Biljke i "Lisice"

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ovu temu postavljam u ovoj sekciji jer je ona vazna za akvariste koji zele da imaju obilje biljaka u svom akvarijumu.

Biljni akvarijumi imaju svoju specificnost kada je u pitanju izbor riba i vecina akvarista pokusava da spoji lepo i korisno. Pojedine ribe imaju za osnovnu hranu biljke pa je sasvim normalno da ih akvaristi u biljnom akvarijumu izbegavaju jer bi sav ulozeni trud bio beskoristan a sa druge strane pojedine ribe su vrlo pozeljne jer one svojom aktivnoscu pomazu akvaristi u odrzavanju akvarijuma.

Najcesce ribe koje mi srecemo uakvaristici su takozvane "Letece Lisice" koje su nam poznate, ako po nicemu drugom, po konfuziji koja je bila prisutna u vezi njih.

Sto se tice njihove uloge u akvarijumu odnosno koja je korisnija od koje to je zasebna tema. Postoje mnoge tvrdnje, suprotna misljenja i razlicita iskustva u vezi ovih riba pa stoga me bi bilo lose da se kaze po neka rec o njihovoj ishrani i da vidimo sta te ribe u stvari jedu. Normalno da je sve ovo zasnovano na istrazivanjima u prirodi gde se analizirao sadrzaj hrane na ulovljenim ribama. To se u osnovi lako radi mada moram da priznam na dosta strasa nacin. Naime tek ulovljenoj ribi se odmah ubrizgava formalin u stomak i time zasticuje sadrzaj hrane koji se tamo nalazi. Eto, nauka i nije bas uvek blagonaklona prema ribama.

Pa da krenemo redom:

Epalzeorhynchos kalopterus - Flying fox

Glavna hrana ove ribe je otpadni organski materijal od izumrlih biljaka, zivotinja itd poznat u akvaristickoj literaturi kao detritus. Pored toga ova riba koristi za ishranu i sitne vodene mekusce, crve i insekte. Svima je zajednicko da su to zivotinjice iz dubljeg dela vodenog toka odnosno dna a poznate su pod nazivom zoobenthos.


Crossocheilus siamensis - Siamese algae-eater


Siamese algae-eater je dosta zastupljen u akvaristici i on se medju akvaristima nekako smatra najkorisnijom ribom iz ove navedene grupe. Ova riba jede iskljucibo biljnu hranu ako se zanemari da unosom biljne hrane unosi i zooplanktone. Za ishranu koristi alge iz dubljih delova vodenog toka (benthic alge) kao i phytoplankton i periphyton.
Da bi pojasnili njen znacaj ovde treba da se kaze da su benthic alge sve one alge koje mi bas ne zelimo da vidimo u akvarijumu dok perifiton je ime za skup cijanobakterija, algi, odpadnog materijala itd.


Crossocheilus oblongus - Siamese flying fox

Siamese flying fox je takodje riba koja za ishranu koristi biljnu osnovu ukljucujuci i periphyton i fitoplanktone ali moze da se odma vidi da tu izostaju benthic alge.
 
Ovo je odlicna prakticna prica, koju treba jos samo upotpuniti slikama, jer cesto se desava da akvaristi pobrkaju ove vrste. Tako sam i ja, kupujuci "letecu lisicu", ustvari kupila "sijamskog algara", sto je na kraju ispalo bolje, jer bas taj malisa je zasluzan za kontrolu crnih algi sa kojima sam imala problem.
Evo i par slikica tih malisana: Crossocheilus siamensis
 

Attachments

  • sijamac.jpg
    sijamac.jpg
    64 KB · Pregleda: 21
  • sijamac2.jpg
    sijamac2.jpg
    95.9 KB · Pregleda: 24