Axolotl

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Pre mesec dana napravih par slika malenih Axolotl pa evo da to podelim. Axolotl su bili vrlo mali i sve je bilo podredjeno njima a ne mome slikanju tako da nem ni govora o nekim boljim slikama.
Sustina i nije u slikama nego u cinjenici da se sve to desilo u Surcinu :) Mali Axo rastu i rastu pa ce i da porastu a onda....

Eto da ja ne duzim puno o tome jer i ja nisam upucen u trenutno stanje ali eto, tek da zapocenem sve ovo :)
 

Attachments

  • 0L1A5286.jpg
    0L1A5286.jpg
    96.2 KB · Pregleda: 15
  • 0L1A5295.jpg
    0L1A5295.jpg
    137.7 KB · Pregleda: 15
  • 0L1A5302.jpg
    0L1A5302.jpg
    87.6 KB · Pregleda: 14
  • 0L1A5303.jpg
    0L1A5303.jpg
    93.4 KB · Pregleda: 14
Mali axolotli vise i nisu toliko mali, dosli su do nekih 5 cm. Apetit in je odlican, jedu cironimuse, dafnije, enhitreje, dafnije, a poceli su da jedu i kisne gliste, doduse one manje od par santimetara.

Inace istorijat ovih Axo je veoma interesantan. Proputovali su pola zemaljske kugle u malenoj flasici i koferu. Boban je to dobro odradio, jer ih je snabdeo cistim kiseonikom takio da su uspeli da prezive putovanje dugo dva dana.

Od nekih petnaestak komada prezivelo je osam i to zlatnih, crnih ili zelenkastih, a nazalost nijedan beli. Bilo je planirano da Boban ponese ikru ali je nazalost nije bilo mresta tako da je ovo bio plan B koji je na moju radost uspeo. Sad ostaje da lepo porastu pa da se ramnoze i uvesele jos nekog akva-teraristu.
 
E pa to je vise od 50% sto i nije tako lose ako se uzme u obzir sta su sve preturili preko glave. Za dalje videcemo, kako bude a najvaznije je da je zelja prisutna da se sve to izvede do kraja.
Sto se tice albino Axo i to moze da se resi nekim planom "C" :)
 
Mali Axo vise nisu toliko mali. Dosli su do nekih 6-8 cm i dobro napreduju. Preselili su se u veci akvarijum od tridesetak litara ali ce uskoro sigurno dobiti novi. Hrana standardna vec sam pisao o tome stim sto su kisne gliste sad nesto krupnije. Vole da jedu dafniju i jako je interesantno posmatrati ih dok je love.
 
Bobane, sta mislis da ih ubacim u sistem centralne filtracije?
Tu je temperatura vode oko nekih 26°C.
 
He he oni bas napreduju. Verujem da je sada sve jednostavnije sto se tice ishrana a vala i samog nadzora.
E uskoro ce poceti da se medjusobno napadaju. Nemoj da se iznenadis ako vidis nekog bez noge. Sve to moze da izgleda vrlo ruzno pa je zato bolje ako ih nekako razdvojis.
 
Mi imamo neko iskustvo da je sve nekako bolje ako je temperatura niza. Negde oko desetak stepeni je sasvim ok a moze i maje.
S druge strane moze i toplije, to sto ti predlazes, ali opet da kazem da je nasa prasksa pokazala da to nije bas najbolje za njih.
Ti mozes da probas pa vidi kako ide.
 
Za sad bih mogao da ih drzim napolju dok temperature ne odu ispod tih granica. Kad dodje zima morace da idu u riblju sobu, jer nemam druge mogucnosti.
 
Axolotli dobro napreduju i sada su na velicini od nekih 10-12 cm. Najvise vole chironimus larve, a jedu jos i kisne gliste, pacific kril, bele crve. Trudim se da im hrana bude raznovrsna. Uskoro ce morati opet da se sele u veci akvarijum.
S obzirom na brzimu rasta prvi mrest bi mozda bio moguc na jesen ove ili sto je verovatnije na prolece sledece godine.

Najvaznije je da nije bilo vise gubitaka i da ce od ovoga sto je ostalo moci da se formiraju maticni parovi.

Moram jos da proverim da li se oni mozda nalaze na CITES-u. Ovde to polako postaje sve strozije, jer ako su na listi nema im mesta u pet sopovima.
 
Bas je lepo videti da dobro napreduju i da se nadas nekom skorasnjem mrestu.

CITES tebe ne pogadja nikako. To je samo ogranicenje za zivotinje iz prirode a proverava se na ulazu u zemlju. Sve zivotinje koje se vec nalaze u uzgajalistima pre donosenja zakona su ok. Eto ti dobar primer za azijsku arovanu.

Za tebe licno je dobro resenje da cim pre prodas neki primerak nekoj radnji i samim time obezbedis neki dokaz o njihovom prisustvu.
Ipak koliko znam u Evropi nema problema za njih ali ne i za uhvacene u prirodi.

U svakom slucaju proveri sve ovo, to je barem lako.