Centralni filter

Bobane, koji je promer Bulk head spojnica koje koristis u svom sistemu?
 
Last edited:
Malo pravim racunicu i dolazim do toga da mi je jeftinije da Bulkhead narucim negde iz inostranstva. Ovde jedna spojnica kosta oko 14 E pa kad se to pomnozi sa 50 akvarijuma cifra vrtoglavo raste. Najjeftinije sam ih nasao u USA i tamo je cena za 50 i vise komada 3$ po komadu. Nije mi problem da mi donesu, jedino neznam da li ovde mogu da nadjem cevi koje idu u nju.
 
Danas odradjeno ciscenje filtera. To i ne bi bila tema za pisanje da u njemu osim nekoliko hiljada kozica svih mogucih boja nisam pronasao i desetak malih Sewellia:eek:. Kao sto vidis Bobane Centralni akvarijum funkcionise:)
 
Takav filter je raj za kojekakve izbeglice koje nekako uspesno zaobidju sve prepreke da tamo stignu. To sve sto si nabrojao, par riba i kozica, je samo jedan izuzetno mali broj stanovnik. Da imas mikroskop pri ruce, cak i neki za igrariju, odusevio bi se kada bi pogledao. Moze da deluje i malo zabrinjavajuce jer kada bi video koliko ima crva bas bi se iznenadio. Njih ponekada vidimo na stakluakvarijuma ako se otrgnu kontroli. Pored njih moze da se vidi i planarija a rorifer je standardna postavka.

Nemoj samo da preteras sa ciscenjem, pusti da on radi svoj posao.
 
Imam mikroskop i gledao sam. Verovatno zato i mladj mnogih riba raste u toj vodi gotovo bez ikakve dodatne hrane. Moze se reci da je voda u filteru zdrava, jer su kod mene uglavnom samo moje ribe "matice" i njihova mladj. Ako ubacujem nesto novo od riba to ide prvo u karantin i tek ako je posle mesec dana sve u redu ribe mogu da idu u sistem.
Da dodam da u filteru ima svih mogucih vrsta Ancistrusa i moracu da smislim neki sistem kako da ih izlovim, jer klasicno mrezicom nema sanse.
Filter jako retko cistim i to samo u slucaju kad pocne da pravi probleme sa protokom vode.
 
Imam neke Peckoltie koje nikako da se izmreste pa razmisljam da ih pustim u filter i mozda tu nesto urade:)
 
Ja mora da sam bas corav, i ovu temu nisam video :)

Ja bi se licno opredelio za ovaj klasik. Razlog tome bi bila neka sloboda biranja mesta postavljanja pumpe i filtera, nije sve spojeno u jedno. Pitaj prodavce kakvo je njihovo misljenje.
Jedna stvar mi se ne svidja u svemu tome a to je taj pesak. U praksi se bas nije pokazao brilijantno pa je nasao adekvatnu zamenu, staklo. E da li to mozes da nabavis bem ga sada a verujem da ta firma moze.
 
Jesu zrnca, ima tri graduacije mada licno ja bih rekao dve. Gledam i ne vidim sta je razlika izmedju dve vrste dok treca je ocita :)
Problem sa peskom je sto se vremenom zgrudva uz pomoc prljavstine i vrlo tesko se razbije kada se radi ispiranje. Mozda to nije tako veliki problem kada se filtriraju bazeni jer mozes da bacis dosta vode. U akvaristici nije taj slucaj pogotovo kada grejes vodu. Jednom prilikom sam rasturio filter da vidim sta je problem i bas je to sto sam naveo. Voda je napravila sebi neki prolaz kroz pesak umesto da ga kompletno podize sa dna. Mislim da nije tesko pogoditi, sav pesak je zamenjen sa staklom i sada je ok :)
 
Ovde niko nije upucen u to ali pogledacu jos negde. Ako uzmem filter dobro je da znam to sto si rekao da obratim paznju.
 
Za sada niko nema staklo pa cu da koristim pesak . Ubacio sam jedan filter od 5 mikrona posle pescanog filtera tako da je voda savrseno isfiltrirana. Jedino mi ostaje da vidim za koliko ce se taj filter zasititi tj. da li ima smisla zadrzati ga. Par slika novog sistema.
 

Attachments

  • filter.jpg
    filter.jpg
    599.2 KB · Pregleda: 49
  • filter 1.jpg
    filter 1.jpg
    749.1 KB · Pregleda: 50
Mislim da je bolje da odmah krenes sa normalnim rezimom, znaci ispiranje redovno po uputstvu pa onda gledaj sta ce da se desi. Ako ne ispiras taj filter on onda postaje veliki izvor nitrata. Gledaj pritisak na ulazu. Cim se on povecava znaci protok se smanjuje a to je usled zasicenosti filtera.
Mozes da pocnes sa redjim ispiranjem, recimo na dva tri dana. Vreme ce sve da ti kaze :)
 
Izbacio sam filter od 5 µ, jer je samo posle nedelju dana znatno smanjio protok, a njegovo ispiranje je komplikovano i ustvari nije predvidjen da se ispira nego da se zameni. Inace pescani filter ispiram svaki dan i tad menjam nekih 10-12% vode. Vodu prvim sa karakteristikama kh 4-5 i Gh 6, jer to odgovara najvecem broju riba, a mnoge se i uspesno mreste u toj vodi.

Bobane, na koliko vremena ti izbacujes mulj koji se nakupi u slivniku i da li poroznu masu treba isprati s vremena na vreme, jer vidim da se i na njoj natalozilo dosta toga.
 
U slivniku je tako veliki protok kada se radi ispiranje da tu nema nikakvog mulja. Od kada je sve montirano nikada nije cisceno a i ne treba.

U sutini ti izvadi mulj koji mozes da usisas ca crevom i to je to, nemoj puno da se uzbudjujes radi toga. Poroznu masu moze da isperes ako zelis ili bas ako je sve natovareno prljavstinim.