Belonesox belizanus

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Belonesox belizanus ili stukasti mali saran potice iz Srednje Amerike Meksika, Kostarike, Nikaragve, Gvatemale i u nekim delovima Floride.

Vodu koju trazi ova riba mora biti :

- pH 6.5 - 8.5

- dH 9 - 19

- temperatura 25 - 30 C

Ova riba pripada porodici Poeciliidae i veoma je karakteristicna riba po nacinu ishrane. Hrani se sa svim sto se moze progutati i sto se krece, od malih ribica pa do sitnih insekata koji padnu u vodu. Karakteristicna je i po tome sto svoju hranu ceka iz zasede nesto slicno pravim stukama u nasim rekama.
Isto tako ima sitne zube koji strce iz usta i veoma impresivno deluju. Velicine su od 10 cm - 18 cm zenka je uvek veca od muzjaka. U akvarijumu je moguce ovu ribu naviknuti na nezivu hranu ali za to treba dosta vremena da bi se privikla.

Moramo dosta voditi racuna sa kojim ribama ih drzati u zajednickom akvarijumu jer kao sto smo rekli narav im je veoma nezgodna. Najbolje ih je drzati zasebno u akvarijumu sa dosta bilja i omoguciti im dovoljno hrane kako se ne bi pojavio kanibalizam koji je uobicajena pojava kod ovih riba.

Razmnozavanje ovih riba isto tako nije lako, zenku treba odvojiti od muzjaka pri samom kocenju u drugi akvarijum u kojem mora biti dosta bilja kako bi se sakrili mladi jedni od drugih jer kod njih je kanibalizam normalna pojava.
Zenka moze da okoti i do 250 mladih i takvim mladuncima moramo obavezno od prvih dana obezbediti dovoljno zive hrane, kako se ne bi medjusobno pojeli.

Ovu ribu mogu drzati samo pravi poznavaoci ove vrste i naravno ljudi koji su veliki ljubitelji Belonesox belizanus-a
 
Fauna, a od kuda ti vadis te sve takve cudnije ribe? Super mi je to sto pises o takvim ribama, jer uvijek imam sto nauciti, i viditi neke za mene nove i nepoznate vrste riba! :D
A ima li ih kod vas za kupiti, ovdje ih nisam isto nikada vidjela?
 
Jasenka i ja se to pitam!.Riba je lijepa samo mi se bas i ne svidjao sto ima male zube..ovdje je nikada nisam vidio....
 
He he..pa ja tako,.... volim se interesovati za neke malo redje vrste riba a isto tako volim takve ribe drzati u akvarijumima. Posebno me interesuju zivorotke jer se o njima najmanje zna...Cudno zar ne.
Kad se kaze zivorotke ,svi prvo pomisle na guppy, plati, moli i ksifo. A za ostale vrste zivorotki najmanje se zna od svih vrsta riba.

Sto se tice nabavke ovih redjih vrsta, nije nikakav problem samo se treba obratiti na pravu adresu. :wink: U Beogradu postoji nekoliko uvoznika koji bas uvoze te redje vreste riba, tako da to nije neki problem nabaviti . Jedino je problem cena tih riba, sto je uvek mnogo veca u odnosu na ostale ribe koje kupujemo.
Recimo ,nedavno sam imao oko desetak Hemirhamphodon pogonognathus tz. stukica. Sve sam podelio ali najbitnije je to sto sam dao jedan par jednom prijatelju koji ce ih pokusati razmnoziti.
 
Nevene, nazalost skoro sam prestao sa radom svoje radnje ali ako zelis da nabavis Macropodus-a nije nikakav problem ,ovde kod nas ih ima.

Ja se i dalje bavim ovim poslom samo sto cu sad malo drugacije raditi nego ranije a mozda cu bas nabavljati redje vrste riba koje cu pokusavati da razmnozim. Ali otom, potom.. :wink:
 
Ja sam rajske ribice u Sarajevu trazio i bas ih nigdje nema.Vjerovatno vam je poznato da u Sarajevu nema bas neki izbor riba a kamoli bilja.Mozes na prste izbrojavti sta mozes naci od riba kao i bilja,to je stvarno zalosno ja imam samo tri vrste bilja u akvarijum i to nanu i jos neke dvije kojima ne znam ime...eto ima samo hm...
4 prodavnice ribica od tih 4 jedna drzi kucne ljubimce,tj.papige,kornjace,hrcke i poneke ribice (Vecinom zlatne ribice), a ove tri imaju samo ribe i opremu koja uopste nije losa.....
 
znam ljude koji su kupili dvije rajske, koje su u ducanu bile predivne, a u njihovom su akvariju potpuno izgubile boju, ofucale se i postale debele i stvarno neugledne (citaj-rune)