Blic /fenomen "tepsije" i ostali problemi

Nastavak iz teme Paracheirodon axelrodi
attachment.php



Nisam se ulenjio nego sad shvatam koliko je teska makro-fotografija kada je u pitanju akvarijum. Verujem da je podvodna fotografija laksa od akvarijumske. Kada sam strucnim prodavcima objasnjavao sta i kako hocu da slikam zakljucili su da je to jako tezak slucaj. Predlagali su studijsko svetlo od nebrojeno Watti ali ja sam im objasnio da to otpada jer kad sam jednom stavio neki reflektor od 500 watti iznad aq ribe su se sakrile. O tom faktoru nisu imali pojma. Znaci ne moze se koristiti konstantno jako osvetljenje za fotkanje riba, mora blic.

Znaci ja sam zadovoljan sa macro objektivom cannon 100mm medjutim svi putevi vode ka blicu (najverovatnije eksternom). Nisam koristio do pre neki dan blic ugradjen na aparatu zato sto pravi odbljesak na ribi tj riba se sija ko tepsija u vecini slucajeva i to cu nazvati fenomen "tepsije" Tepsija pojede boju. Drugo sta se desava je to da se prave jako grube senke i te senke su na neprirodnom mestu ako bi poredili sa prirodom gde svetlost dolazi od Sunca odozgo. Znaci nalaze se iza ribe i jake su kada je u pitanju frontalni blic. Treca stvar je da kada stavim WB na flash-mode dodje do neke zabune aparata jer ima svetla i od aq pa WB bude takodje neprirodan ili cudan (to sam resio naknadnom obradom na ovoj slici). Probao sam i sa auto WB i sa custom WB i nije nista idealno_Ova fotka je, na predlog Katjuse, radjena sa second curtain sync. mada mi nije najjasnije sta to pomaze i koliko. Probao sam i sa difuzorom blica tj parcetom belog papira preko blica ali ni to ne sprecava pomenute fenomene (tepsija , lose senke, los WB) ili bi pak tbio potreban originalni difuzor a ne papir (?).

Znaci sve u svemu se mislim da kupim dva eksterna (bežična) blica i da jedan koristim odozgo a drugi frontalno iskosa ili vec kako bude odgovaralo da se izbegne tepsija. Prednost ce mi biti sto cu moci ja da odlucim gde da postavim bliceve. Mislim da osvetljenje odozgo mora biti jace od bocnog (frontalnog). Ovaj eksterni bocni blic je potreban kako bi se istakle boje ribe koje se gube u senci kada je jako svetlo odozgo. Tzv. fill in.

Mislim da ozbiljniji makro pocinje sa vecim brzinama zatvaraca 200 i navise. Sto je veca brzina treba vise svetla. Takodje treba raditi sa vecom DOF tj. dubinskom ostrinom a ona se povecava sa povecanjem f-number znaci smanjenjem otvora blende.Do sada sam radio sa malim f (2.8-5)radi vise svetla ali to je problematicno. Smenjenje otvora blende trazi opet jos vise svetlosti. Konkretna fotka je f preko 13. Zasto manji otvor blende i veca dubinska ostrina , DOF? Zato sto ne mogu da strpam jednu ribicu u opseg ostrine od par mm i manje. Da bi bila cela ostra traba manji otvor blende. Drugo, hocu nekad da slikam i jato a da sve ribe budu zamrznutog pokreta i ostre a to je nemoguce sa malim DOF-om. Znaci sve me opet vodi ka pojacanju svetla jer takodje hocu da radim sa ISO ne vecim od 400 (da bi smanjio sum)a to je treci faktor koji trazi vise svetla.

E sada kad su u pitanju jako brze ribe mislim da treba veca brzina zatvaraca ali aparat ima limit brzine na 1/200 kada je u funkciji ugradjeni blic. Diskutovao sam o tome sa par ljudi i rekose mi da ako budem koristio eksterni blic on radi vecom brzinom od 1/200. Znaci moze biti 1/1000 do 1/1200. Kazu da ce sama brzina blica odigrati ulogu zmrzavanja pokreta ribe sto bih voleo da mi uspe. To sto su mi rekli meni jos nije sasvim jasno jer ti koji su mi objasnjavali (prodavci i fotografi renomirane radnje sa tradicijom) nisu bas sasvim nacisto i malo su kontradiktorni jer izgleda da se niko od nih nije bavio ovako specificnom fotografijom do sada.

Da napomenem da je ideja o dva eksterna blica potekla od Hristo Hristova a meni se jako svidjaju njegove fotke gde se na ribama vide sve boje mada on koristi makro 50mm i cak obicni fiksni objektiv 50 mm f1.8 koji su dosta jeftiniji.
Svakako verujem da ce biti bolje sa tim cudima i posto su canon blicevi jako skupi nasao sam neku marku Nissin koja je oko 5 puta jeftinija i znam coveka koji ih ima i zadovoljan je a koristi ih sa Canon aparatom. Hristov ima skupe canonove bliceve.Evo primera gde se riba sija ko tepsija usled koriscenja frontalnog blica. Takodje sam imao fenomen crvenih ociju i jos jedan fenomen kod ociju koji ne znam kako da nazovem ali cu postaviti sliku.

Evo primera gde se riba sija ko tepsija usled koriscenja frontalnog blica. Takodje sam imao fenomen crvenih ociju i jos jedan fenomen kod ociju koji ne znam kako da nazovem ali cu postaviti sliku.
 

Attachments

  • 039.jpg
    039.jpg
    88.5 KB · Pregleda: 12
Otvorio si pravu temu i sigurno ce boban imati sta da kaze. Pogledaj njegove fotke i nigde neces videti taj odsjaj. Nemam sta da savetujem, jer mi je iskustvo na ovom polju ravno nuli ali cu sa paznjom da pratim.
 
Kada sam se zaludjivao sa fotoaparatima 2006 godine mnogo toga sam znao al vremenom neke stvari se zaborave.Ako imas dobar aparat a rekao bih da imas trebao bi da vezbas i da imas strpljenja.Sa kvalitetnijim aparatom samo skracujes put do dobre fotografije i mislim da bi trebao da maksimalno izbegnes blic.Moje sve slike koje sam radio u makro tehnici su uradjene bez blica,neke sa rucnim podesavanjima a neke na automatici.

Ukoliko slikas ribe a nemas strpljenja imas 2 opcije ili da napravis jedan mali "akvarijum" od recimo 200ml ako slikas tetre ,veci ako slikas nesto drugo.Ubacis "model" ribu sacekas da se primiri i slikas.Naravno stavis iznad neko odgovarajuce svetlo i neces omanuti.
Druga opcija je dobra ako zelis da slikas ribu u akvarijumu onda uvece po gasenju svetla u aq sacekas neko odredjeno vreme da se ribe primire,spremis aparat i ako naidje neka na par cm od stakla-opalis...Takav primer imas u mojoj foto galeriji,slikao sam neonku kasno uvece i cini mi se da nisam koristio uopste blic.Pogledaj imas tamo generalije....

Onu kraljevsku neonku sto si slikao odlicno izgleda,e sad koliko si se cimao dok nisi dobio taj rezultat...
 
Naravno gore navedeno moje misljenje je licno iskustvo dok sam se zezao sa svojim fuji-jem da ga maksimalno iskoristim sto sa mrtvim predmetima sto sa ribama u pokretu.
 
Da, dobro je sto si to sve naveo . I ja sam dosao na ideju da ugasim svetlo pa sacekam 10-ak minuta kad se ribe malo primire i onda opet upalim svetlo i neko vreme su mirnije mada neke izgube boju pa im treba malo vremena da je opet povrate.
Sto se tice cimanja za kraljevsku nisam se nesto narocito cimao ali je presudna bila odluka da ukljucim blic koji sam tvrdoglavo izbegavao do sada. Inace aparat je Canon EOS 500D a objektiv je Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro .
 
Otvorio si pravu temu i sigurno ce boban imati sta da kaze. Pogledaj njegove fotke i nigde neces videti taj odsjaj. Nemam sta da savetujem, jer mi je iskustvo na ovom polju ravno nuli ali cu sa paznjom da pratim.
Cekam i ja sta ce da kaze a sto se tice tepsije ima je i Boban na nekim fotkama (negde vise negde manje). Ovaj primer sa Hasemaniom nanom koji sam dao je drastican ali tome doprinosi i kvalitet krljusti. Znaci nije podjednak problem kod svih vrsta . Na primer kod botija je to skoro nemoguce ili kod riba sa mat krljustima. Takodje i na nekim Bobanovim fotkama ima senki iza ribe sto je odmah stvara neprirodan utisak. Cak i na ovoj makro kraljevskoj koju sam prilozio ima nekih preteranih odsjaja ali su razbijeni na sitne tackice.
 
Ja definitivno ne koristim blic jer sa njime imam lose iskustvo. Pre sam ga mnogo koristio ali sa drugim aparatima, pogootovo sa podvodnim kucistem.
Od kada koristim makro socivo blic je ukljucen vrlo rtetko.

Senke na slikama mogu da budu I od svetla na akvarijumu. Ja kada slikam dodajem 2x18 w na akvartijum I time sam zadovoljan.
Da nedavim sada, pisem sa posla, pa kad vidim te prilozene slike koje je paleo postavio javicu se.
Evo I ja cu da napravim par slika pa da vidim.
 
Paleo taj tvoj fenomen supljeg oka nije nista drugo nego efekat crveno oko.

Krljust ribe reflektuje svetlo i sasvim je za ocekivati da se negde pojavi odbljesak svetla. Ipak ako je svetlo umereno onda to i nije neki problem.

Evo ekstremni primer za slikanje, silver dollar. Slikao sam ga pod osvetljenjem od 2x18 w. Slika je samo smanjena bez ikakve korekcije a druga je samo isecena ista slika da bi bolje video.
Eto pitam se da li mi je potreban blic za to a i kakav bi efekat bio kada bi ga koristio.
 

Attachments

  • IMG_4941.jpg
    IMG_4941.jpg
    52.8 KB · Pregleda: 7
  • IMG_4941_1.jpg
    IMG_4941_1.jpg
    71.7 KB · Pregleda: 7
Drugi primer su neonke. Hteo sam da slikam kardinale kao i ti ali su na zalost zaradili bele tacke pa malo boluju.
Ove prve dve slike su slikane pod istim uslovima i samo je razlika u pozadini. Osvetljenje je 2x8 w. Dubina vode oko 15 cm.

Ova treca slika je u akvarijumu pod osvetljenjem 2x18 w.

Licno mislim da tu nema nikakve izmene u boji riba samo sto nase oko to vidi drugacije kada posmatramo tako malu ribu.

Na ovoj zadnjoj slici mozes da zapazis taj deo oka koji nezgodno reflektuje svetlo ako je ono prekomerno.

Na zadnjoj slici je koriscen blic.
 

Attachments

  • IMG_4885.jpg
    IMG_4885.jpg
    51.9 KB · Pregleda: 6
  • IMG_5030.jpg
    IMG_5030.jpg
    57.8 KB · Pregleda: 6
  • IMG_5012.jpg
    IMG_5012.jpg
    67.1 KB · Pregleda: 6
  • IMG_4993.jpg
    IMG_4993.jpg
    65.7 KB · Pregleda: 7
  • IMG_5059.jpg
    IMG_5059.jpg
    55.3 KB · Pregleda: 7
Ovo su slike iz akvarijuma kod kuce.
Posto sam vrlo "agilan" u ciscenju algi, akvarijum je zelen sto dodatno otezava slikanje jer sve vuce na zeleno. Ipak i tu sam zaobisao blic pa pogledaj slike. Nista nisam korigovao osim prostog smanjenja. Mislim da nema frke da se vidi EXIF.

I ovde je Fire rasbora vrlo nezgodna za slikanje ali je ipak ispala dobro, barem mislim.
 

Attachments

  • IMG_5259.jpg
    IMG_5259.jpg
    58.9 KB · Pregleda: 4
  • IMG_5240.jpg
    IMG_5240.jpg
    61.8 KB · Pregleda: 4
  • IMG_5218.jpg
    IMG_5218.jpg
    57.5 KB · Pregleda: 4
  • IMG_5164.jpg
    IMG_5164.jpg
    56.7 KB · Pregleda: 4
  • IMG_5151.jpg
    IMG_5151.jpg
    73.2 KB · Pregleda: 4
Eto paleo pa sada vidi da li si isprobao sve mogucnosti. Mislim da si prerano batalio sve pa vidis blic kao resenje. Mislim da sam ti i rekao da ces da imas mnogo problema sa makro objektivom i sada su tu gde si.

Evo ti i dve uporedne slike. Prva bez blica a druga sa blicem. Pogledaj EXIF, sve ce ti biti jasnije. Obrati paznju i na ISO. Galaxy su na 1600.
 

Attachments

  • IMG_5295.jpg
    IMG_5295.jpg
    62.7 KB · Pregleda: 4
  • IMG_5298.jpg
    IMG_5298.jpg
    98.3 KB · Pregleda: 4
Ok vidim da je silver dolar ok. Na zadnjoj slici neonke se ipak vidi jaka tepsija. Ono sto bih zamerio poslednjim slikama je nedostatak ostrine i detalja. Koliko vidim nema šuma ali to nije mi dovoljan uslov. Ne znam sa koje si udaljenosti slikao i ne znam kave bi bile slike kad bi bile u maksimalnom formatu od ok 4000pix. To je ono sto je i meni bio problem i sto hocu da prevazidjem. Hocu da dobijem sto savrsenije fotke. Znaci u pravom smislu makro.To mi je cilj ako me razumes.

Sto se tice boja, ipak se definitivno menjaju pod bocnim svetlom i nije stvar oka . Drukciju boju na primer reflektuje plava linija neonke kad je osvetljena odozgo a drukciju sa boka. Medjutim vecina ljudi poznaje neonke osvetljene odozgo i sto je prirodno treba istaci tu boju koju ljudi obicno vide u svojim akvarijumima. Moram da ti napomenem da ja slikam i cetkicom (ulje , tampera, akrilik itd) tako da sam sa bojama i teorijom boja dosta upoznat i uvezban vec odavno mada zadnjih godina ne stizem zbog drugih obaveza. Tako da se desava cesto da ono sto ja zapazam mnogi ljudi koji nisu u tome jednostavno ne primecuju.Na primer cesta greska koju prave pocetnici u slikarskim skolama je da pokusavaju da zatamne boju crnom ili da je osvetle belom. Rezultat je sivilo slike.Medjutim sto se vise to (zlo) upotrebljava dolazi do gubitka BOJE (u pravom smislu reci). Postoji cak i vezba za slikare u kojoj su zabranjene crna i bela jer one zapravo nisu boje vec simbolisu svetlo i mrak. Takodje je vazna stavka u slikanju i odakle pada svetlost, iz kog pravca. To ti kazem onako uzgred da bi ti ilustrovao kolike su mi ambicije jer sve je to primenljivo i na fotografiju samo je drugo sredstvo u pitanju,ali naravno bez zurbe jer ima i drugih problema u zivotu. Hteo bih da mi kazes vise konkretnih detalja kako slikas i sta si zapazio i sta smatras nedostacima nekih tvojih ili mojih konkretnih fotki. Zopexu bih porucio da kupi aparat a ne akvarijume jer ima ih vec dosta a meni treba jos drustva za slikanje:cool2:

Eto nabrbljah se:sorry:
 
Pisali smo istovremeno. Sad tek vidim zadnja dva posta. Kao sto sam rekao na slikama u zadnja dva posta primecujem nedostatak boje tj dosta sivila. Za to je ovde kriva slaba osvetljenost ili pravac iz kojeg dolazi svetlost gledano uopsteno a konkretno na prvoj slici je u senci sam bok ribe i pitanje je da li bi se i obradom dobilo dovoljno ciste boje. Nedostatak ostrine i detalja opet. Sto se zelenila tice nisu samo alge u pitanju nego na to mugu uticati i biljke koje reflektuju zeleno na okolne predmete. Sva tele reflektuju svoju boju na susedna i to je poznato u slikarstvu i pocelo je da se primenjuje u "fulu" tek u modernizmu. Mozda je i pitanje WB kod tih slika. Ima tu mnogo mnogo faktora.
Mislim da obrada u kompu nije nikakvo zlo pogotovo kad je u pitanju WB kontrast, svetlost i slicnoi to rade i veliki fotografi a na kraju krajeva to radi i sam aparat kao i kompijuter jer ima procesor tako da ako se ne podesi u aparatu podesi se na isti nacin u compu. Ostrina se ipak ne moze izvuci na kompu ako u startu fotka nije ostra. To vazi i za detalj. To vazi i za pravac odakle dolazi svetlo od cega mogu nastati i tepsije vece ili manje . Na primer imas malu tepsiju na oku fire rasbore a to je pitanje trenutka kako se riba postavila u odnosu na svetlo ali likovno gledano taj odsjaj je prejak i nagao. Da je kojim slucajem bila drukcije okrenuta mozda bi taj odsjaj bio lepsi (eto bas sam dosadan) ...opet se nablebetah:ebote:

Ne znam kako u stvarnosti izgleda fire rasbora ali evo uradio sam prostu korekciju WB i malo svetlio sliku pa mi ti reci da li je sad po boji bliza stvarnosti. Hocu reci to podesavanje wb postoji i aparatu i moglo je u zavisnosti od toga da bude isti ovakav rezultat. Takodje i jacinu osvetlosti podesavas u aparatu preko ISO, shutter speed,otvorom blende i samim jacinom osvetljenja...
 

Attachments

  • abo.jpg
    abo.jpg
    71.9 KB · Pregleda: 2
Ako kupim akvarijume to je stotinak riba po akvarijumu puta dvadeset pet, znaci oko 2500 riba u turi. Dve ture i eto aparata ukoliko ne resim da da kupim novih 25 akvarijuma i tako u beskraj:rofl2:.
A sda ozbiljno pitanje. Sta kupiti od aparata i koji objektiv?
 
Sve slike su u S velicini. To je najmanja velicina a to je sasvim dovoljno. Odaberi koju zelis pa da je postavim u punoj velicini. To sto vidis to je to osim ove dve kropovane.
Nisam ja obradjivao slike da bi ti video kako one izlaze iz aparata. Mala obrada kompjuterom znacajno sve menja.
Pozicija svetla je vazna, to sam sve ispitao I isprobao. Cesto primenim I svetlo sa strane :) Cak I poozicija na samom akvarijumu. Hteo sam to da uradim ali sam odustao jer nisam mislio da cemo da idemo u detalje.
Fire rasbora je gadna za slikanje, kao da slikas cilibar. Vrlo je tamna a I transparentna. Vidis I sam.
Zeleno je od algi I da ih nema pozadina bi bila bela jer sam stavio izolaciju od stiropora prosle zime.

Evo da nedavim vise, lezim I pisem mobilnim, kasno je ovde.
 
Pa vidi Zopex, ja sam zadovoljan sa ovim ali ne i sa samim sobom sto se tice slikanja. Neces pogresiti da uzmes Canon tog ranga pa navise. Mislim da je jeftinija verzija taj sto ima Boban ali nema video zapis valjda ima nesto manje pixela sto nije bas toliko bitno. Uz aparat ces dobiti jedan standardni zoom objektiv , verovatno 18-55mm, a ako hoces makro ima ih raznih cena ali ova stotka je na svim top listama ili prva ili u samom vrhu. Ima dve verzije stotke. Ova skuplja ima image stabilizer i auto-fokus a druga nema ali su u svemu ostalom iste.To je sto se tice Canona. Nikon nisam razmatrao jer nema sanse da menjam. Vecina koliko vidim u Srbiji (Grckoj i Novom Zelandu :sampion: )preferira canon a mozda i sire mada to je vec maltene potanje religijevaljam_se
I Hristo Hristov koristi canon...
Evo vidi i ovu diskusiju http://www.mojbiljniakvarijum.org/forum/viewthread.php?forum_id=28&thread_id=1406
 
Evo ova slika je mnogo bolja . Nju sam isto korigovao da se bolje vidi stanje. Primecujem da u ovom slucaju dosta svetlosti dolazi od pozadi tako da je bok ribe tamniji od pozadine a to je cisto pitanje mesta odakle svetlost dolazi. Ako bi se to korigovalo u kompu onda bi to bila znacajna intervencija koja bi u principu narusila prirodne odnose svetlosti i postala vestacka. Rezultati bi bili neizvesni i problematicni. To bi vec zalazilo u doslikavanje slike i mozda izazvalo potrebu dodatnih intervencija. E u tom segmentu je po meni vazno u startu uslikati ribu pod odgovarajucim svetlom.

Meni se to isto desava u zavisnosti od toga u kom delu aq je riba u momentu slikanja. Tu bi mozda pomogao frontalni eksterni blic za fill in. Vidim da je ta riba nezgodna za slikanje kao sto je dosta nezgodan hemigrammus rhodostomus ne samo zbog brzine vec zbog toga sto izrazito prelama ili upija boje iz okoline ...i pomalo je providan

Sve slike su u S velicini. To je najmanja velicina a to je sasvim dovoljno. Odaberi koju zelis pa da je postavim u punoj velicini. To sto vidis to je to osim ove dve kropovane.
Nisam ja obradjivao slike da bi ti video kako one izlaze iz aparata.
Uvek slikam sa najvecim brojem piksela pa posle smanjujem za net. Dobro si ucinio sto ih nisi obradjivao bas da vidim kako su iz ruke. Evo reciimo ako hoces stavi ovu sto sam obradio u punoj velicini.
 

Attachments

  • IMG_5164.jpg
    IMG_5164.jpg
    53.8 KB · Pregleda: 7
Pored tih vasih fotki mene je sramota da postavim bilo sta, jer sa mojim IDIOTOM tesko sta mogu da poboljsam. Ali svejedno evo slika pa se smejte.
 

Attachments

  • ribe 015_resize.jpg
    ribe 015_resize.jpg
    37.6 KB · Pregleda: 6
  • ribe 017_resize.jpg
    ribe 017_resize.jpg
    45 KB · Pregleda: 6
  • ribe 018_resize.jpg
    ribe 018_resize.jpg
    44 KB · Pregleda: 4
Zopex , bas te briga , sta ima da te je sramota, ja sam pre dve godine bio kao ti i nisam cak znao ni sta znaci ISO ili bilo sta u vezi fotkanja. Poceo sam sa idijotom od samo 5 Mpix. Dosadjivao sam ljudima i zapitkivao i citao i probavao i eto nekih rezultata.
Reci koji idiot imas pa cu da ti kazem sta bi moglo da se radi, Moze se i sa idijotima napraviti dobra fotka ba cak i makro. Znaci pre svega da li ima full-manual sto je na onoj skali-dugmetu obelezeno sa M?