bolest ribljeg mjehura

BUBICA 78

New Member
11 Novembar 2005
39
0
0
RIJEKA
imala sam zlatnu ribicu koja je dozivjela kojih 12 g( a posljednjih 5 g) je plivala nepravilno, malo je dubila na glavi, pa postrance i nije mogla plivat pravo..,

sada riba koja je bila sa tom koja je krepala ( isto zlatna), pocela je da povremeno nepravilno pliva ( ali ne tako jako kao ova prva).., riba izgleda zdravo, ima dobar apetit...
stavljala sam bila medimor kao lijek (etakridin laktata, tetrametiltionin klorid, acriflavine, dimetilaminophenilazo)

pitanje: da li da ribu ostavim na miru.., ili da pokusam sa jos kojim lijekom, ne da mi se eksperimentirati na ribi...,jer mi je zao..)

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,487
61
48
Serbia
www.beke.co.nz
Kada je u pitanju bolest ribljeg mehura, veoma je tesko odrediti tacan uzrok bolesti. Razlog sto je to tako, sto uzrok moze biti bakterioloski, virusni ili neka mehanicka povreda ribljeg mehura recimo , prilikom hvatanja ribe mrezicom ili udarci o dekor u akvarijumu.

Ne znam sta bi od gore pomenutih uzroka moglo biti ali koliko vidim to je bilo hronicnog karaktera sto postoji mogucnost da se radi o Aerocystitis infectiosa cyprini ili o "zapaljenju ribljeg mehura" ...

Ova bolest je karakteristicna za sarane i dan danas je nerazjasnjene etiologije. Pretpostavka je da se radi o virusu ali to jos nije naucno potvrdjeno. Ne bih dalje da opsijem nesto sto nisam siguran da jeste ali ne treba odbaciti i ovu mogucnost narocito ako se radi o hronicnom oboljenju .

U svakom slucaju treba poboljstati kvalitet vode a antibiotici do sada nisu pokazali zeljene rezultate tako da ne treba eksperimentisati sa takvim lekovima. Primeceneo je da se kod hronicnog zpaljenja ribljeg mehura i primenom antibiotika, javlja se pojava imuniteta kod prebolelih riba.

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,606
300
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mislim da ti tu nemas dokaza da je u pitanju bolest ribljeg mehura.
Jos nisi navela koja je zlatna riba u pitanju a ako je neka "fan" onda je takvo plivanje sasvim normalna pojava.

Davanje bilo kakvih antibiotika ili bilo kog drugog leka je besmisleno pogotovo kada neznas o cemu se radi. Iz tog razloga ostavi ribu na miru i posmatraj sta se desava. Ako primetis nesto konkretno, recimo riba prestane da jede onda preduzimaj neke mere.

Zlatne ribe jesu dugovecne i tih 12 godina nije mali zivotni vek ribe u akvarijumu. Mozda je riba uginula od sasvim desete stvari.

BUBICA 78

New Member
11 Novembar 2005
39
0
0
RIJEKA
ja bi rekla da je to shubunkin

akvarije je 45-50l, sa malim unutrasnjim filterom, 1/3 vode mijenjam jedanput tjedno

znam da je za tu bolest moguci uzrok; trauma, losa prehrana, virusi, bakterije, paraziti, gljivice... u principu je sve moze uzrokovati..

nego sam pitala iz razloga..da mozda postoji nesto sto sa predvidjela..

( ova veca riba sa slike)..

Attachments

• dj1.jpg
    dj1.jpg
    27.8 KB · Pregleda: 24