Barbus nigrofasciatus

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Barbus nigrofasciatus (Puntius nigrofasciatus) ili Black Ruby barb je veoma lepa riba koja nam dolazi sa juga Cejlona.
Meni je ova riba posebno interesantna zbog svoje prelepe crvene boje koja najvise dolazi do izrazaja u polnoj zrelosti . Velicina ove ribe iznosi oko 6 cm i spada u miroljubive ribe.

Uslove koje ova riba trazi nisu posebni pH 6-7, dH 5-12 , temperatura oko 22-26 C i akvarijum srednje velicine.

Ishrana treba da bude raznovrsna i ako mozemo da joj sto cesce ponudimo zivu hranu (tubifex,dafnija...sl.) tada ce i riba bolje izgledati i iz iskustva znam da mnogo bolje dobija na njenom koloritu koji jei cini posebnom.

Razmnozavanje ove vrste nije tesko ali treba samo malo lukavstva i uspeh je zagarantovan. :wink:



[Broken External Image]:http://img114.exs.cx/img114/505/brbarb.jpg
[Broken External Image]:http://img114.exs.cx/img114/6062/0014.gif
 
to sto velis, mirna riba, prije nego sam ih uzeo(bilo je to davno :D ) bio sam jako skeptican po pitanju njihova temperamenta, oblikom me jako podsjecao na B. tetrazonu pa sam zbog toga mislio da su i oni pravi mali barbari. kad sam ih uzeo ... nisam pozalio :D . joj sto ja volim te ribe sa sri lanke ... uf
 
He.he. znam ja sada tvoj ukus kakav je ...ne moras ni da mi govoris :D

Nego, reci ti meni jesi li ih mrestio? Vidis,..ja sam tih riba proturio kroz akvarijume koliko hoces...na hiljade i hiljade ali nikada nisam imao vremena da se bavi mrestom tih riba (razlog previse posla u to vreme ).E zato, sada cu se malo vise posvetiti tome i mogu ti reci da pripremam jedan akvarijum samo za ove barbuse, samo jos neke poslove da odradim da bih imao malo vremena i za sebe. :wink:
 
jesu se mrijestile u malom akvariju, al sam odustao od podizanja mladji jel sam u to vrijeme ludovao za dvodihalicama, pa mi je trebalo prostora ... he he akvarista u tranziciji :lol:
 
DSC01075.jpg
 
Last edited:
Moze li neko da opise kako doci do uspesnog mresta Barbus tetrazona green? :) i ima li neko iskustva sa njima da opise kako je podigao malce kojom hranom itd itd. hvala lepo :)
 
Mrest barbusa je stvarno prost. Razdvojis muzjake i zenke pa kada procenis da je sve ok onda ih spojis i eto ti mresta.
Koristi sistem kao za zebrice.
Kada pocnes da ih hranis onda krenes sa tecnom hranom to je u stvari kuvano zumance jajeta papolako uvodis artemiju itd. Na kraju ide suva hrana.
Sve u svemu tu je najveci problem prostor. barbusi relativno brzo rastu ako im obezbedis uslove a ako ne onda je to dosta kilavo.