Akvarijumska voda

Da li obracate paznju na hemijske karakteristike vode kod izmene?

  • Redovno korigujem parametre na zeljenu vrednost

    Votes: 7 9.5%
  • Korigujem samo pH.

    Votes: 2 2.7%
  • Korigujem samo alkalnost vode.

    Votes: 0 0.0%
  • Korigujem samo generalnu tvrdocu.

    Votes: 2 2.7%
  • Koristim vodu koja mi je rspoloziva bez obzira kakvog je sastava ali joj proveravam kvalitet.

    Votes: 16 21.6%
  • Koristim vodu koja mi je raspoloziva bez obzira kakvog je sastava i ne proveravam joj kvalitet.

    Votes: 47 63.5%

  • Total voters
    74

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedno interesantno pitanje moze da bude da li mi korigujemo hemijske parametre vode koju koristimo u akvaristici prilikom redovne izmene vode.
Ako je korigujemo onda mozemo i da kazemo sta konkretno radimo.
 
:sorry:
E, bobane, sad nesto mislim, onako s hemicarske tacke gledista, mozda cudno ali bi trebalo da stoji "proveravam joj kvantitet" umesto "proveravam joj kvalitet". Kvalitet obuhvata dosta toga, sto nije u kontekstu ovog pitanja, tacnije utvrdjuje postojanje ili nepostojanje veceg broja materija u vodi. U ovom kontekstu mi se obaziremo na kvantitet pre svega Ca++, Mg++, HCO3-..., tj. najvaznije nam je koliko je voda "teska", znaci kvantitativno.
:D
 
Za glavni akvarijum koristim vodu koju imam.
Uslova za kontinuirano podesavanje hemizma nemam pa zato drzim vrste riba kojima
moji parametri najvise odgovaraju.

U pomocnim 'akvarijumima' .. (citaj .. staklenim casama, cinijicama i sl. ) ..
koristim filtriranu vodu mesanu sa cesmovacom.
Filtriranu vodu dobijam kroz više-manje improvizovani RO, filter za vodu iz pegle.
Iz njega dobijam sledece parametre.

kh <1
gh <1
ph = 4.5

U takvoj mesavini za sada drzim samo mahovine ..
koje sam pomenuo na formu
 
Koristim vodu koja mi je rspoloziva bez obzira kakvog je sastava i ne proveravam joj kvalitet.

Jbg. drzim Malawi mbune a ljudi kazu da je nasa gradska, Sabacka, voda skoro savrsena za njih. Ribe se mreste, zive i uzivaju tako da je moguce da ima istine u tome. Iskren da budem nikada cak nisam imao ni ambicije da se igram sa parametrima vode.
 
Kvalitet vode je nekako najprihvatljiviji termin u akvaristici i manje vise svi znaju o cemu se prica.

Da li kvalitet ili kvantitet? Pa jednostavno kvalitet jer licno mislim da mi u akvaristici neradimo kvantitativnu hemijsku analizu vode bez obzira sto nam to mozda tako deluje. Tacno je da kvalitet obuhvata sve i svasta ali je dovoljna i jedna kvalitativna analiza pa da imamo uradjen kvalitet vode, povrsan ali mozda i dovoljan zeljenoj svrsi.

O kvantitetu tu nema ni govora jer mi uglavnom dajemo zbirni rezultat (KH, GH) a pri tome cak nemamo pojima sta je u pitanju. Kvantitativna hemijska analiza pokaze sta i koliko necega ima.
Ako malo pogledas ozbiljnije onda mozes da vidis da se rezultati daju kao miliekvivalent po litri (meq/l) mada je pravilnije meq dm-3. To nije slucajno jer mi nasim analizama nemamo mogucnost da vidimo prirodu reakcije nego samo konstatujemo ekvivalentnost na osnovu nama poznate supstance koju smo koristili. To sto mi na kraju postavljamo pretpostavke to je druga prica. Znaci ako je u pitanju Ca2+ onda cu ja da imam necega toliko i toliko. A sta ako nije Ca nego nesto peto? Jos je gore za alkalnost. Gde je tu kvantitet?
Doduse moram da priznam da postoje i kvantitativne analize u akvaristici, uglavnom morskoj ali to je van ove nase slatkovodne akvaristike.

Ok mozda ja tako gledam na sve to pa samim tim imam ovakvo misljenje o ovoj prici.

Ovo peto pitanje mozda deluje neracionalno ali nije tako, daleko bilo. Izvor vode moze da bude razliciti a ne samo gradski vodovod. Kvalitet vode moze da se strahovito menja promenom vremenskih prilika. Ako mi imamo okvire naseg upotrebljivog kvaliteta vode recimo pH od pa do i sve ostalo onda je logicno da se takva voda proveri pre upotrebe i da se vidi da li je u datim okvirima.


Ja licno mislim da vecina akvarista moze da se uklopi u ovo zadnje pitanje jer je nekako najjednostavnije pogotovo za nekoga ko nema puno vremena da se zavitlava sa akvaristikom.
 
Ukratko (sad tek vidim temu) korigujem vodu koju koristim
iz prostog razloga sto je NO3 vode koju imamo u kuci preko 50 :twisted:
to radim ostavljanjem vode u smoli za te svrhe .
Do toga sma dosla zahvaljujuci akvaristici.
U Austriji je to inace dozvoljena granica NO3 u pijacoj vodi :ebote:na sta sam ja bila blago sokirana.
Nakon povecih problema i koriscenja mnogo testova NO3 utvrdila sma rezultate pijace :ebote:vode u kuci i preduzela mere
uskoro tu dolaze malo bolji aparati koji ce zastiti citavu porodicu od laganog trovanja,a dotle pijemo flasiranu vodu kojoj kadkad proverim popisane elemente (sta cu kad sam neverni Toma:rofl2:)
 
Sada , kada sam , uglavnom , postigao potrebne parametre u jednom od akvarijuma , savim mi je uobičajeno , i ne teško , da pripremim istu takvu vodu za izmene . Ovo garantuje neku stabilnost , a kontrole pokazuju da li negde pogrešim , ukoliko ne pazim prilikom , sada već , minimalnog redovnog održavanja . Pozdrav