Grejanje

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Od kada imam ovu mini odgajivačnicu pribojavao sam se ovakvog vremena i sa zebnjom ga očekivao. Noćas je na periferiji Beograda gde se nalazi i pomenuta odgajivačnica temperatura pala na -24°C. Kako to uvek biva i kako Marfi (marfijev zakon) nikad ne spava u 2 h noću nestalo je i struje. Što se pumpi i kompresora tiče nije bilo nikakvih problema, jer je sve tehnički rešeno tako da se uključuje akumulatorsko napajanje koje može da izdrži minimum 10 sati, a verovatno i duže.
Da opišem malo odgajivačnicu pa ću se vratiti na noćašnje događaje. Smeštena je u nevelikoj dvorišnoj zgradi i našlo se mesta za nekih 48 akvarijuma od 54 do 390 litara. Koliko je to ukupno litara vode neznam, jer nikad nisam računao, u svakom slučaju nedovoljno za megalomane u kakve spadam. Prostorija je izolovana spolja demit fasadom (stiropor debljine 8 cm), sazidana od siporeks blokova koji su i sami dobar izolator tako da su tu minimalni gubici energije. Na krovu koji je na dve vode sa unutrašnje strane postavljen je stiropor u dva sloja 5 i 3 cm. To je ujedno i najslabija tačka izolacije, jer sam primetio da se sneg topi na vrhu krova što ne bi trebalo da se dogadja. Znači na leto treba zasukati rukave i dodati još jedan sloj. Grejanje je rešeno na struju tako da se prostorija greje običnom kalorifer grejalicom koja radi na pola snage. Ovih dana vidim da radi non-stop dok se ranije kad su bile višlje temperature uključivala povremeno. Kako je većina akvarijuma povezana na centrlni filter tu se nalazi desetak grejača snage od 100 do 300 w. koji su smešteni u različite akvarijume ali svi greju isti krug vode i nikad se svi ne uključuju. Temperatura u prostoriji varira od 24 do 26°C dok je voda na stabilnih 25°C. Mresni akvarijumi su van kruga centralne filtracije i uglavnom poseduju sopstvene grejače gde se voda greje na temperaturu koju zahevaju različite vrste riba koje se u njima mreste.
Da se vratim na noćašnji događaj. Najgore je bilo ustati u 2 i izaći napolje na sibirsku hladnoću. (mada ovo i nije baš najsrećnije poređenje, jer sam bio u Sibiru kada je bilo -55°C i kad je se temperatura popela na nekih -26°C moji domaćini su se pitali da li to stiže leto).
Za ovakav događaj sam se spremio ranije i obezbedio plinsku bocu sa grejalicom i mogu reći da je sjajno noćas odradila posao. Struja je došla oko 9 h. Temperatura vazduha u prostoriji je bila 24°C, dok je voda pala na 23°C što se može smatrati podnošljivim za ovakve vanredne situacije.
 
Dobro je ako si u istom dvoristu gde i odgajivacnica. A ovo izlaganje je bilo kao slag na tortu. Ja zbog zime nisam premestao ribice iz satana posto nisam stigao da zavrsim objekat na vreme posto je objekat isto na periferiji Zrenjanina, ko zna kako bi se sve zavrsilo. A sema za akumulator e o tome nisam razmisljao. Da ja sam krovnu termo izolaciju radio sa mineralnom vunom 10cm. I jos da pitam jel si oblagao zidove iznutra sa necim zbog zastite od vlage i budji?
 
Posle ova izolacija sto ja omas postaveno osven tavanot tesko da padne temperaturata. Zatoa zagreanite zidovi ja odrzavvat temperaturata vo mrestilnikot sekako so malo opajcajne, a za ribite i stepen moze da zafrkne nesto. Dali moze nekol u fotograffi od mrestilnikot kako izgleda ako nemas nesto protiv pozdrav.
 
imas povejce vrsti na grealki na plin samo pobaraj i ce vidis koja ce ti odgovara prema potrebite imas za mala kvadratura i za golema kvadratura do 200 kvadrati vikani pecurki
pozdrav
 
Bas super, tako to izgleda kada se misli malo i u napred. Sve pohvale za to i ovo je ujedno vrlo lepi primer kako treba raditi. Naravno ko ima akvarijum u stanu on nema takvih problema jer stan valja grejati u svakom slucaju.

Ovaj pad temperature nije nista strasno i ja to ne bi ni smatrao nekim problemom. Cak da se spustila temperatura vode za jos koji stepen sve bi bilo ok.

A kako si resio izolaciju na prozoru. Da li si tu stavio nesto privremeno tek da malo pomogne?

E kako je lepo leti :)


zoopex-mrestiliste.jpg
 
Da zaboravio sam da napišem da sam na prozor privrmeno stavio tablu stiropora. Kad je Boban ovo slikao letos hteo sam da sklonim merdevine i ove kante ali mi on nije dao da bi se videlo da se tu nešto i radi;)
 
mislev na akvariumite ne na kujcarkata za slika kako ti se povrzani kako izgledat povejceto ok ako mozi
 
imas povejce vrsti na grealki na plin samo pobaraj i ce vidis koja ce ti odgovara prema potrebite imas za mala kvadratura i za golema kvadratura do 200 kvadrati vikani pecurki
pozdrav

Ma znam druze da ima raznih grejalica na plin vec ono sto mene muci je to da li se u prostoriji gde su akvarijumi moze koristiti ove pec na butan bocu?
Evo slika:

ef1409ee99b04397b739b1cdc1265ed2.png


Imam ovu pec a bojim da je koristim jer ne znam mnogo o sagorevanju gasa?
Ova pec nema cev da bi se prikopcala na odzak pa da toplina ostane u prostoriji a sagoreni gasovi da idu u odzak vec i toplina i sagoreni gasovi zajedno ostaju u prostoriji.
Ono sto me muci je to da li ova pec sme da se koristi u gotovo hermeticki zatvorenoj prostoriji i na kakav nacin bi sagoreni gasovi uticali na akvarijume i ribe jer verujem da bi gasovi preko vazdusnih pumpi/aeracije usli u akvarijume?

Molim vas ako neko ima neko iskustvo ili misljenje o ovome neka mi odgovori.
 
Sagorevanje plina na ovaj način jeste problem ali ne zbog štetnih gasova ako izuzmemo ugljen monoksid koji se može pojaviti ako se predugo ne luftira prostorija. Drugi problem je što se pri sagorevanju gasa troši kiseonik koji je u prostoriji, a to je element zbog koga i vršimo aeraciju naših akvarijuma. Još jedan problem se javlja zato što se kod sagorevanja gasa pojavljuje otpad iz gasa u vidu vodene pare koji podiže vlažnost vazduha u već prezasićenoj prostoriji.
Kod mene nisam primetio ove probleme, jer grejanje na ovaj način koristim izuzetno retko, a i onda često obilazim prostoriju tako da se sa svakim otvaranjem vrata deo vazduha promeni.
Zoki nerece jel ima i iznutra neka i zolacija.
Nema nikakve izolacije sa unutrašnje strane, mada da sam ranije razmišljao verovatno bi bila postavljena. Ovo iz razloga što se pri ovako niskim temperaturama pojavljuje kondenz na spoju krovne izolacije i zida sa unutrašnje strane.
 
Najveci nas problem su finansije i sto mnogi od nas koji su se posvetili odgajivanju riba nisu od nule planirali prostoriju ili objekat za akvaristiku.Zoki je najblizi idealnom prostoru jer je uspeo sa malim adaptacijama i pravovremenim planiranjem da napravi funkcionalan i efikasan prostor za ovaj nas hobi/posao.
Zbog toga i pored havarije i nestanka struje nije mu se desila katastrofa pa da mu ribe ostanu bez flitracije i grejanja.
Steta sto se ovde ne javlja i nas kolega koji ima prostran podrum koji bi mogao iz licnog iskustva da isprica koliko je dobio kupovinom uredjaja za uklanjanje vlage i koliko mu je sada prijatnije za rad u podrumu a utrosci energije su smanjeni jer nema potrebe za cestim provetravanjem prostorije....