Centralni filter

Koristio sam nekoliko kilograma keramickih valjcica (onih za filtere) i dosta lave. Lavu sam prethodno obradio sonom kiselinom i dobro isprao tekucom vodom. Lava je izlomljena na manje fragmente velicine 3-4 cm.Nisam stavljao komade lave koji su intenzivno zute boje, jer pretpostavljam da je to sumpor, nego one tamno braon do crne boje (res pecene):cool:
 
Prvo ciscenje filtera koje je trajalo 2 sata. Najvise vremena mi je oduzelo ispiranje sundjera tako da cu sledeci put jednostavno zameniti postojeci. Tako ce se izgubiti nesto korisnih bakterija ali ima ih dosta u keramickim valjcicima i lavi.Nije lose posle pet meseci.
 
Jesi li stavljao neki predfilter? Možda bi ti tako bilo jednostavnije čišćenje, a manje bi korisnih bakterija gubio iz sunđera.
 
Imam predfilter ali bez obzira vremenom se sundjer zaprlja. Gubitak korisnih bakterija me ne zabrinjava, jer ima dovoljno filter mase tako da se nece ni osetiti. Ovo kod mene je sistem gde se riba intezivno hrani, mnogo vise nego u hobi akvaristici tako da je povremeno ciscenje filtera neizbezno. U svakom slucaju mnogo je lakse ocistiti ovaj filter nego kao ranije pedesetak filtera bar jednom nedeljno.
 
Izvinjavam se sto "upadam" u temu.
Interesuje me prelivni sistem i imam jednu nedoumicu , da li je znacajna duzina cevi prve spoljne vertikale i da li treba da bude kraca od visine vodenog stuba? Predpostavljam da je dobro da druga vertikala (spoljna) po visini moze da bude i jednaka sa prvim kolenom iz akvarijuma pa se obara na zeljeni nivo ?
Unapred zahvalan i pozdrav
Shone Pa
 
Nema izvinjenja, tema je otvorena za sve koga to interesuje i dobro je da se pise o svim otvorenim temama, jer zato smo i ovde da svi zajedno nesto naucimo.
Pretpostavljam da pitas za prelivni sistem sa cevima koje idu preko stranice akvarijuma. Duzina vertikala nije kriticna i dovoljno je uraditi kao na Bobanovim slikama sa pocetka ove teme. Nivo vode regulises visinom T racve, jer voda se tu preliva. Znaci sredinu T racve spustis malo ispod nivoa koji zelis da bude u akvarijumu. Nadam se da smo se razumeli ako ne napisi slobodno jos o ovome.
 
Danas jedno generalno ciscenje filtera, jer se sundjer toliko zaprljao da je dosta umanjio protok vode. Sundjer sam isprao tekucom vodom, jer za pranje akvarijumskom tesko da bi mi bila dovoljna sva voda koju imam. Toliko toga se napunilo u njemu da je ispiranje trajalo bar sat vremena. Mulj koji se nakupio u talozniku sam izvukao pumpom dok poroznu masu sa korisnim bakterijama nisam dirao. Inace u filteru pored nekoliko stotina kozica svih boja nasao sam i cetiri potpuno odrasla Ancistrusa. Kao sasvim mali su se nekako provukli kroz resetku u akvarijumu i lepo odrasli u filteru.
Bobane, sta ti koristis kao prvi sloj u tvom centralnom filteru i kako to odrzavas?
 
Pre svega da ti kazem da u filteru nisu pozeljne ribe jer je onda to centralni akvarijum :)

Ja nemam tih problema, nema tu nikakvog prvog sloja jer sam tu vunu izbacio iz istog razloga. Pumpa vuce vodu sa dna a pumpa je jaka i kada se radi ispiranje koje je svakodnevno sve to automatski izadje napolje. Ipak vremenom zna da se nataloze necistoce i one se jednostavno ispumpaju.

Dakle voda se sliva u veliki slivnik gde se nalazi bioloski vilter a odatle se pumpa u filter sa pescanom podlogom koji filtrira vodu pa voda ide dalje kroz UV nazad u akvarijume. Pescani filter se ispira svakodnevno. Jednostavno se obrne protok vode kroz taj filter i sve ide napolje.
 
Znam da ribe nisu pozeljne, a nisam ih ja ni ubacio, verovatno su su prosle kao sasvim male i tu odrasle. Sad su izvadjene u poseban akvarijum i bice u karantinu kao i sve novopridosle ribe. Moj filter si video i zamisljen je kao jedan veliki spoljni filter kakav stavljamo za akvarijume. Do sasa nije bilo problema oko ciscenja i ovo je prvo generalno ciscenje od kad sam ga formirao. Sad si me bacio u razmisljanje oko tog pescanog filtera.
 
Sećam se da je moj pokojni stric imao neku varijantu tog peščanog filtera u prvom akvarijumu koji sam u životu video.

Žao mi je što se ne sećam kako je to tada izgledalo, bio sam suviše mali.

Bobane, imaš li nekakvu skicu kako radi taj filter, fotografiju - bilo šta?
 
Ima puno skica na internetu. U sustini to je zatvorena posuda u koju se odozgo dovodi voda koja se filtrira. U posudi je kvarcni pesak odredjene granulacije a na dnu su otvori koji propustaju filtriranu vodu. Ceo sistem je zatvoren i mora da istrpi pritisak kojim pumpa salje vodu kroz filter. Najskuplji deo tog filtera je ventil kojim se regulise da li ce u filter dolaziti voda koja se filtrira ili cista voda koja sluzi za ispiranje.
Bobane da li bi ovj filter mogao da se ispira vodom sa gradskog vodovoda ili to mora da bude voda iz akvarijuma?
 
Video sam te skice zatvorenih sistema, mislio sam da neko koristi nešto u otvorenom sistemu, ili DIY varijanti.

Kako ja to pamtim iz detinjstva, stric je koristio spoljni stakleni sa slojevima šljunka i peska različite granulacije.
 
To se i danas koristi i ja na ukrasnom akvarijumu imam takav filter sa slojevima sljunka razlicite granulacije. Kod ovog mog sistema centralne filtracije to bi bilo komplikovano, jer kad dodje vreme za pranje oduzelo bi previse vremena, a i ne bi bilo jednostavno da se uradi. Zato i merkam ovaj pescani filter. Ostalo je i da se vidi koja je cena i da li bi bilo opravdano da ga kupim.
 
Najobicniji granulisani sljunak velicine oko tri milimetra. Stavljen je na dno staklenog spoljnjeg filtera u sloju od oko 5-6 cm. Nista posebno ali nekad je to bio obavezan sloj kod ovih filtera. Kad se zaprlja sve u posudu pa se opere i vrati nazad.
 
... da li bi ovj filter mogao da se ispira vodom sa gradskog vodovoda ili to mora da bude voda iz akvarijuma?

To je ujedno i bioloski filter ali ako imas dodatni bioloski filter onda zasto da ne. Ako ti imas slivnik gde je pumpa onda za vreme ispiranja ti mozes da dovodis vodu iz vodovoda.
Kod mene to neide tako jer je to pumpa koja "bas pumpa" vodu pa bi mi bilo potrebno jedo vatrogasno crevo za dovod vode. U sustini ispiranje je zamena vode u sistemu pa bas onda i nema smisla da se dovodi cista voda za to.