fotosintetička plava spužva

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
fotosinteticka plava spuzva

molio bih malo vise informacija o njoj...
Kakvu kvalitetu vode treba, koliko se brzo mnozi i kolika kolicina svjetla joj je dovoljna!
thanx :D
 
Stina, ovak:
tu ti spuzvicu znamo zvati Collospongia (ne znam tocno kako se pise, ali ovako nekako), a zovu je jos i "slonovsko uho"
Ako je stavis vislje u akvarij, imat ces svijetliju boju spuzve, dok ako je na dnu, ispod kamena, u rupi, spuzva ce biti ljubicastija-plavija, kako god.
Super raste, vrlo brzo, ali pripazi da joj tok vode ne udara u nju jer ce poceti propadati tj. primjetiti ces rupice u njoj i vidjet ce se kostur. Nije to nista strasno, ako je maknes i stavis na novo, bolje mjesto, ona ti to odmah popuni novim "mesom".
Jako je dobar kao i indikator pretpola vode u akvariju...meni je taman prije godinu dana za 1. april spasila akvarij od prekuhavanja-prva se je po?ela raspadati i to na ocigled. Veci dio je trajno propao, a imala sam tako lijep i oblikovan primjerak.
Poslije toga ono malo sto je prezivjelo, trebalo joj je neko vrijeme da se oporavi, ali oporavila se i sve je u redu proslo.
Kako podnosi nitrate, ne znam, ali znam da jako dobro filtrira vodu.
Spuzva je isto super kao "me?ukoralj" (nije koralj), tj ako imas dvije agresivne vrste ili brzosiruce ili bilo sto, samo stavi spuzvu izmedju.
Mozes je staviti i izmedju kamenja, pa ce ih cvrsce drzati (ne moze de dogoditi pad)
Rezes je skaricama ili je kidas prstima, moze na zrak (provjereno-jedna od rijetkih koja moze, ali moze), a pricvrstis je cackalicom (cackalicu probodes kroz nju i zapiknes tamo di zelis), za par dana maknes cackalicu (oprezno) ili imas manji komadic cackalice, pa ce ona to sama za nekoliko dana prerasti
 
Ma, da?! :shock:
A zasto? Sto lose radi? :shock:
hehe, prvi puta tako nesto cujem-meni je skros u redu, ali bas me zanima sto?
 
pa izmakne kontroli i zaraste preko cijela akvarija poput aiptasija ili majano anemona... OK u malom akvariju poput tvoga ti rukom mozes svugdje zagrabiti i pocupati visak .. no u velikim , dubljim akvarijima s 100-200 kila ziva kamenja koji imaju dosta nepristupacnih mjesta i neda se svugdje jednostavno pric rukom moze biti zbilja pain in the ass, znam neke Holandjane (muz i zena) koji proklinju dan kad su je stavili u akvarij..
 
Meni izgleda vrhunski, a i dobra je u nekim slucajevima, al moze bit da kad se jednom zavuce u mracne kute pozadine, da se prosiri..al zasad je to nemoguce...
Evo moju sam poklonio cosmu, nek ju on spasi ako moze, meni nije izgledala bas bajno...

bob, daj ti salji tu spuzvu postom kad je vec ima za bacanje! :lol:
 
Dobio sam ficlek potpuno zdrav, a kad sam ju nakon cca 8h (stajala u autu u vrecici) stavio u akvarij, vec je nekak malo oslabila...
Ostavio sam ju na jacem protoku i svjetlu i pocela je truliti...
Moze bit da sam ju zatuko, nevidim nijedno rugo objasnjenje...
Sad je kod Cosma, pa ju mozda on ozivi... :wink:
 
mislim da si joj mogao dati jo malo anse da ostane, samo da si je premjestio i pustio na miru :D
...ali nema veze, bit ce njoj bolje kod Cosma :D