Artemija

Healer

Member
28 Decembar 2003
34
0
6
www.akvarij.net
Evo jo jednog moga clanka

Artemija

Licinke (nauplii) slanih racica Artemie salina su najbolja hrana za riblju mlad , zbog svoje velicine i hranjive vrijednosti.
Artemija ima nekoliko velicina, pa treba obratiti panju na tzv. klasu artemije ukoliko imamo sitniju mlad. Najmanja i najsitnija (pogodna za hranjenje sitnije mladi, npr. od Ramireza) je Platinum klasa, velicine naupliia manje od 450 mikrona koja takoder ima i postotak izlijeganja od vie od 90%, a postoje jo i zlatna klasa sa postotkom izlijeganja od 90% velicine naupliia 450-475 mikrona, srebrna sa 80% izlijeganja, velicine naupliia 500-525 mikrona i broncana klasa kojoj je karakteristicna manja kolicina cisti po gramu teine i veci nauplii, a koristi se u kasnijim fazama prehrane. Problemi se mogu pojaviti prilikom hranjenja male mladi krupnijom artemijom to moe dovesti do gubitka mrijesta ukoliko ne opazimo problem na vrijeme.

Uzgoj naupliia je vrlo lagan, samo vam trebaju jajaca koja se mogu nabaviti u specijaliziranim trgovinama, ali napominjem da cijena artemjie nije mala. U slucajevima kada se ne moe nabaviti sitnija vrsta artemije, a ako je malim ribicama vrsta koju trenutno koristite previe velika, tada ih hranite alternativnom hranom (npr. infusorije, razmuceno umance) i sacekajte deveti do deseti dan ivota mladi, tj dok ne narastu dovoljno veliki da progutaju artemiju.

Jajaca artemije ne smiju biti u dodiru sa vlagom jer inace se nece moci aktivirati, odnosno iz jajaaca se nece izleci racici (napuliiji) tako da posuda sa jajacima mora biti hermeticki zatvorena. Jaja artemie u prodavaonicama mogu neaktivna stajati dosta dugo, pa cak i do godinu dana, to ne smeta jer ce jaja cim dodu u vodu namijenjenu za njihovu izleganje odmah poceti sa inkubacijom.

Malo znanstvenih cinjenica - znanstvenici govore da je artemija u zemljinoj povijesti stara 100 milijuna godina to znaci da su od artemije jedino stariji Triops cancriformis (oko 220 milijuna godina). Artemijina jaja mogu neaktivna stajati i do 50 godina u prirodi dok ne dodu u fazu inkubacije (naravno na mjestu koje im odgovara). Artemije u prirodi postanu spolno zrele nakon dva tjedna, a nakon jo dva tjedna umiru.

Sada malo o uzgoju.

Artemiju je najbolje uzgajati u plasticnim bocama koje se okrenu naopako, a gornji dio se odree kako bi kroz njega dodali vodu, sol i jajaca. Za takve okrenute boce moramo naciniti stalak. Na dno boce se ugradi (silikonom) ventil kroz koji se ubacuje zrak (crijevo za dovod zraka je obavezno jer se artemija mora neprestano okretati). Pripazite da aeracija nije prejaka kako se jajaca ne bi razbila o stijenke boce. Na litru vode se dodaje otprilike jedna cajna licica soli, najbolje je koristiti nejodiranu sol za morske akvarije, ali se moe koristiti i morska sol za kucnu upotrebu jer su razlike u postotku izlijeganja male. Neizleena jajaca je najlake odvojiti od izleene artemije tako da iskljucimo aeraciju, pa jajaca isplivaju na povrinu jer su laka, dok nauplije moemo privuci na jednu stranu boce baterijskom svjetiljkom odakle ih moemo usisati i procijediti kroz posebnu mreicu ili jako finu najlonsku carapu.

Artemia ce se najbolje izleci na neto vioj temperaturi od oko 28C, a treba paziti da ne prede 30 C jer dolazi do prekida izlijeganja. Ako temperatura padne na 24 C i manje, vrijeme izlijeganja se produava, a postotak izlijeganja je manji. Potrebno je i dnevno svjetlo. Artemia ima hranjivu vrijednost samo prvih 12-14 sati zbog umanjcane vrecice koju imaju u to vrijeme i koja je hranjiva, kad nju potroe trebalo bi ih dohranjivati da bi imale hranjivu vrijednost i hraniti ribe njima odmah posle hranjenja er artemije imaju brzi metabolizam i brzo probave hranu.

Ukoliko elite pokuati uzgajati tetre, barbuse i slicne malene ribe, svakako cete morati napraviti i "pogon" za uzgoj artemije, a slike sklopa ce biti stavljene u rubriku Uradi sam uskoro.

Ako imate bilo kakvih pitanja pitajte na healer@net.hr ili na Forumu stranice Akvarij-net
 

Attachments

  • jaja-s.jpg
    jaja-s.jpg
    3.9 KB · Pregleda: 740
Super si ovo napisao i ovo je tema koja stalno povlaci velike diskusije. To je i normalno jer artemija moe da se razvija pod dosta fleksibilnim uslovima pa svako iznosi svoje videnje.

Tu kod artemije bi mogao da dodam jo da artemiju treba da koristima samo kao startnu hranu za mlad i da sto pre je moguce potraimo i druge izvore hrane.
Naime o cemu se radi.
Artemija ima ogranicenu hranjivu vrednost jer joj nedostaju OMEGA-3 masne kiseline bez kojih nema dobrog razvoja riblje mladi. Ovaj podatak se nekako previda u slatkovodnoj akvaristici dok je u morskoj akvaristici vrlo izraen i cak se pravi hrana sa dodatkom OMEGA-3 masnim kiselinama.
Ja sam malo o tome pisao u tekstu o fitoplanktonima tekstu o fitoplanktonima
 
Izgugluj malo o tim kiselinama. Nije to nista novo samo se malo zapostavlja. Trazi pod OMEGA-3 masne kiseline i dobi ces dosta informacija o tome.

Najveci problemi nastaju kada se artemija koristi kao glavna hrana sto mnogi rade u morskoj akvaristici. Posle kukaju sta im se desava sa kojekakvim zivotinjkama. U slatkovodnoj akvaristici, artemija se uglavnom zameni sa drugom hranom pa onda se taj problem prevazidje. Ako negde to i spomenes, ima da te gledaju kao marsovca ali takav je zivot :)
 
Hmm, kada si vec kod toga da mnogi koriste artemiju u morskoj, moram priznati da ih nisam nikada koristila niti prije u slatkovodnoj, niti sada u morskoj! zato nisu dobri, ili moda jesu?! Nemam pojma nita o njima, a poto neku hranu pripremam sama za koralje, pa me zanima i ova, ali nije da je hocu ili necu koristiti, za sada se nisam jednostavno s tim htjela "zamarati"! Hmmm, a neke druge stvari radim bez problema!
 
Artemiju uglavom koristima da bi na neki nacin kompenzovali zoo planktone. Eto, videla si one morske konjice. Oni nemogu bez artemije. I ona tube anemone, mandarin ribe itd. Ima mali milion tih zivotinjica koje se hrane zoo planktonima a mi ih u akvarijumu imamo nedovoljno. Nije lose povremeno razviti artemiju i ubaciti u akvarijum.
Eto, ubaci artemiju i posmatraj onu tvoju malu glass anemonu. Videces kako ce da se napuni racicima.
 
Evo sad jednog pitanja u vezi artemije. :wink:

Koliko vidim da artemija ne sadrzi OMEGA 3 masne kiseline. Sta ce se desiti ukliko odstupimo od pravila, pa nastavimo da hranimo mladj sa artemijom? Mislim koje oboljenje ribe mogu da dobiju nedostatkom OMEGA 3 masnih kiselinama. Ovde iskljucivo mislim na tropske slatkovodne akvarijumske ribe
.
 
Te OMEGA-3 masne kiseline su neophodne za normalni razvoj kao i vitamini itd a posebno u ranom uzrastu. Ako neko se dosledno drzi jedne hrane onda je izvesno da ce nesto da fali i da ce da dodje do nekog poremecaja u razvoju riba.
Govori se da one znatno uticu i na imuni sistem. To znaci da tu ne dolazi do konkretnog oboljenja nego da su ribe sa smanjenim imunim sistemom podlozne svakakvim bolestima.
 
Glass anemonu sam maknula, odmah par dana nakon to si mi to rekao, jer sam cackala po netu, pa vidjela kako izgledaju akvariji prepuni njih...ne svida mi se, iako je ta moja bila nekoliko mjeseci u akvariju i nije se razmnoila, tako da moda i nije bila ona, nego neka druga, ali sve u svemu nema je, a imam brdo drugih, pa sam opet zadovoljna!
Ba cu jednog dana probati staviti artemiju!
 
Bar si sada mirna. Ako je bila glass anemona onda si dobro uradila jer kad se razmnozi onda je kasno da se bilo sta uradi. Ako nije bila onda boze moj, svako gresi :roll:
Sve u svemu ima dosta drugih stvari koje su lepse od tih anemona.
Artemiju mozes da povremeno dodas. Ne preterano jer ona ne opstaje dugo.