Hladnovodni algar

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
U mom biotopskom domacem akvarijumu sa postavljanjem vestacke rasvete (do skora je bila samo prirodna) u zoni direktne osvetljenosti pojavila se ona barska zelena koncasta alga (raspada se na dodir pa je teska za ciscenje). Trebala bi mi pomoc nekog "iskusnog" tropskog" algara. Jest da ce privremeno pobrkati biotopski koncept ali rat je rat pa mogu i uvozni borci. Predpostavljam da bi neki ancistrus odradio posao, ali koja vrsta i da jos ima da se nadje kod nas. Temperature u akvarijumu su 18-20celz a mogu ici i jos oko 2celz gore - dole u zavisnosti od vremenskih uslova napolju. (akvarijum se nalazi neposredno uz staklo na zastakljenoj terasi). To je ono sto brine: ko od algara moze u takve dnevne hladnovodne temperaturne oscilacije...
 
Pa tesko da bi tropskim algarima prijala tako niska temperatura. Mozda da ubacis male crvenperke, bodorke ili ribice koje ovde zovu "amurski cebacok' i puni su ih kanali. Sve te ribice jedu biljnu hranu, ali da li ce im se te alge svideti??? Sto se tice Ancistrusa oni bas ne luduju za koncastim algama vise vole one sto rastu na staklu ili drugim biljkama.
 
Amurski spavac, kojeg je inace zakonski ZABRANJENO vracati u vodu, alohtona je vrsta u nasim vodama, i kao hranu preferira ikru plemenitih autohtonih vrsta riba! Bio, ja bi stvarno ubacio neke domace vrste riba, pa da bude dibidus pravi biotop. A mozda pride i da malko odmaknes aq od samog stakla terase. E sad nisam bas strucan u tome koje ribe jedu alge, vise sam strucnjak za varalice i grabljivice, ali znam da se bas na drini peca neka riba na vodenu travu, a mislim da je u stvari ta vodena trava upravo koncasta alga! Barem mi tako lici kad sam gledao razne emisije i slike na tu temu!
 
po raznim ino sajtovima naleteo sam na podatke da Ancistrus temminckii moze i do 16celz ali uglavnom se slazu da je za njega temperatura od 18 vec podnosljiva...

Nije to neka strasna alga (spremam se ako napadnu malo ozbiljnije). U pitanju je Rhizoclonium (ona klasicna barsko - kanalska ljiga), a buknula je onog casa kada je akvarijum posle 2 meseca teranja na suncev pogon konacno u ovim mracnim danima dobio vestacko osvetljenje. Gro se locirala neposredno ispod sijalice..., ali koliko sam shvatio nista sto par cescis izmena vode uz trodnevno zamracivanje nemoze da resi....
Nego ovih dana sam ubacivao neke nove biljke u aq, pa mi zao da ih odmah zamracim u fazi adaptacije....
 
Ovde na NZ-u potoji firma koja iznajmljuje akvarijume I bruine o njima. Firma se zove Live Environment.
Oni su bazirani na zlatne ribe I naravno da imaju isti problem, alge.
Da bi nekako doskocili tom problemu oni su koristili neke algare I na kraju su se Ancistrus-i pokazali kao neko prihvatljivo resenje.
Govoriti o vrsti ancistrusa je pomalo riskantno a ovo sto mi poedujemo I nabavljamo po trgovinama je obican bristlenose, ko zna sta je I da li je vrsta uopste.
Temperatura vode u tim akvarijumima je niza od ove koju bio pominje.
 
Ako ozbiljno zagusti sa algama probacu sa ancistrusima, a znam da ih je do sto djavola tesko determinisati.... U mom slucaju ostaje lutrija i vera da je taj koga nabavim hladnovodno adaptibilan....
 
Prijavljujem se da vam pomognem u eksperimentu sa donacijom ancistrusa :cool2: Imam ih u 2 akvarijuma, 100-inak komada na 26 C, i par komada na 23 C. Vama trebaju dvadesettrojkaši :cool2:. Spuštajte im temperaturu svaki dan za po 1 C, pa posle šta bude. Na raspolaganju sam sutra do 16 h, a posle me možete naći kod Slavke na jagnjetini. :cool2:

Pozdrav.
 
:cool2: - samo da ne bude "too cold"...:bozic:

Mojim ocima :ebote: najvise prijaju one ribice osamnestice do dvadesetice, ma da i ove nesto temperaturno starije dvadesettrojcice do dvadesetsestice mogu da prodju.
Salu na stranu hocu da probam trodnevni mrak - cisto da vidim da li pali u borbi sa ovom napasnicom, a ako ne uspem dolazim kod janjeta Slavke-bibljotekarke :ziveli: po donaciju, jer u mojim akvaristickim godinama poklonu se u zube ne gleda...
 
Da su svi protiv toga to nije tacno jer u suprotnom algacidi ne bi ni postojali u akvaristici. Svi akvaristi koji ne zele da provedu sate i sate boreci se sa algama koriste ovakve stvari pa imaju vise vremena za uzivanje. Naravno postoje i akvaristi mazohisti kao i neverne Tome za koje je ovakva stvar cista izmisljotina i stvaranje profita.

Mislim da je jasno da je nemoguce imati akvarijum bez algi. Takva situacija je moguca u sterilnoj vodi pod staklenim zvonom. Neko ko kaze da nema alge u akvarijumu je cista fraza jer ocito to povezuje sa njihovom kolicinom. Kao kad bi rekao da imas akvarijum bez bakterija.

Ja imam dva proizvoda na raspolaganju. jedan je Algae Destroyer koji unistava alge ali NIJE pogodan za biljni akvarijum vec za akvarijum samo sa ribama. Za njega je bolje reci da je herbicid. Aktivna supstanca je simazine 2-chloro-4,6-bis (ethylamino)-s-triazine u svom 0.6 procentnom rastvoru.
Ovaj proizvod je odlican i rasturi alge cas posla.


Nas vise zanima nesto pogodnije i za to ja koristim AlgaeFix. Ovaj proizvod je pogodan i za biljni akvarijum ali i za morsku akvaristiku gde su prisutni cak i korali. Ova cinjenica sve govori i to je PRAVI algacid za nas,
Po sastavu ovaj proizvod je Poly(oxyethylene) (dimethyliminio) ethylene (dimethyliminio) ethylene dichloride i to 45 g/l
Naravno da treba pratiti uputstvo jer u suprotnom nije bezbedan.
 
Uh ta "kemija" sa velikom poly-kobasicom iza sebe.

Naravno da sam razmisljao. Ja sam otvorenog uma po pitanju prisustva algi u akvarijumu. Obzirom da sam sada u ovom biotopsko stanisnom fazonu - smatram ih nezaobilaznim delom neke moje vizije i shvatanja stanista i biotopa. Umetnost (kojom jos nisam ovladao) ih je drzati pod kontrolom, kao uostalom i puzeve i invazivne brzorastuce biljke (ma koliko lepe bile), da bi akvarijum ipak koliko toliko licio na nesto i ne bi otisao u neki ekstrem ili iskocio iz ove nase vestacki napravljene "ekoloske" ravnoteze.

Zato mi je ovaj Rhizoclonium dobro dosao za eksperimentisanje u mom biotopskom akvarijumu jer se smatra relativno jednostavnom algom za uklanjanje, a ipak je nezaobilazni stanovnik nasih stajacih voda.
Od borbe, pored mehanickog uklanjanja (sto je sa ovom algom najteze - jer se na dodir raspada), probao sam i sa H2O2 i mogu van reci da direktno kapanje na algu daje odlicne rezultate.

O hladnovodnim algarima (pa i o ancistrusu) razmisljam kao o prirodnim kontrolorima njihovog rasta, a ne kao o temeljnim istrebljivacima. I kao sto ranije rekoh ancistrus nije deo naseg biotopa ali je ipak prirodan. Razmisljam ja i o cverglanima iliti kako ih tamo na uscu Drine u Savu zovu Klintonima ili Klicama, kao i o nekim drugim ribama biljojedima nasih voda (recimo o malim skobaljima), ali bih ipak zeleo da ceo akvarijum ne bude ocerupan ili prekopan u roku od par dana.

U svakom slucaju hvala za info o ovom algicidu - ko zna, mozda dodje red i na njega. Tesko je alge kontrolisano namenski gajiti, pa jos nekome kao ja, sa ovako malo ozbiljnog akvaristickog iskustva.
 
Paleo nemoj tako. :(
Znam te - znas me :ziveli:
Eto ja sam uvek spreman za eksperiment!

Stanio i Olio -uspesni odgaivaci algi !!! valjam_sevaljam_se

Inace za ovaj algicid za koji si dao link jedino je zvrcka sto nesme u aq sa kozicama i puzevima i sto posle ubijanja algi mora i dodatna filtracija akavrijuma kroz zeolit ili aktivni ugalj sto biljnim akvaristima moze u tom periodu da zeza prihranu
 
Ih bre Paleo, pa do sada smo delili posao oko algi, ali ako me i ti napustis ostajem jedini samozvani i svima javno obelodanjeni uzgaivac algi na Balkanu :ebote:

Boban se ne racuna jer je na Novom Zelandu....
 
Sada dok ovo pisem nisam pogledao taj pdf. Za sada mi telefon ne podrzava pdf osim ako je zakacen na mail. Kad se vratim kuci pogledacu I to.
Bez obzira na sve ja sve sto je na bazi bakra koristim iskljucivo ako su ribe bolesne I to uglavnom ako je velvet u pitanju.
Eto to je to ovako iz prve ruke.
 
Pogledao sam I mada nisam vican tim jezicima tekst jasno pocinje sa naznakom "BIOCID". Mislim da nam je jasno sta je to.
Naravno da Cu ne nanosi veliko zlo ribama ako je u maloj koncentraciji ali sta sa drugim stvarima.
Cu je napast I to je to.