Discus-Symphysodon aequifasciatus-popularni kralj

octopus

Member
26 Oktobar 2004
240
0
16
Beograd
www.akvaristika.org.yu
Primetio sam da je broj ljudi koji se zanimaju za ovu prelepu ribu iz dana u dan sve veci .Stoga evo otvaram temu u kojoj mozemo diskutovati i razmenjivati iskustva o njima.

Nadam se da ce se ovim mojim redovima vremenom pridruziti veliki broj zaljubljenika u bas ovu vrstu koju ne slucajno mnogi nazivaju kraljem akvarijuma.

Ove ribe su vec dugo godina moja strast . Prvi put sa pripadnicima ove vrste sreo sam se jos daleke 1980 kada su ove prelepe ribe po prvi put postali gosti mojih akvarijuma. To druzenje jos tada zapoceto eto i danas traje.
Danas kada mi je akvaristika i profesionalno opredeljenje za razliku od tih vec dalekih hobistickih dana ja im se sa nesmanjenom zestinom jos uvek divim.


Evo i nekoliko fotografija mojih diskusa sa kojih mozete zakljuciti da je broj formi odnosno varieteta u svetu iz godine u godinu sve veci.

o_discus_1.jpg


evo jos nekoliko

o_discus_2.jpg



i jos

o_discus_3.jpg



Najdrazi par

o_discus_4.jpg


Mladi muzjak


o_discus_5.jpg


jos jedan delija :D

o_discus_6.jpg


Blue daimond


o_discus_7.jpg


Rose red



o_discus_8.jpg



Jos jedan par


o_discus_9.jpg
 
Mene zanima na koje velicine u cm. polno sazrevaju?
Imam dva tirkiza (plav i crven) i mislim da su se uparili...ali sto znam mislim da su jos mali za to (imaju po 6-7 cm od pocetak uste do pocetak repa).
 
Ljepi su ljepi...a bome vidim da ima vrsta kojih kod nas nemoe nac...mogu ti rec da bi ti sad neki ljudi s akvarij neta zavidjeliiiiii :lol:
No jedno pitanje, ko je prozvao diskusa kraljem kad svi znamo da su to L# 8) :lol: :lol: :lol:
ala mala, vrhunska riba...jel putuje za CRO? :D :wink:
 
Jest, kralj ali jos ne bih da se bavim njihovim uzgojem, znam kakav sam i koliko sam lud kada nesto krenem ozbiljno da radim . ... :wink:
 
Dane za ozbiljno bavljenje diskusima(ovde prvenstveno mislim na mrest i odgoj maladunaca ) trebace ti vise akvarijuma. Takodje ce ti trebati i vise vremena i znanja ali to je laksi deo jer se uvek mozes osloniti na nas koji nesto o tome i znamo. Za sada hrani dobro svoje ljubimce i trudi se da nabavis sto kvalitetnije primerke .....
 
ah, ljepote...
ah, ljepote
....moji su roditelji jo 70-ih kada su imali svoj prvi akvarij imali unutra i discuse....naravno, kao i vecinu ostalih riba nabavljali su vani! Ja, eto, nisam nikada stigla do tih ljepotica...jednostavno se nisu nikada uklapali u koncepciju (teta).
 
Iako pojedine vrste hibrida bivaju prelepe, meni se licno i dalje najvie dopadaju divlje varijacije diskusa, ali ih je jako teko danas naci na domacem tritu.

Predpostavljam da je razlog tome cinjenica da se u zadnjih 15-tak godina, vecina uvoznika orijentirala na azijske dobavljace ( Singapur, Malezija, Hong-Kong ) koji forsiraju konstantno hibridne vrste i to ludje kombinacije istih.

Ako greim neka me neko ispravi.
 
Laza doznacete ako se nesto desi (bilo sto), a obezbedicu im 2-3 akvarijuma za mrest i rastenje.
Nego ovako: uzeo sam jos jedan (to je onaj crveni) i kada sam ga ubacio u akvarijumu sa ostalim diskusima svi su poceli da ga jure (a ona dva sto sam uzeo ranije jure ga najvise-a usput ta dva su divi diskusi :wink: ), zanima ma dali ce se smiriti i prekinuti sa terorom nad manjeg diskusa?
 
Evo i par slika mojih nedavno kupljenih Discusa.

Ocekujem komentare. :wink:
 

Attachments

  • onaziss_discus.jpg
    onaziss_discus.jpg
    64.2 KB · Pregleda: 132
  • onaziss_discusi.jpg
    onaziss_discusi.jpg
    104 KB · Pregleda: 132
  • onaziss_discus_1.jpg
    onaziss_discus_1.jpg
    88.3 KB · Pregleda: 133
  • onaziss_discus_4.jpg
    onaziss_discus_4.jpg
    76.3 KB · Pregleda: 137
Meni je svaki discus prelijep!
Jednostavno je dovoljno elegantan i koloristican i ima jako puno varijacija na temu.
U neku posebnu kvaltitetu se ne razumijem, jer nisu moja domena, ali da su divni...DIVNI SU!