Clarias batrachus

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Simpaticni somcic i veoma cesto prisutan kod nas na trzistu. :) Ali taj simpaticni somcic moze da nam stvori velike probleme, narocito kada pocne neverovatnom brzinom da raste , da napada u akvarijumu sve sto moze da stigne i proguta . :D

[Broken External Image]:[URL]http://img50.echo.cx/img50/4947/klarijas0uw.jpg[/URL]

Poreklo Clarias batrachus-a je iz Azije : Sumatra, Sri Lanka, Borneo, Java.
Zbog prilicno lake prilagodljivosti ova riba je na listi zabranjenih riba kao sto je pr.na Novom Zelandu (nesto vise o tome moze reci Boban)

Velicina ove ribe moze da dosegne do 50 cm. cak i u akvarijumskim uslovima . Imam primer jednog prijatelja koji je nabavio kod mene klarijasa kada je imao nekih 3 cm, da bih na kraju ostao on sam u akvarijumu sa duzinom od 40 cm ! Pored klasicnog sarenog klarijasa (sivomasllinaste fleke sa potpuno belim trbuhom) postoji i ovakav albino varijetet sa crvenim ocima kao sto je ovde na slici.

Budite uvereni kada kupujete ovu vrstu ribe kod nas , bez obzira sto izgledaju jako simpaticni, znajte da ce te u akvarijum uneti veoma prozdrljivu ribu koja mora biti sa ribama najmanje iste velicine. :wink: