Corydoras panda, mrest

Eddie

Senior Member
3 April 2005
399
2
18
49
Pancevo
Ova tema ima za cilj da prezentuje kako ja mrestim pande. To znaci da je potpuno lichno iskustvo.
Sto se opisa pandi tiche pogledajte na ovom linku:



Maticne korije sam iz zajednickog akvarijuma premestio u manji, od nekih 40l. Ima ih 10-tak, ne znam broj muzjaka i zenki, ali u korist zenki je. Iako teorija kaze da treba imati do 3 muzjaka na jednu zenku, ovo se kod mene pokazalo kao nepotrebno. Jer ne mreste se sve zenke istovremeno. A kad se mreste muzjaci idu od jedne do druge i obavljaju posao. Uglavnom, skoro svaki dan u nedelji se bar jedna zenka mresti. To je ako su tih dana povoljni uslovi, posto je istina da na mrest uticu atmosferski pritisak i kisno vreme.

Matichni akvarijum je uredjen tako da nema podlogu u klasicnom smislu, jer podlogu cini veliko kamenje, oko i ispod kojeg se matice kriju. Povrsina akvarijuma je potpuno zatvorena gustim slojem povrsinskog bilja. Kod mene je to vodeni povrsinski hrast (ceratopterus?) Flitraciju vrshe 2 unutrasnja sundjer filtera, jedan veliki i jedan mali koje gura vazdushna pumpa. Temeratura je oko 25 stepeni. Voda je izrazito meka, oko 5-6 GH, PH je oko 7 (mozda nekad malo nize). Izmena vode je na 5-6 dana i to tako sto dodajem hladnu vodu, toliko da temperatura padne za 2-3 stepena pri promeni. Pande reaguju na ovo pojachanim apetitom i mrestom predveche. Osvetljenje je sa tajmerom, nekih 12 sati trajanja. Gasi se oko 21h.

Matice hranim najcesce zivom hranom, tubifex,grindali,enhitreje i artemija. Pocaste se ponekad i tetrinim granulama kao i hranama sa visokim sadrzajem spiruline.

Mrest nastupa najcesce u vecernjim satima, odnosno uvod u mrest. Ali pravi mrest pocinje gashenjem svetla i traje nekad do jutra, zavisno koliko zenki se mresti. Mrest je karakteristichan za sve koridorase, T poza, zenka ikru drzi izmedju ventralnih peraja i posle oplodnje odlazi na povrshinu gde se zavlachi u trave i lepi je za listove. Jedna zenka moze da polozi imedju 10 i 20 ikri za veche. Retko zalepe ikru za kamen ili staklo akvarijuma ili grejacha. Te ikre uglavnom propadnu(?!).
Ikra je prvog dana potpuno providna, drugog dana postane tamna (sivo-braon), da bi vec 3-4 dana moglo kroz opnu da se i nasluti oko ili cela ribica. 5-tog dana (zavisno od temperature i jos nejasnih faktora moze da bude i 7-8 dana) iz ikre se izvali mala ribica koja pada na dno. Vec tad lichi na koridorase, ustvari izgleda kao loptica sa perajima na dnu
Posle nekoliko dana loptica koju cini zumanchana kesa se istopi i pochinje da trazi hranu. Obzirom da su dosta krupni pretpostavljam da mogu da jedu i sitnu hranu ali ja ih hranim prve nedelje artemijom.Napreduju vrlo brzo. I vec posle 10-tak dana pocinju da i bojom liche na odrasle. Tada mogu jesti i sitno seckani tubifex,mikro crve i enhitreje.

Ja ikru ne ostavljam u matichnom akvarijumu, mada stoji pricha da roditelji ne jedu ikru ili mlade kod mene se pokazalo da ih ipak jedu. Mozda ne roditelji, ali u matichnom akvarijumu ima i matica koje nisu ucestvovale u mrestu pa pretpostavljam da oni hoce da pojedu ikru.
Sve u svemu, jedan akvarijum od 40l mi je samo za ikru i mlade koridorase. U njega prebacim otkinuti list na kojem je zalepljena ikra.

Voda u tom akvarijumu je slicna vodi u matichnom, temperatura je za jedan-dva stepena visha. Filtraciju vrse 2 sundjer filtera takodje, vodu menjam nesto cesce u tom akvarijumu i voda za zamenu je zagrejana. Akvarijum je bez podloge i biljaka.

Posle 3-4 nedelje pande prebacujem dalje, u druge akvarijume jer tad vec porastu dovoljno da mogu da budu pretnja za nove generacije a i jedu previshe artemije koju u taj akvarijum stalno dodajem. To je zato sto skoro svaki dan u taj akvarijum ubacim po 10-tak novih ikri koje nadjem u matichnom.

Slede i slike opisanih akvarijuma
 

Attachments

  • ikra panda.jpg
    ikra panda.jpg
    80.2 KB · Pregleda: 127
  • pande bebe.jpg
    pande bebe.jpg
    80.1 KB · Pregleda: 130
  • pande v1.jpg
    pande v1.jpg
    51.7 KB · Pregleda: 143
Eddie svaka cast! :D :D :D
Ti si razvio citavu proizvodnu traku!!! :lol:
E sad samo da razvijes i distribucionu mrezu...i ti bogat!
Lepo opisano nema sta bas lepa prichica.
Pozdrav!
 
Ocito je, da Eddie-u to ide od ruke... Sto jedino moze da znaci, da je njegov nacin mrescenja prosao neki mali test i mozemo slobodno reci da je to "bingo" :D

Moje licno misljenje ako nesto ide uzastopno od ruke i bez kikseva ,da je pronadjeno ono sto je trazeno, u ovom slucaju to je mrest pandi. Znam mnoge odgajivace koji isto mreste pande ali nemaju uvek isti uspeh.. postoje kiksevi .. :wink:
 
Paaa.. to je mrest koji traje vec par meseci pod ovim okolnostima i uslovima. Malci stalno pristizu novi a oni s'pocetka napreduju i tih koji su sad od 1 -2cm ima 150-200 komada. Rastu i veselo plivaju, prebaceni na cesmovacu i cekaju da dostignu prodajnu velicinu.
Nemam trenutno aparat ali evo slike od pre 10-tak dana, malo je mutno i malo su se zavukli pod kamen ali se nazire kakvi su i koliko ih je.
A nove generacije stalno pristizu, to je u onom akvarijumu gde su samo ikre i tek izlezene pande.
 
E da... :D Ne hranim oskare pandama.
Ipak je to sitan zalogaj cak i za bebe oskare. :lol: :lol: :lol:
Oni bi sad mogli da klopaju i pokoju zabicu, ako znate nekog ko ima zabe ...?! :lol: :lol: :lol:
 
Sto se zaba tice to bi morao da pitas nekoga ko ima neko jezerce u okolini kuce, ima i takvih :)

Ove pandice od 2 cm su zrele za prodaju. Lepo ti njih ponudi nekome i inkasiraj neku kintu, tek da vratis ono malo ulozeno.
Panda je lepa i popularna cat riba a i cena je ok pa zato samo nastavi sa mrestom.
 
He he, da si malo blize vise nebi bio njihov vlasnik :)

Sada samo nadji ko je zainteresovan za njih. U osnovi pandice bi trebale da se dobro prodaju jer su one dosta atraktivne. Naravno da tebe interesuje cena i to je dosta osetljivo pitanje gde se uvek ratuje izmedju kupca i prodavca. Ovo mislim na domaci mrest. Kod nas ide od oko 50% od cene koja je na trzistu bez poreza. To mi smatramo nekom fer ponudom a isto tako i akvaristi. To je pod uslovom da se isporuci neka kolicina a ne da se uzme par komada. Ta kolicina je uglavnom oko 100 komada mada i 50 je dovoljno.
 
opa Eddie, svaka cast.
Ovo je super.
Nego, posto si ekspert koliko vidim, nisi napisao jednu stvar koja mene posebno zanima... (sve samo planovi, nista konstruktivno zasada, radim pripreme).
Zanima me kakva ti je filtracija i areacija u akvariju u kojemu se razvija mladj, te koliko cesto tamo mjenjas vodu. Imas li samo spuzvu u filteru ili postoji jos nesto, AU, po4 remuver, sasvim nesto deseto.
Ako ti nije problem objasniti, zamolila bih te, jer mi samo taj podatak manjka, kako srediti akvarij u kojemu se drzi mladj tj. sto napraviti s filtracijom i areaciom, eventualno protok.
Posto to mene zanima za morsku akvaristiku, vjerojatno ima sitnih odstupanja, tipa da je mlad nesto manja- tu bi jako dobro s savjetima mogao uletiti i Boban
(za hranu sam nabavila kulturu rotiferma?! i fitoplankotna), pa sada imam kulturu koja se dobro razija i nema bojazni za male da nece imati adekvatnu hranu.
Hvala unaprijed za bilokaka savjet
 
Hvala Jasenka !!

Pa nisam nesto detaljisao oko toga jer je to kod mene bar prilicno jednostavno i rekao bih na amaterskom nivou, Mada, moja iskustva kazu da je ovo sto radim dovoljno.

C. pande mozda nisu pandan morskim stvorovima, mislim po velici ikre i mladji, mozda su im skalari blizi. Ali to ne manja znacajno nacin filtracije.
Evo kako to izgleda kod mene:

U fazi ikre prenosim ih u mali (40l) akvarijum bez podloge,bilja i ukrasa (samo golo staklo) od sve opreme tad imam grejac, mali sundjer filter i rasprsivac sa vazduhom (koji se postavlja sto blize ikri). Svetlo u akvarijumu postoji ali se pali samo kad zagledam. To traje od 3-5 dana zavisno od vrste, kada mali izlaze iz ikre. Posle toga jedino sto radim je da smanjim aeraciju ili je jednostavno udaljim od mladji da je ne bucka preterano.

Onda ide period kad mladj trosi zumancanu kesu i to moze da traje 3-5 dana, kod nekih vrsta cak 7 dana. Znaci i dalje ne hranim uopste u tom akvarijumu. Filtracija je i dalje ista.

Kad pocne hranjenje artemijom ili infuzorijom samo je vazno dobro proceniti koliko treba ubaciti hrane a da se gotovo sve pojede.
Ziva hrana moze da opstane nepojedena u akvarijumu relativno dugo a da ne ugrozi parametre vode. Zato i hranim mladj dosta dugo artemijom.
Vecina riba vec posle 7 dana artemije moze da predje na sitnu proteinsku hranu ali ja to ne radim. Ili im samo dodajem minimalne kolicine.
Tako da se meni desava da u tom akvarijumu ne menjam vodu od unosenja ikre pa do trenutka kad prelaze vec na lisnatu hranu, samo dolivam sto je isparilo. Eventualno crevom za dotok vazduha usisavam otpad po dnu i zamenim tu relativno malu kolicinu vode.

Zakljucak oko hranjenja i higijene bi bio "hraniti i 5-6 puta dnevno ali po malo". Sto cesce i sto manje kolicine. Onda malci stignu sve da pojedu a nista ne truli na dnu.

Kad mladj predje na lisnatu i proteinsku hranu dodajem sem unutrasnjih filtera i male staklene spoljasnje filtere (razna dovijanja sa carapama, mrezicama i resetkama na usisnoj cevi-zavisno od velicine mladji) i redovnu izmenu dela vode koji usisavam sa dna akarijuma.

Sto se opreme tice nista sofisticirano, kameni ili gumeni rasprsivaci i sundjer filteri razni (kace se na zid akvarijuma, ili mnogo bolji, nekakvi crni sa postoljem koji stoje na dnu). Slikacu ih ako vec nisam.

Ne znam jesam li ti pomogao ili odgovorio na pitanja, ali sustina je da nista nije Hi-Tech niti je komplikovano. Sve je to jednostavno i jedini pametan savet oko ikre je da se prati, nadgledaj i nista ti nece promaci.

Od testova koristim ph,gh,kh i amonijak ponekad ali sam izgubio volju jer je uvek ok, pa i ne merim vise nista (iskreno). Posto mi je voda manje-vise dobra ni sredstva protiv plesni ne koristim. Sve je potpuno prirodno :lol:

Verovatno Boban ima jos koji savet. Posbeno oko neke tehnike a vezano za mladj morskih riba. To bi i mene interesovalo da cujem.
 
Hvala Eddie!
Znaci nista komplicirano, dovoljan je filter s spuzvom (sundjeom) i areacija.
Promjena vode svakih par dana i usisaanje dne s tankom crijevi!!
Hranjenje pomalo, do 6 puta dnevno!
Izgleda poprilicno jednostavno...nadam se da cu i ja uspjeti nesto dogojiti 8)
Kod morskih organizama, tipa kozica, malih klauna...stvar je da nemaju zumancanu kesicu i treba im davati rotifere (valjda se tako zovu), a tek nakon 7-10 dana idu na red aretmije, a tek onda poslje suha hrana.

Debelius (kozica) nosi ikru u sebi i radja zive bebe, nosi ih oko 11 dana, a ribe tipa klauni se mrijeste ucestalo, a iz ikre se izlegne mladj kroz 10-ak dana..
Da ne razvodnjavam temu...necu dalje.
Ako sto bude, ikada od mojih pokusaja s uzgojem morske celjadi, naravno da cu postaviti temu
 
mrest

Svaka cast Eddie na uspesnom mrestu pandi kao i na detaljnom opisu istog.Takode mislim da su vec dostigle prodajnu velicinu posto sam vidao i manje oko 1cm po prodavnicama. :wink:
 
Nesebicno podeljeno iskustvo... Bez "knjiske " terminologije, prakticno i jednostavno. A puno govori... U vreme kad ljudi malo toga dele sa drugima, a narocito svoje uspehe ovde nije sakriveno nista. Svako ko mozda zeli da izmresti pandice ima veliku pomoc u ovom tekstu.

:D
 
Hvala na pohvalama.

Sta znam, volim da se pohvalim a cena toga je da podelim sa vama steceno znanje. hehe Salim se, pa forum sluzi da razmenimo znanja i iskustva. Bar ja to tako vidim. A oni koji me bolje poznaju znaju da umem da podelim i ribe pa cak i postarinu da platim. :D :D :D

E sad, danas sam najvece pande prebacio u aq od 80l i usput ih prebrojao. 200 komada sam prebacio u taj a oko 40 u jedan manji. To da bih napravio mesta za jos 100-nak koji su u onom gde stavljam ikru. Jer, i oni su prerasli taj svoj, i poceli da ugozavaju malene koji su stari nekoliko dana.
Mozda kasnije odem da slikam, samo da mi se osuse ruke malo :D