Lečenje bloatovanih riba iliti kako sam ja to uradio

drlessa

Member
12 Oktobar 2009
209
5
18
Novi Sad
www.xtremeaquaristika.blogspot.com
Imao sam potrebu, na žalost, da lećim svoje ribe od bloat-a. Ovaj tekst sam već objavio u svom blogu i na dva foruma, jednom na Srpskom jeziku i jednom na Engleskom jeziku.

Smatram da treba da ga objavim gde god vidim da se spominju bolesti riba jer ko zna, možda nekom zatreba.

Sa zadovoljstvom mogu da kažem da su ovaj tretman uz konsultaciju samnom koristili još neki akvaristi i da su imali isti ili sličan uspeh.

Iskreno se nadam da NIKOME NIKADA neće trebati ovo, al ....



Bloat, noćna mora svih ljubitelja Tropheusa i Malawi Mbuna (možda i nekih drugih riba, taj podatak ne znam)

Definisati bloat je teško, malte ne nemoguće. Da li je to bolest, da li je to stanje ribe, da li je to...ma šta god da je problem je i ubica je vaših ljubimaca, to sigurno, na žalost, znamo.

Veoma je teško objasniti kako je moguće da se ihtiolozi "dovoljno" ne bave ovom „pojavom“ na način na koji bi se očekivalo.

Sama reč „bloat“ znači nadimanje, u bukvalnom i pravom prevodu. Reći da je nadimanje bolest je malo prejako, ali definitivno kao posledicu kod Tropheusa, kao i kod mnogih drugih algojeda,donosi smrt.

Od kako sam zašao u svet akvaristike, kako sam se upoznao sa raznim vrstama ciklida, oduševljavali su me Tropheusi i školjkaši.
Sada sam 99% „u njima.

Kada sam se konačno usudio da nabavim Tropheuse, potrudio sam se da uzmem dobre i kvalitetne primerke. To nije značilo da sam "zaštićen" od bloata. Posle samo nekih mesec i po dana došlo je do prvog bloata...

Prvi susret sa ovom “pojavom“ sam imao sa vrstom Pseudotropheus demasoni, koliko god da sam ih nabavio, koja god da je linija bila u pitanju, uvek sam završavao sa bloat-om...

Poslednji primerci Ps. demasoni (od 80-tak kom koje sam nabavio) su završili kod mog prijatelja Vukašina (aka Silwert) koji ih više nego uspešno drži i razmnožava.

Kada su mi Tropheusi bloatovali, jako sam se razočarao u njih i u sebe. Mislio sam da sam spreman za njih i potrudio sam se da im obezbedim najbolji mogući dom koji im mogu pružiti, i naravno uslove za život. Da li to nije bilo dovoljno, ili se nešto drugo desilo što nisam mogao da predvidim...nisam siguran, crv sumnje je tu...

Vrste Tropheus-a koje sam na početku nabavio su bile:
- Tropheus sp. Ikola
- Tropheus „Golden Kazumba“
- Tropheus duboisi „Maswa“

Na samom početku, dok nisam shvatio šta se zapravo dešava imao sam dve žrtve, dve Kazumbe. Posle njih je usledio „pomor“, žrtve su bile par Maswi i još par Kazumbi.

Uprkos „činjenici“ da su Ikole dosta osetljive, na moju veliku radost nisam imao problema sa njima iako su svi bili u istom akvarjumu, ali sam bio svestan da ako nešto ne uradim, čeka ih ista sudbina.

Čeprkanje po internetu, pomoć par ljudi iz inostranstva i iz naše zemlje koji se razumeju u ove ribe su me naveli na put da pronađem lek za njih.

Biću iskren, kada je sve to počelo nisam želeo da se bavim spasavanjem. Bio sam toliko razočaran i besan da sam želeo da ih ostavim pa šta bude bude, koliko ugine ugine,ako je suđeno da sve uginu....


Petnestak riba je već dobrano zahvatio bloat pa sam morao da hitno intervenišem što sam bolje znao i umeo.Kako bih što je pre moguće intervenisao primenio sam sledeću metodu "pronalaženja" leka:

- saznao sam hemiski sastav američkih i britanskih lekova za bloat,
- potrazio te sastojke u nama dostupnim lekovima u humanoj apoteci,
- jednostavnom formulom izračunao koliko mi čega treba i krenuo sa lečenjem.

Tretman je trajao 7 dana, za tih 7 dana a i posle tretmana nisam izgubio niti jednu jedinu ribu, na moju veliku radost.

Znači, uspeo sam da „pronađem“ lek. Mnogi su možda već koristili ove lekove, ali za mene su bili potpuno novi i oprobao sam se u ovoj valikoj avanturi...

Osnova za lečenje mi je bio lek po imenu ORVAGIL, mnogim akvaristima dobro poznati lek iz humane apoteke. Pored njega koristio sam NATRIJUM PIKOSULFAT (kao laksativ) i FMC, čuveni „univerzalni“ lek koji se koristi u akvaristici.

ORVAGIL je u stvari metronidazolum, ili popularno zvan METRO. Neki ljudi ga hude, neki ga hvale...meni je pomogao, to je ono što ja znam!


ORVAGIL se koristi tako što se na jedan litar akvarijumske vode stavi 7mg ORVAGIL-a. Izračunate koliko litara ima vaš akvarijum, pomnožite tu cifru sa sedam i dobijate traženu dozu. Moj savet vam je da NE STAVLJATE ISPOD 7mg po litri, ALI takođe da NE STAVLJATE IZNAD 8.5mg po litri. Predoziranjem može doći do trovanja ribe a davanjem nedovoljne doze postoji mogućnost da lek ne deluje uopšte ili da samo delimično deluje što najverovatnije nije dovoljno. Takođe vam savetujem da pre topljenja tablete ORVAGIL-a sperete zaštitni film.


NATRIJUM PIKOSULFAT (laksativ) se koristi u dozi od 3 do 5 tableta, zavisi kako koji dan i zavisno od veličine akvarijuma, što ćete videti dole u dnevnom rasporedu lečenja... OBRATITE PAŽNJU da se ovaj lek dobro rastvori pre nego što ga primenite. Najbolje bi bilo da ga nečim zdrobite pre topljenja jer se dosta teško rastapa u vodi.


FMC. Što se tiče ovog leka PREPORUČUJEM DAJANA PET-ov ,jer je po mom saznanju najkoncentrovaniji i najkvalitetniji(makar na našem tržištu). 1ml na 100L vode je doza ovog leka.



x x x​



DNEVNI RASPORED LEČENJA:

1 dan po sledećem redosledu:
- Pre bilo kakvog stavljanja lekova, izvadite filter masu i operite je u „akvarijumskoj vodi“, slobodno malo bolje nego što to inače činite jer će u pocesu lečenja doći do uginuća i korisnih i štetnih bakterja
- zamenite ¼ vode
- značajno pojačajte aeraciju u akvarijumu, po mogućstvu da bude dva do tri puta jača od uobičajene aeracije koju imate u tom akvarijumu. Pojačanu aeraciju držite od prvog dana lečenja do 5 dana nakon završetka lečenja.
- ORVAGIL u dozi po ranije navedenom uputstvu
- FMC u ranije navedenoj dozi

2 dan po sledećem redosledu:
- ORVAGIL u dozi po ranije navedenom uputstvu
- FMC u gore navedenoj dozi
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 1 tableta od 5mg na 100L vode

3 dan po sledećem redosledu:
- Zamenite 1/3 vode, sipate malo hladniju vodu od one koja je u akvarijumu
- ORVAGIL u dozi po ranije navedenom uputstvu
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 1 i po tableta od 5mg na 100L vode

4 dan po sledećem redosledu:
- ORVAGIL u dozi po ranije navedenom uputstvu
- FMC u ranije navedenoj dozi

5 dan po sledećem redosledu:
- Zamenite 1/3 vode, sipate malo hladniju vodu od one koja je u akvarijumu
- ORVAGIL u dozi po gore navedenom uputstvu
- FMC u ranije navedenoj dozi
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 2 tablete od 5mg na 100L vode

6 dan po sledećem redosledu:
- ORVAGIL u dozi po gore navedenom uputstvu
- FMC u gore navedenoj dozi
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 2 tablete od 5mg na 100L vode

7 dan po sledećem redosledu:
- Zamenite 1/2 vode
- ORVAGIL u dozi po gore navedenom uputstvu
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 2 tablete od 5mg na 100L vode

Nakon sedam dana tretmana ,ako je došlo do poboljšanja, odlično...ako nije nastavite dalje sa tretmanom, sve ponovo s tim da sada KREĆETE NOVI KRUG OD DRUGOG DANA.


Ne preporučujem da idete više od dva kruga tretmana....



x x x​



Što se tiče davanja hrane,da li da vati hranu za vreme tretmana ili ne i u kojoj količini, to je malo škakljivo pitanje.

Velik broj ciklidaša ne preporučuje da se daje bilo kakva hrana za vreme bilo kakvog lečenja riba,što apsolutno ima smisla, ali, da bih „testirao“ zdravlje svojih Tropheusa ja sam petog dana lečenja, (naravno ne u vreme tretiranja već pre davanja dnevne terapije) dao im malo hrane da vidim kako ko reaguje na istu.

Princip je jednostavan, date im malo hrane i posmatrate ponašanje. Zdrava riba će se otimati oko hrane dok će bolesna da se povuče i ista je neće zanimati...

Sedmog dana sam im ponovo dao malo hrane i opet ih posmatrao.

Ukoliko primetite da jedna ili par riba su nezainteresovane za hranu a da su ostale u sasvim dobroj formi iliti jedu kao pomahnitale, izdvojte tih par riba stavite ih u drugi akvarijum i tretirajte dalje samo njih kako ostale zdrave ribe ne bi morale da prolaze isti tretman bez potrebe.

Eto, tako sam ja spasao svoje Tropheuse, da budem iskren nisam verovao da ću uspeti, pogotovo što sam sam računao doze i sam pripremao iste ali eto, uspeo sam...

APSOLUTNO ne kažem da ova metoda mora da uspe, ali ja sam LIČNO do sada ne jednom, već dva puta lečio Tropheuse ovom metodom, oba puta uspešno a par ljudi koje poznajem, kojima sam dao ovaj „recept“ su takođe uspeli.

Što se tiče bloat-a , definitivno ga je bolje sprečiti nego lečiti, ali kako nije još ni naučno obrađen ne zna se zapravo kakose isti sprečava.

Ja se držim sledećih principa:

- Jednom u mesec dana perem filter masu
- Menjam vodu u količini ¼ ukupne litraže akvarijuma na svakih 7 do 10 dana
- Hranim ih po sistemu 3 dana nedeljno dva puta dnevno, 3 dana nedeljno jednom dnevno i jedan dan ih ne hranim uopšte.
- Koristim hranu sa što je moguće više % spiruline
- jednom nedejno usisam dno akavarijuma
- jednom mesećno im u vodu dodam 7mg ORVAGIL-a na 1L vode s tim da dva dana nakon toga zamenim 1/3 vode.


Toliko o tome, ako neko ima neko pitanje, predlog sugestiju, ima nekih nejasnoća ili se ne slažete sa nečim i imate drugo iskustvo...tu sam!
 
Nisam odgajivac ovih vrsta riba ali ovo si jako lepo obradio i sigurno ce pomoci mnogima koji ih gaje.:cool2: