Drugi pokusaj

atanasije

Member
25 Maj 2005
122
0
16
kikinda
Pa da pocnem.
Kao prvo kupio sam jednu zenku borca koju sam drzao u zajednickom akvarijumu sa muzjakom i ostalim ribama. Posle 15-tak dana odvojiosam ih u zaseban manji akvarijum kako bi pokusali da zasnuju porodicu :) Posle dva do tri dana muzjak je poceo i zavrsio gnezdo. E tada sam izvadio staklo izmedju njega i zenke koja je imala belu tackicu na analnom otvoru i vodoravne linije. Posle drugog kontakta zenka je bila mrtva iako je bilo mesta da se sakrije.

Naravno bio sam tuzan jer mi je izgledalo kao da sam donekle i sam kriv za to sto joj se desilo. E sad, danas nadjoh jos jednu devojcicu za "surovog" ali primetih da ova zenka izgleda malo drugacije od prve, naime ova zenka je jako zadebljana u delu stomaka. Pomalo lici na zenku gupija

Pred mrest, da li je to normalno jer ona prva zenka je bila dosta krupna ali nekako ravnomerno dok kod ove je stomak izuzetno velik u odnosu na ostali deo tela. Interesuje me jos dali sam prilikom prvog pokusaja nesto pogresio ili prevideo?

Unapred zahvalan
 
Zao mi je sto si imao tako lose iskustvo sa borcima. Imala sam ranije samo jednog muzjaka koji je bio predivan i ponos mog akvarijuma. Nazalost stradao je, verovatno kao zrtva mog neznanja i malog iskustva. Nisam nikad imala prilike da ih mrestim, mada je to bila moja zelja (da to budu prve ribe koje cu da pokusam da mrestim) i naravno, osta neispunjena. :( Iz iskustva drugih vidim da je to nesto veoma lepo. Nazalost, i ne zavrsi se uvek kako treba, kao sto si ti imao iskustvo.

Ja sam imala gubitak dve velike zenke ancistrusa koje su takodje stradale kao zrtve agresivnosti muzjaka. (a verovatno i moje nebrige jer ih nisam izdvojila, a verovatno je trebalo).

Neznam sta da ti kazem za tvoju zenku borca...mozda treba biti oprezan da nije u pitanju neka promena koja ukazuje na neku bolest...
 
nista ja krecem opet posle upoznavanja u zajednickom akvarijumu prebacio sam ih
u poseban akvarijum razdvojene staklom,u akvarijumu je zasada samo grejac jedna pecinica,nesto biljaka da se zenka sakrije(ako bude imala srece),i parce stiropora za gnezdo. temperatura vode je 28 c posle prebacivanja muzjak prilazi staklu gde je zenka, i imitira pauna :)
cak i zenka odgovara na to sepurenje pokazujuci da i ona ima garderobu sva se nakostresila dok joj je telo od bele preslo u crnu i dobila uspravne linije ko zebra ako neko ima neki predlog,ili sugestiju slobodno sad je vreme
 
E, to Atanasije! Uspravne pruge (kao zebra) su one koje se traze u mrestu boraca, to jest one kojima zenka pokazuje da je spremna za mrest. Horizontalne pruge (vodoravne) koje je imala prethodna zenka nemaju veze sa mrestom, vec pokazuju drugi vid "raspolozenja", iliti druge vidove signalizacije.

To sto zenka ima jako zaobljen stomak je samo znak da je puna ikre. Nije bolest :)

Sada samo pazi da muzjak izgradi dovoljno veliko i jako gnezdo pre nego sto pustis zenku, jer nekad zenka nece da se upari kada je gnezdo malo ili slabo.Dobro je sto je tu i stiropor, pa se nece lako rasturiti, obzirom da imas malo energicnijeg borca. A i verovatno se nece previse gnjaviti, posle par "stisaka" zenka ce ispustiti ikru, jer je prepuna.

Srecno!
 
posle nekih 3 sata od prebacivanja u mresni akvarijum muzjak je poceo da pravi gnezdo sada je velicine nekih 3*7 cm a debljine oko 0,5cm u pauzi dok nepravi gnezdo zalece se na staklo sepureci se prema zenki
 
jutros oko 8 sati izvukao sam staklo izmedju njih posle dva sata tabanja i popravljanja gnezda muzjak prestaje da napada zenku i sad joj prilazi polako dok se zenka ispod gnezda savija glavom prema dnu,muzjak pocinje da se obmotava oko zenke ali jos ne primecujem da lepi ikru:)

evo sada je oko 11,30 mrest je poceo muzjak se sada obmotava oko zenke ikre ima i po dnu zenka mu pomaze uzimajuci u usta po par ikri i lepi inazad u gnezdo zasada je sve u najboljem redu mada moram priznati da je ikra veoma sitna :)
 
e pa gotovo je zenka je postala nepozeljna izvadio sam je iz akvarijuma i primeti se da je pocela da fura neki trash look :) sva je u fronclama dok muzjak patrolira oko gnezda i gleda dali ima neko jajasce nebili ga vratio nazad u gnezdo.zasad toliko javicu se kad bude bilo mladih:)
 
Bravo Atanase ribaru :):):)
Mislim da ce za 2-3 dana da proplivaju malci, ili bar da izadju repici koji su prilicno nestasni. Tad ce calac jos moci da ih hvata i lepi nazzad u gnezdo i drzi na okupu. To moze da traje jos 2-3 dana tako, kad malci zaista i proplivaju i pocinju da jedu. Ond abi trebalo i oca da pomeris iz akvarijuma jer vise nece moci da ih kontrolise a moze da postane i pretnja. Prva hrana je infuzorija i artemija.
 
Hm, tek sad videh sta ti je Eddie napisao, pa moram da odreagujem:
Dva-tri dana da se izvale ce biti 36 h na T od 29 stepeni tacnije. Tada jos haoticno plivaju, pa im tata borac pomaze, podize ih nazad u gnezdo. Ostaviti ga da to radi jos 2-3 dana bi bilo previse i isuvise rizicno. Ostaviti ga 12 sati nakon njihovog izvaljivanja je sasvim dovoljno, a cak i tu treba paziti, jer i u tom periodu moze da se desi da tata borac pocne da ih jede. To sve zavisi od muzjaka, pa bih izbegla da dajem konkretne savete, osim da se oslonis na posmatranje i da svakako ne preteras, jer mu se "raspolozenje" iz ocinskog u prozdrljivo promeni u roku od sat vremena.

Sto se tice prve hrane, posto mali borci jako brzo rastu, a prvih 3-4 dana trose zalihe date po rodjenju, kad pocinjes da ih hranis vec su dovoljno veliki da ih hranis artemijom, zumancetom, a moze i Sera MIkropan i sve sto je te velicine.
U stvari sve to sam ja i napisala detaljno ovde negde na sajtu, pa potrazi...

A sada ti meni nesto da pomognes, nesto sto me zanima: koje su boje roditelji? Ocekujem da dobro pazis te male, pa da ih sto vise i poraste u lepe borce, a onda da mi pricas u kojim su bojama :)
 
hvala jos jednom svima inace ovo mi je drugi mrest ikrasica jer prvi je bio sa paleatusima a ikra borca je dosta sitnija pa sam bio pomalo i "poplasen":)
muzjak je jarko crvene boje a zenka ima telo belo(pomalo sivo) a peraja crvene boje protkano tragovima plave
 
Obavezno obezbedi da ti je akvarijum sa malcima poklopljen. Ne znam tacno kad pocinju da udisu vazduh iznad povrsine vode, ali u tom uzrastu su osetljivi na temperaturnu razliku izmedju vode i vazduha iznad. To bi trebalo da se resi ako se akvarijum dobro poklopi pa ce zarobljeni vazduh unutra biti topliji i vlazan. Uzgred, i nivo vode bi trebalo da spustis na 10-tak cm kad proplivaju da bi brze i lakse dolazili do povrsine. Vodu menjaj po potrebi ali sto cesce, ako hranis artemijom, bar prvih 10 dana, nece biti problema. Kad menjas vodu obavezno da bude dehlorisana i iste temperature kao ona u aq.
 
Atanasije, sve cestitke na uspehu. Drago mi je da je sve ispalo kako treba i da niko nije "stradao". Zenka ce se oporaviti i sve ce biti normalno. Sad se potrudi da sacuvas malce pa ce uspeh i uzivanje u njemu biti potpuni. Samo napred....:sampion:
 
sada je proslo oko 24 casova od mresta muzjak je poravio i dogradio gnezdo, tako da je za sada poprilicno veliko u precniku iznosi nekih 15cm poneko jajasce koje ispadne muzjak vraca nazad u gnezdo, dno akvarijuma je usisano od prljavstine,temperatura vode je 28-29 c akvarijum je poklopljen tako da je i vazduh iznad vode dosta vlazan i topao kako ste me savetovali.veceras po nekom proracunu bi trebalo da se pojave prvi gosti :)e da zenka se poprilicno oporavila osim sto je jos uvek pomalo u fronclama :)
 
evo jutros poceli da ispadaju iz gnezda ko kisa tako da par je funkcionalan to je bitno,a sad briga o mikro ribicama:) brizni otac ih vraca u gnezdo.
 
Malishani bi trebali da pocnu da dobijaju boju kad su od 1-1.5 cm duzine.

Jedva cekam da krene ta faza. Malo sam se okupirala oko njihove genetike, pa tako mogu da ti kazem da bi tvoja kombinacija trebala da bude jako zanimljiva. Da se bela zenka uparila sa plavim borcem, svi bi bili u nekoj varijanti plave (metalik, tirkiz ili kraljevski plava), medjutim sa crvenim, moze da se desi i da dobijes male sa belim telom. Ono sto bi trebalo, ako sam ja dobro shvatila, to je da ne dobijes plave malishane. Sada jedino moze to plavo na njenim perajima da ukazuje na neki prikriveni faktor, ali posto se borci boje po regionima tela, mislim da ce se jedino desiti da mali imaju na perajima plavo, a tela u nekoj drugoj boji.
Ajd, stvarno jedva cekam, pa da vidimo da li smo dobro zvakali genetiku boraca. :)

U svakom slucaju, izabrao si jako lepu kombinaciju boja.

Sada bi bilo mozda interesantno kada bi muzjak imao neki neobican oblik peraja..ovako pretpostavlejm da je "Delta", to su ona dugacka trapezoidna, klasicna peraja...no, da ne preterujemo, kakvi god da budu, znam da donose srecu i radost :bozic:
 
posto nemam pristojan aparat za slikanje stavicu ovu sliku koju sam nasao na netu na kojoj je jedan muzjak sa identicnim oblikom peraja sa tim da je moj muzjak izrazito crvene boje
 

Attachments

  • betta.jpg
    betta.jpg
    3.5 KB · Pregleda: 15