Diskusi prvi mrest (neuspeli)

misoo83

Member
31 Avgust 2009
59
0
6
Dobro vece

Imam 6 diskusa starih oko 8 meseci od kojih se juce ovdojio par i sad je krenuo da se mresti u zajednickom akvarijumu a ostale ribice da jedu odma ikru , sta bi ste mi vi preporucili da radim da bi zastitio ikru diskusa da ih ne pojedu.

Sto se tice vode ribe se nalaze u cesmovaci

Ovo je bilo na pocetku mresta
[Broken External Image]:http://img846.imageshack.us/img846/1737/unled1vqw.jpg

Ovako je zigledalo kad su zavrsili polaganje jaja
[Broken External Image]:http://img844.imageshack.us/img844/4068/unled2zl.jpg

Evo sad sam gledao i diskusi su pojeli svu ikru :(:(

Jel bi mogao da odhranim malce tako sto kad se diskusi izmresta postavim mrezu oko jajasaca da ih roditelji ne pojedu a onda kad se izlegnu da ih hranim sa najsitnijom hranom ?
 
Nema sanse. Diskusi za izleganje mladih traze meku i "kiselu" vodu, tako da je ova ikra bila osudjena na neuspeh. Drugi problem je sto se mladi prvih dana hrane mukusom koji roditelji izlucuju putem koze. Sad kad su se uparili cesto ce se mrestiti ali na zalost od mladih nece biti nista.
 
Jel mi mozete reci na koji nacin najlakse da omeksam vodu i da bude "kisela" , putem smola , ro voda ili neki preparati koja ja najlaksa varijanta za pocetnika u mrestu diskusa :sorry:


A u najgorem slucaju cu sledeci mrest odvojiti u inkubator za razvijanje ikre pa cu da pokusam na taj nacin dasacuvam nekog malca , i cim malo porastu da ih hranim :mrgreen:
 
Po meni najjednostavnija varijanta za omeksavanje vode je RO uredjaj.Vodu mozes da zakiselis sa tresetom.Sve u svemu dosta je to posla trebas da imas i vise akvarijuma itd.

Lepo je sto ti se odvojio par.Diskusi kad se uigraju i ako imaju dobre uslove nesto su malo tezi za mrest nego skalari.Na tebi je samo da odlucis dali si spreman da dodatno ulozis (minimum 200e za opremu) da bi zaokruzio pricu sa njima.

U uslovima u kojima sada diskusi bacaju ikru neces imati uspeha.Koristeci inkubator ili bilo sta slicno nece resiti tvoj problem sa vodom.

Pozdrav!
 
Sto se tice kiselosti vode u vodi koristim zemlju za cvece kao podlogu za bilje znaci voda je kisela jedino sto je pretvrda to znam jel kad kuvam tu vodu sebi za pice na dnu serpe od 5 litara ima nekoliko velikih kasika kamenca.

A varijanta sa prokuvavanjem vode da bi je omeksao jel bi nesto pomogla ?(kad prokuvam vodu kamenac ostane u serpi znaci voda bi trebalo da je meksa) :cool2:
 
Pitanje je koju zemlju za cvece koristis.Ti mozda mislis da ta zemlja zakiseljava vodu.Litvanski beli treset ima ph 4,a vecina "zemlji za cvece ima ph 7.Sto znaci da verovatno nisi u pravu.Pogledaj specifikaciju i sadrzaj na ambalazi te zemlje,naravno ako je kupovna samo tako ces znati.

Metoda prokuvavanja vode je davno izbacena iz akvaristike a pritom moras da imas aparaturu kako vodu koja isparava iz posude da skladistis itd.Za diskuse tebi treba velika kolicina vode za mrest,minimum 50tak litara,kad bolje razmislis koliko ces struje potrositi da toliku vodu spremis jeftinije ti je da odustanes.

Probaj da sakupis kisnicu ako imas uslova.To ti je jeftina varijanta.
Mozes i sa co2 da spustis ph i tvrdocu ali samo ako ti je taj aq dosta ubiljen.Velika mana je sto je co2 opasna stvar i cest je slucaj da vlasnici pobiju svoje ribe...

Sakupi za RO,nabavi litvanski beli treset i mozes da se nadas uspesnom mrestu.
 
Nije ti ovo RO aparat, ovo ti je filter za mehaničku obradu vode.
Nije loš, ali to nije to što ti treba.
RO aparat ti izgleda otprilike kao ovaj filter samo okrenut naopačke, uglavnom imaju tri filtera i odozgo se nalazi RO membrana koja i pravi RO vodu.
Pitaj google sve ćeš videti i naći.
 
nasao sam nekoliko razlicitih ro uredjaja pa cu da vidim ako skupim pare da kupim neki najjeftiniji valjam_se
 
Pri kupovini ro aparata veoma vazna karakteristika je servisiranje uredjaja.Preporuka je da se predfilteri menjaju na 6 meseci jer tako cuvas membranu koja je najskuplji deo uredjaja koja se opet menja u zavisnosti od eksploatacije (1-3 godine).
Raspitaj se pre kupovine da te nebi izasao najjeftiniji uredjaj na kraju najskuplji.

Pozdrav!
 
Obično tako bude. Zbog hroničnog nedostatka novca, kupi se ono što je najjeftinije, i nastanu problemi za potrebne izmene. Oko zamene predfiltera se može rukovoditi i navedenim karakteristikama proizvođača. Koristim uređaj sa kapsuliranim predfilterima, gde pored podataka o propusnosti čestica, proizvođač daje i podatak o količini obrađene vode u litrima.
Najnovija generacija karbonatnih predfiltera može se koristiti isti period vremena kao i RO membrana, što i nije zanemarljiva ušteda. Cene samih membrana su skoro dvostruko pale, zbog velike konkurencije, tako da ovi uređaji nisu više nedostupni prosečnom akvaristi. Pozdrav