dodajes formalin u vodu onda nije bas pametno dizati temperaturu a pogotovo ne na neku gornju granicu izdrzljivosti. To dovodi bukvalno do gusenja riba. Ako dignes temperaturu na 33ºC onda ti i ne treba nista drugo jer je tih 33ºC smrtonosno za bele tacke. Mnogo bolje resenje je so na 28ºC.
bobane, nisam mislio lek i temperatura u kompinaciji. greska u kucanju....
 
Ta riba nemoze toliko porasti ni za 5godina a ja pricam o sadasnjem vremenu

Eto nekako mi odmah pao na pamet Ezop i "Cvrčak i mravi". U akvaristice ne možeš da razmišljaš kao cvrčak, vrlo je važno da imaš ideju i za sutra, prekosutra.

I još bih te malo korigovao. Ne za pet godina nego nikada te tvoje zlatne ribe neće porasti kako treba u toj litraži. Uvek ćes ti imati zakržljale ribe u tom akvarijumu koje neće biti u stanju da ti kažu istinu koju ti ne želis da vidiš i čuješ.
 
@Tasa Bilo bi lepo da napises sta mislis da uradis, koje to rokade mislis da napravis. Eto cisto da i drugi vide. Gledajuci ove tvoje slike meni tvoj akvarijum deluje bas fino za te harlekine, doduse ja vidim samo jednog :) Ja licno bih isao na tako neku varijuandu. Ove zlatne ribe zameni, vrati u prodavnicu, ma ni sam nemam pojima sta bi sa njima. Pazi uopste se nisam salio kada sam rekao da ces da imas zakrzljale ribe. To je prirodna pojava (zastita) kod tih riba i recimo vrlo je izreazena kod diskusa jer oko raste normalno dok cela glava ne pa je proporcija vrlo gadna. Eto budi akvarista, to je sustina nasih saveta :)