Cynops

To je Cynops orientalis.

Naravno da sam ja slikao salamandera. Prva slika je iz akvarijuma gde se nalaze dok drugu sam malo doterao, naim stavio sam ga u jedan bazen koji je izuzetno pogodan za njih i tu ga slikao tako da sve izgleda mnogo lepse.

Manje vise salamanderi su otrovni pa bas nisu pogodni za jelo. Doduse to se odnosi na kozu koja sadrzi taj otrov a ta crvena boja nedvosmisleno upozorava na to. S druge strane Axolotl je na trpezi meksikanaca a evropljani to nisu prihvatili samo radi njegovog izgleda.
Inace moze da se dira rukom, barem ih ja hvatam tako i jos uvek sam ziv :)
 
Jos da dodam da ih mi ne mrestimo pa tako bas i neznam puno u vezi toga. Razmisljam da ostavim par komada pa da se oprobam malo sa njima. Za sada je sve to u fazi razmisljanja jer treba da se sagledaju svi uslovi pre jednog takvog pokusaja.
U sustini bi trebalo da je sve ok jer je u vreme mresta temperatura zadovoljavajuca mada u letnjim danima zna da ode do granica kada ovaj salamander nece bas da bude srecan.
 
Privlacna zivotinjica.
Vjerujem da ostavis nekoliko komada na miru u nekom bazenu koji pogoduje njihovom stanisnom ambijentu da bi kroz godinu dana imao veliki podmladak.

Iako ako su otrovni...dirati se mogu, ali ne znam kako bi to bilo dobro za djecu koja vole dirati svoje ljubimce, pa ruke u usta....a ima djece koja i ljubi svoje ljubimce...ne trebaju biti samo djeca, mogu i odrasli biti neoprezni :wink:
 
Nisu oni opasni za diranje jer da jesu ovde bi bili zakonom zabranjeni. Tako je to ovde. Prema tome bez bojazni. Ovo ne znaci da ja to generalizujem za sve salamandere. Mozda su neki i otrovni, da ne govorim o tome jer to neznam.
 
Malo i izlezavanja nije na odmet :)

Moram da priznam da sam ga ja malo gurnuo i doveu u tako neugodnu situaciju. Ipak on se spertno vrartio u normalu :p


fbf5fb76659835a0e15f56db05570845.jpg
 
hehehe, koja zakon slika
(barem se dobro vide sare na trbuhu)
-a to sto si ga ti "postavio" u pozu za slikanje..nis mu nije naskodilo
 
Evo, posto su izostale neke slike iz ove teme, a i da se pohvalim sa mojim gusterchicem - slike malog sa vatrenim stomakom.
 

Attachments

  • s1.jpg
    s1.jpg
    66 KB · Pregleda: 19
  • s2.jpg
    s2.jpg
    53.5 KB · Pregleda: 12
  • s3.jpg
    s3.jpg
    55.4 KB · Pregleda: 10
Evo jos jednog "mladog" i perspektivnog terariste :lol:

Lepe slike, lepog slamandera ... Dobro je Eddie sto si ih postavio na forum jer kao sto se primecuje, Bobanova slika na pocetnom postu ne postoiji. ;)
 
Postoje slike samo su bile mnogo transparentne valjam_se

Eddie malisa je super. Koliko je sada veliki, da li ima vidne razlike u velicini?

E damu je i partner tu bio bi mnogo srecniji. Eto zadatak teraristima da nadju gde ih ima pa da krene i razmnozavanje.
 
Ma porastao je, cini mi se, ali mnogo sporo to ide. Jede lepo. Vidi mu trbuh, zaokruzio se sav ko da je pojeo kliker. :)
Ima ....recimo...oko 5 cm sa sve "repinom".
Jede samo zivu hranu, bele crve,davao sam mu i tubifeks. Jede i suvi tubifeks ali kad ga malo natopim u vodi.
Moracu mu naci drugara/cu jer mi deluje prilicno smoreno. Mada, cini mi se da su takvi, ceo dan se sunca na kamenu i ne mrda. Ponekad se samo bucne u vodu i zapliva.
Prirastao mi srcu, moram priznati. Simpatican stvor.
Od jednog drugog stvora zavisi kad ce dobiti pravi terarijum koji mu planiram :)
 
E, Bobane
Posto ti poznajes ove stvorove vise od mene, a bio si skrt ovde o tome, mogao bi da nam das neke instrukcije u vezi njihovog drzanja i neke zanimljivosti iz njihovog zivota (razmnozavanje i slicno)
 
Eddie ja sam naveo da ih mi ne razmnozavamo pa tako da tu bas nemam neko iskustvo ili iskrenije nemam uopste iskustva. Sve sto bi mogao da kazem bilo bi prepricavanje knjige pa ako to zelis onda mogu da pogledam pa da napisem.

Mi ih drzimo u terarijumu, tu su i snimljeni. Tu ih zasipamo hranom, sve i svasta od dafnije do raznih bubica a oni sta odaberu ko zna. Izbor je veliki. Nesto specificnije nemam da dodam, jednostavno nisam se njima puno bavio.
 
Evo nekih slika od skoro, pa neka Eddie da komentare sta se sa ovim vodozemcem desava posto se ja ne razumem u te gmazove valjam_se
 

Attachments

  • Gmaz2.jpg
    Gmaz2.jpg
    81.4 KB · Pregleda: 15
  • cynops.jpg
    cynops.jpg
    40.6 KB · Pregleda: 14
Porastao mali, ali nema zenku. Drustvo mu prave neki domaci vodozemci iz roda triturusa.
 

Attachments

  • PIC_0037.jpg
    PIC_0037.jpg
    54.8 KB · Pregleda: 17