Hemirhamphodon pogonognathus-stukica

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Hemirhamphodon pogonognathus ili stukica kako je kod nas nazivaju je veoma zanimljiva zivorodna vrsta ribe.

Ova riba potice iz Azije odnosno sa Tajlanda, Malezije, Singapura i Indonezije. Duzine su oko 10 cm. Voda koja je potrebna za ove riba mora imati sledece vrednosti:
pH 6 -8 ; dH 5 - 12 ; Temperatura vode 22 - 28 C Voda moze da se posoli ( jedna kascica na 4.5 l vode) ali nije neophodno.

Akvarijum za ove ribe mora biti min. 70 cm duzine, sa dosta bilja i vecom povrsinom vode. Ali ono sto je veoma bitno za ove ribe je ziva hrana i to insekti. Ove stukice hrane se tako, sto plivaju uz povrsinu vode ocekivajuci insekte koji ce pasti na povrsinu vode. Mozemo im davati sitne musice a najidealnije su one vinske male musice. E, sad ce neko pitati, kako se muve daju?
Pa, tako sto moramo imati stakleni poklopac i nesto sto pluta po povrsini vode kako bi muve mogle da se slete a da ne popadaju odmah na povrsinu vode. Stukice imaju i karakteristicna usta bas za hvatanje insekata na povrsini vode. Donja vilica ovih riba je duza od gornje i fiksna ( ne pomera se ) a gornja je kraca i mobilna, tako kada pliva tik uz povrsinu vode, kupi sve sto se nadje od zive hrane.
Mada, kada sam imao ove ribe, ja sam uspeo da ih naviknem i na proteinsku hranu u granulama. Vrlo rado su mi uzimale i nisam imao problema sa takvim nacinom ishrane. Verovatno ako bi neko hteo da ih razmnozi, ipak bi preporucio i zivu hranu pored proteinske u granulama. Mislim, da nije veliki problem razmnoziti ove ribe, jedino sto im moramo obezbediti sve uslove koje sam naveo.
Parenje ovih riba se odvija jako rano ( u zoru) i tek nakon sest nedelja zenka radja oko 20 mladunaca koji su veoma veliki, cak do 2 cm. Ali tada moramo da uklonimo mladunce u drugi akvarijum jer ce ih roditelji vrlo rado pojesti. Znaci, moramo posmatrati i biti strpljivi kada se zenka koti.
Mladima u prvo vreme dajemo artemiju ali samo u pocetku, kasnije moramo im obezbediti hranu kao i za odrasle stukice.

Ove ribe, meni su veoma interesantne i veoma atraktivno deluju u akvarijumu. Mozemo ih drzati sa ribama priblizne njihove velicine, sa raznim tetrama i sl.
 

Attachments

  • hepog_u0.jpg
    hepog_u0.jpg
    48.6 KB · Pregleda: 400
Koja lijepa ribica... Da imam slatkovodni, vjerojatno bi pokusala nabaviti koji primjerak, iako ih nisam nikada vidjela po ducanima!
 
Ja sam imao ove stukice u svojoj radnji. :wink: Na svu srecu dao sam i jednom prijatelju jedan par da ih pokusa razmnoziti, tako da ce, nadam se, mozda i biti uspeha. :)
 
Veoma neobicna vrsta.Imao sam priliku da ih vidim uzivo pre par dana u jednoj radnji u Beogradu.Cini mi se da nije mnogo zastupljena kod nas,iako je zivorotka(nisam ni znao dok nisam procitao ovde).
Da li spada u miroljubive ili one druge :evil:
 
Kao sto sam rekao opasne su za svoju mladj a isto tako iza drugu. Iz svog iskustva mogu da kazem da nisu agresivne spram ostalih riba u zajednickom akvarijumu. Ja sam ih drzao zajedno sa guppy-em i nisam primetio nikakvu agresivnost.
 
vrlo su slicne stukicama iz roda dermogenys,samo malo ljepse ... mozda.
moj prijatelj planira sloziti neki biotop bocate vode ,sa brachygobiusima,pa bi htjeo staviti i neke od tih stukica. kod nas ih nema ,da li ih se moze naci kod vas? (.... ovo "nas" ..."vas" ... to mi je tako smjesno,al sta je tu je :) )
 
negdje sam citao da,kada ih se preplasi,mogu lupiti o staklo i strgati kljun,pa zato moraju imati puno povrsinskog bilja. da li ti se to kada desilo?
 
Da, tacno je Chubby, imao sam bas jednu sa takvim "kljunom" i mogu da kazem da nisam imao problema oko ishrane takve stukice.
Inace ja sam moje stukice privikao na proteinsku hranu i vrlo rado su je uzimale.Mada sam imao stakleni poklopac na akvarijumu.

Povrsinsko bilje sam takodje imao. Smatram iz iskustva, da je obavezno potrebno imati povrsinsko bilje u akvarijumu gde drzimo ove ribe.
 
Proteinska hrana se u nasim skromnim prodavnicama prodaje pod tim nazivom, inace je to hrana,
koja se koristi za ishranu pastrmki, ali je neko bio domisljat pa poceo prodavati i za akvarijumske ribe.
Hrana je granulisana od 0.5mm do 5mm i ima je u crvenoj i crnoj formi.
Navodno crvena ima kolicinu karotina u sebi.`
 
i kakva su vasa iskustva s tom hranom? neki proizvodjaci je lose izbalansiraju,pa pastrva bude masna. ne znam da li se to desava i kod akvarijskih riba. inace karotin se dodaje da bi meso ribe dobile crvenu boju,onda je na trznicama prodaju kao losos pastrva,dignu cijenu i tako narod trosi vise para za istu stvar. mislim da se moze davati ribama ali u kombinaciji s drugom hranom...a i taj naziv - proteinska hrana je upitan,jer sto je granulacija veca to je manja kolicina proteina( cca. 50-30%) kako nalaze tehnologija proizvodnje u svakoj fazi uzgoja.
 
Moja iskustva sa ovom proteinskom granuliranom hranom a i skustva mnogobrojnih odgajivaca ovde kod nas, pokazala su se kao veoma dobra u kombinaciji sa ostalom hranom.

Ja sam uvek kombinovao nikada je nisam koristio samu. Najbolja se pokazala kombinacija ove proteinske granulirane hrane sa zivom hranom. Medjutim, desava sa da neki pojedini odgajivaci iskljucivo hrane samo sa njom . U pitanju je veoma niska cena i komercija.

Moje misljenje je da ova hrana nista ne skodi akvarijumskim ribama koji spadaju u svastojede (omnivori). Narocito je pogodna za mesozdere (karnivori) recimo, Serrasalmus nattereri izuzetno brzo napreduje od ove hrane. Ovo tvrdim iz licnog iskustva jer sam hranio dve grupacije ovih riba sa razlicitom hranom. Ova grupacija riba koja je hranjena samo granuliranom proteinskom hranom ,za 50% je bila naprednija.
 
pastrve su mesojedi i ta je hrana iskljucivo podesena za takve ribe koje imaju vrlo kratki probavni aparat ... ako mogu samo nesto nadodati ... uzgajivacima pastrva se preporuca da ribe hrane 10-20 puta dnevno zbog sto vece iskoristivost ihrane (i sprecavanja mogucih komplikacija probave), tako da ne vidim bas neku primjenu te hrane kod svejeda,osim ako se ne kombinira s nekom drugom voluminoznom hranom da bi se zadovoljila kolicinska potreba istih ... a djelomicno i zbog drugacije probave i metabolizma svejeda.