EHEIM Substrat Pro

Srdjan

Member
4 Maj 2004
112
0
16
Vancouver BC
Razgovarao sam sa nekim ljudima vezano za ovu EHEIM-ovu filter masu, pa me zanima misljenje i vas ovde. Receno mi je da se Eheim-ov Substrat Pro ne menja uopste. Ono sto me buni je to, da na pakovanju pise da se ova filter masa osvezava sa 1/3 nove posle nekog vremena. Da li ce biti OK ako je ne menjam, ili ona gubi svoja svojstva vremenom i mora da se osvezi/zameni novom?
Keramicke perle i plavi sundjer ne planiram da menjam jer mi se cini da nece morati uopste da se menja jer je kompaktna filter masa koja se ne trosi. Mislim da je bas Substrat Pro krivac za kristalno cistu vodu, i da je on glavni za takozvane korisne bakterije, sto mu i cena govori. Najskuplji je od svake komponente koja cini filter masu u Eheim-ovom kanister filteru.
 
Ta masa je samo staniste za bakterije. Teoretski ti je ne bi trebao nikada da menjas ali u praksi nije tako. Koliko god da ti je predfiltriranje dobro uvek prodju one najfinije cestice koje se zaglave u porama te mase i zato njena efikasnost vremenom opada jer se smanjuje protok vode kroz tu masu. Iz tog razloga se preporucuje zamena. To vreme u osnovi nije definisano a sve zavisi od tvog akvarijuma.

Masu treba redovno da perese i to se radi sa vodom iz akvarijuma jer tako ces da ocuvas kulturu bakterija.
Ja imam filtere koji teraju duze vreme a da nisam zamenio tu masu.

Inace ta masa je sinterovani kvarc koja je u osnovnoj verziji bila samo Substrat ali je EHEIM usavrsio to sinterovanje pa izbacio masu sa vecom povrsinom i zna se, nazvao je pro.