Grindal crvi

Healer

Member
28 Decembar 2003
34
0
6
www.akvarij.net
Evoj jos jedan moj clanak sa Akvarij net-a


Grindal crvi


Ima dosta nacina za uzgajanje Grindal crva, ali mi izdvajamo najlakzu i najcistiju metodu.

Za pocetak nesto opcenito o Grinadal crvima.

Grindal crvi su vrlo mali crvi, dugacki oko jedan centimetar i odlicni su za hranjenje malih riba, te onih koje borave na dnu akvarija . Na nacin kojim cemo vam predociti njihov uzgoj, sasvim je sigurno da, ako se budete drzali tih uputa, nece doci do unosa nekih zaraznih bolesti. Najbolje je ribe hraniti njima u akvarijima bez podloge jer se u protivnom crvi zavuku u podlogu i tako kvare kvalitetu vode. Ukoliko imate ribe koje su dovoljno pametne da hranu potraze na dnu akvarija (ciklidi), te cistace dna i taj se maleni (jedini) problem s hranjenjem Grindal crvima moze izbjeci .

Najveca prednost hranjenja Grindal crvima, za razliku od umjetne suhe hrane, je taj sto su ribe ljepsih i intenzivnijih boja, te se prije odlucuju na mrijest kao i cinjenica da se ribe bolje i zdravije osjecaju sto cete primijetiti po tome sto veselo , brzo i razigrano plivaju po vasem akvariju . Po mom misljenju, Grindal crvi su jedni od najboljih i najzdravijih hrana koju mozete ponuditi svojim ribicama.

Evo koju vam metodu preporucujemo:

U posudi dimenzija 40x25 cm ( duljina, sirina ) sa pokrovnim staklom (koje mora lezati na spuzvi, odnosno potpuno ju dodirivati) stavi se spuzva istih dimenzija debljine 3 cm sa prethodno izrezanim kanalima dubine 1 cm, ali nikako ne do dna s time da razmak koji odvaja kanale mora biti iste sirine kao i kanali u kojima se nalaze i hrane crvi buduci da se crvi preko njih penju na staklo koje se kasnije samo ispere u akvariju (nacin hranjenja).

Prije stavljanja startne kulture crvi , spuzva se treba nakvasiti i iscijediti. Nakon stavljanja moramo paziti da nam spuzva uvijek bude vlazna sto postizemo ispiranjem stakla u akvariju. Kada spuzva poprimi miris amonijaka (NH3) odnosno kada pocne imati malo jaci neugodan miris, tada se makne staklo (jer crvima smeta strujanje zraka, te se povuku u spuzvu). Nakon povlacenja crva, spuzva se ispere kao da u njoj nema nista, te se vrati u prethodno stanje.

Crvi se hrane zobenim pahuljicama. Ostalo bitno je prikazano na skici dolje!
 

Attachments

  • grindal_hrana.jpg
    grindal_hrana.jpg
    36.5 KB · Pregleda: 212
Imam problem .Zemlja u kojoj su mi grindali muna je malih sitnih musica. Sta da radim a da ih se otarasim.
 
vreme je za početak nove kulture!
-mada ja sam koristio i te "mušice" kao obrok za manje ribice.

Pozdrav
 
Pa daj reci ,sta da radim ,sta se desava sa ovom mojom kulturom....
Procitao sam negde na sajtu da je ta zemlja inficirana ,e sad ...
 
U toj zemlji i dalje imas grindale samo sto ih je pregazila kultura musica.Cekaju bolje uslove pa ces ih opet imati.
Probaj da uzmes novu zemlju i da pomesas sa trecinom zemlje koja je "inficarana",za nekoliko dana ako je sve u redu grindali ce se pojaviti.
 
Ja bih stavio hrane pa pokupio što više crvića, dobro ih isprao u vodi. Tako više ne bi bilo bubica i onda te crviće u novu zemlju. Ne bih mešao staru i novu zemlju jer je moguće da se prenesu i bubice.
pozdrav
 
Natopi dobro zemlju (napravi mulj), grindali ce se peti po rubovima posude i tada ih kupi i prebacuj u novu posudu sa zemljom, ali ih prvo zadrzi u posudu sa vodom, za svaki slucaj, i pogledaj da li na povrsini vode ima musica. Ako ih ima kasicicom pokupi musice sa povrsine vode i vodu prospi u novu posudu sa zemljom. Kada su pogodni uslovi za grindale, sami istrebe musice ( veca vlaznost zemljista, hrana koja se brzo pojede i niza temperatura na kojoj se grindali brze razmnozavaju od musica).