Fluval 2 plus?

Pa malo si ne dorecen sta zelis da radis :)
Ja ovo gledam preko mobilnog pa mi taj filter lici kao da je unutrasji filter. Kako ti zamisljas da povecas protok vode u akvarijumu. Da li ti zelis da taj filter izbacuje vodu u akvarijum?
 
Tako je. Jeste unutrasnji potapajuci i od njega bih iskoristio pumpu, ali ne mogu da je izvadim, pa sam razmisljao da ga celog smestim u komoru spoljasnjeg filtera, pa da sprovedem crevo na ulaz u aq. Tako bih dobio veci protok (i jos jedan nivo filtracije) za minimum ulaganja... :)
Ili je sva zavrzlama nepotrebma...na sadasnjoj vazdusnoj pumpi pise neki protok 3.2l/min...?
A i kad smo vec kod toga...koji je stvarni protok vode, konkretno u ovom slucaju? :)
 
Konkretan protok vode ti treba da izmeris. Uzmi posudu i izmeri koliko vode prodje za jedan minut ili meri vreme potrebno za jedan litar vode. Protok vazdusne pumpe nam ne govori nista o protoku vode. To zavisi od nivoa vode, sirine cevi i ko zna jos od kojekakvih prisutnih otpora protoku.

Probaj da koristis samo taj filter (pumpu) za prebacivanje vode jer je to sasvim dovoljan protok ako ne i preveliki za tvoj akvarijum. Ako je preveliki ti lako mozes da ga korigujes. Jedino je pitanje da li je povratna cev dovoljno velika da podrzi takav protok ali i to se da lako siti.
 
Ma samo da iskombinujem crevca za dovod, a odvod cu lako... ;)
Nego, gde mogu da se nadju creva te sirine? Posto tu sad vise ne pase obicno plasticno crevo. Trebalo bi mi sire... Da'l da jurim u boljim radnjama za akvaristiku, il' da trazim u drugim delatnostima? :)
 
Trazi gde god je moguce da to nadjes. EHEIM ima raznih dimenzija creva pa pogledaj i to. Mozda je bolje da izmeris taj izlaz iz filtera pa da pitas za konkretnu dimenziju. Mnoge radnje imaju plasticna creva a nemaju veze sa akvaristikom.
 
Ma samo da iskombinujem crevca za dovod, a odvod cu lako... ;)
Nego, gde mogu da se nadju creva te sirine? Posto tu sad vise ne pase obicno plasticno crevo. Trebalo bi mi sire... Da'l da jurim u boljim radnjama za akvaristiku, il' da trazim u drugim delatnostima? :)

Ne razumem baš najbolje što te muče crevca za dovod. Ako je ovo unutrašnji filter dovoljno je samo da ga potopiš u komoru sa čistom vodom i sprovedeš dovod čiste vode u akvarijum. On će sam vući vodu kroz sebe.

Ako sam pogrešno razumeo, pa te muči kako da prevedeš vodu nazad u akvarijum - natakni plastično crevo na deo gde izlazi voda iz filtera, pa na to crevo dodaj cev koju inače koristiš za vraćanje vode u akvarijum. Po radnjama sa molerskim materijalom ima providnih creva ("vagres") u više prečnika pa lako i jeftino može da se nađe odgovarajuće.
 
Licno mislim da bas ta povratna cev moze da bude najveci problem pri tako velikom protoku. Potpuno je drugacije kada je u pitanju zatvoreni kanistar filter nego kada se radi o otvorenom spoljnjem filteru. U ovom slucaju razlika nivoa vode je motorna sila koja vraca vodu u filter pa ako precnik povratne cevi nije dovoljan spoljni filter vrlo lako "presusi".

Inace je bas tako, samo se filter stavi u zadnju komoru filtera into je to.
 
Tako ce i biti...izmerim dimenzije pa trk po vagres crevo! :)
A sto se tice odvoda, mogu da dodam jos koju cev, jel tako? Ili da u istoj radnji trazim siroko crevo? :)
 
Prava adresa za crevo ti je OTC ili popularno buvljak. Udjes na centralni ulaz pa prvi red desno i docices do tezge gde se prodaju creva svih mogucih dimenzija. Najbolje je da poneses filter i probas na licu mesta.
Moras da vodis racuna o onome sto je Boban napisao. Opasno je ako ti ovaj filter izvuce svu vodu iz spoljnog filtera i vrati u akvarijum. Moras videti da li akvarijum moze da primi tu kolicinu vode, a da se ne prelije. Najbolje je da probas, jer to se obicno desava kad nikoga nema pored akvarijuma da to spreci.
 
Ja imam potapajuću pumpu u vanjskom staklenom filteru sa regulatorom. Pumpa je na 1500l/h za akvarijum od 150 litara :) Jest da si kod mene ciklidi u pitanju, ali mislim da je tvoja pumpa dovoljna za tvoj akvarijum samo ako se nivo vode u spoljnom filteru ne spušta previše. Kod mene se spusti za 1 cm, ali me to ne brine.
Ja sam natakao crijevo na pumpu i na crijevo originalnu cijev sa rupicama od kanister filtera pa mi se na taj način izbačaj vode reducira i ne stvara mi prejak kružni tok.
 
Otvoreni Trzni Centar...oduvek sam voleo kako fancy zvuci naziv za to jednostavno mesto... :) primetio sam tu tezgu, ali mi tada nije trebalo nikakvo crevo...izgleda cu morati da svratim! :)
inace, neni je zelja da zapatim neke ciklide u aq...patuljaste, ako me zdravlje posluzi. :)
a da li neko uopste ima predstavu koliko treba da bude crevo za ovakav protok, ili i to zavisi od pojedinacnih slucajeva?
 
Pa crevo svakako treba da bude promera da mozes da ga postavis na izlaz filtera. Tek onda ces da vidis da li je to ono sto ocekujes.
 
Ovako: imaš cevi koje ti dovode vodu IZ akvarijuma U filter?

Pošto će ova filter-pumpa jače vrteti vodu nego vazdušna pumpa, mogu da se dese nekoliko stvari:

1. zbog gustog ili prljavog filter materijala u tom tvom spoljnom filteru voda može sporije da prolazi kroz komoru sa filter materijalom. Efekat toga je da pumpa izbaci više vode nazad u akvarijum nego što iz akvarijuma stiže u filter. To se vidi po različitom nivou vode u akvarijumu i filteru.

2. kad se koristi samo jedna cev koja dovodi vodu IZ akvarijuma U filter postoji mogućnost da se ona začepi. Zbog toga se, u zavisnosti od veličine akvarijuma, postavljaju 2 ili više cevi za vodu koja iz akvarijuma treba da dođe u filter. Ukoliko imaš samo jednu cev, a ona se zapuši, filter-pumpa će prebaciti svu vodu iz filtera u akvarijum. Od veličine filtera i akvarijuma zavisi koliko će to vode biti više nego što treba u akvarijumu, pre nego što filter pumpa ostane bez vode.
 
Dakle, zakljucak je sledeci...lako propustljiva filter masa, ne puniti aq do vrha i postaviti minimum 2 sire cevi za odvod iz aq. :)