bolest ribljeg mjehura

BUBICA 78

Member
11 Novembar 2005
39
0
6
RIJEKA
imala sam zlatnu ribicu koja je dozivjela kojih 12 g( a posljednjih 5 g) je plivala nepravilno, malo je dubila na glavi, pa postrance i nije mogla plivat pravo..,

sada riba koja je bila sa tom koja je krepala ( isto zlatna), pocela je da povremeno nepravilno pliva ( ali ne tako jako kao ova prva).., riba izgleda zdravo, ima dobar apetit...
stavljala sam bila medimor kao lijek (etakridin laktata, tetrametiltionin klorid, acriflavine, dimetilaminophenilazo)

pitanje: da li da ribu ostavim na miru.., ili da pokusam sa jos kojim lijekom, ne da mi se eksperimentirati na ribi...,jer mi je zao..)
 
Kada je u pitanju bolest ribljeg mehura, veoma je tesko odrediti tacan uzrok bolesti. Razlog sto je to tako, sto uzrok moze biti bakterioloski, virusni ili neka mehanicka povreda ribljeg mehura recimo , prilikom hvatanja ribe mrezicom ili udarci o dekor u akvarijumu.

Ne znam sta bi od gore pomenutih uzroka moglo biti ali koliko vidim to je bilo hronicnog karaktera sto postoji mogucnost da se radi o Aerocystitis infectiosa cyprini ili o "zapaljenju ribljeg mehura" ...

Ova bolest je karakteristicna za sarane i dan danas je nerazjasnjene etiologije. Pretpostavka je da se radi o virusu ali to jos nije naucno potvrdjeno. Ne bih dalje da opsijem nesto sto nisam siguran da jeste ali ne treba odbaciti i ovu mogucnost narocito ako se radi o hronicnom oboljenju .

U svakom slucaju treba poboljstati kvalitet vode a antibiotici do sada nisu pokazali zeljene rezultate tako da ne treba eksperimentisati sa takvim lekovima. Primeceneo je da se kod hronicnog zpaljenja ribljeg mehura i primenom antibiotika, javlja se pojava imuniteta kod prebolelih riba.
 
Mislim da ti tu nemas dokaza da je u pitanju bolest ribljeg mehura.
Jos nisi navela koja je zlatna riba u pitanju a ako je neka "fan" onda je takvo plivanje sasvim normalna pojava.

Davanje bilo kakvih antibiotika ili bilo kog drugog leka je besmisleno pogotovo kada neznas o cemu se radi. Iz tog razloga ostavi ribu na miru i posmatraj sta se desava. Ako primetis nesto konkretno, recimo riba prestane da jede onda preduzimaj neke mere.

Zlatne ribe jesu dugovecne i tih 12 godina nije mali zivotni vek ribe u akvarijumu. Mozda je riba uginula od sasvim desete stvari.
 
ja bi rekla da je to shubunkin

akvarije je 45-50l, sa malim unutrasnjim filterom, 1/3 vode mijenjam jedanput tjedno

znam da je za tu bolest moguci uzrok; trauma, losa prehrana, virusi, bakterije, paraziti, gljivice... u principu je sve moze uzrokovati..

nego sam pitala iz razloga..da mozda postoji nesto sto sa predvidjela..

( ova veca riba sa slike)..
 

Attachments

  • dj1.jpg
    dj1.jpg
    27.8 KB · Pregleda: 24