"Hvatalica" za sitne, dosadne puževe (Ramshorn snail)

CTale

Member
4 Avgust 2010
199
5
18
Beograd
Smislio sam i napravio hvatalicu za one sitne, dosadne puževe (Ramshorn snail) koje je skoro nemoguće ukloniti nekim konvencionalnim metodama. Znamo svi kako izgleda akvarijum kada se prenamnože.

Hvatalica je prilično jednostavna, i liči na DIY CO2 sistem. Od materijala je potrebno:

1. Crevo za vazduh, proizvoljne dužine: 2 komada
2. Slamčice: 3 komada
3. Cevčica sa suženjem na vrhu ili nešto slično (iskoristio sam deo koji se dobija uz prelivne cevi, za aeraciju): 1 komad
4. Mala boca
5. Velika boca
6. Silikon (koristio sam onaj koji se nanosi toplotnim pištoljem)

Napravimo otvore na zatvaračima boca i kroz njih uvedemo krajeve creva/slamčice. Koristio sam slamčice zbog lakšeg "upravljanja". Sav prostor oko creva/slamčica se onda fino zalije silikonom.

[Broken External Image]:https://lh3.googleusercontent.com/-Lbv7tAKmiqI/Tkl_ooHTlvI/AAAAAAAAC1A/ATgs_Niurh4/s640/SDC18616.JPG

Na ovoj slici je zelena slamčica deo kojim se love puževi. Crevo na drugom kraju ide kroz zatvarač male boce koja će služiti kao kanister u kome će se zadržavati ulovljeni puževi.

[Broken External Image]:https://lh4.googleusercontent.com/-N1J0IwfC8Iw/Tkl_Jg8sZOI/AAAAAAAAC08/G2QUOMI6m4U/s640/SDC18617.JPG

Na ovoj slici se vidi to suženje na cevčici koje sprečava puževe da odu dalje u veliku bocu (zeleni vrh).

[Broken External Image]:https://lh6.googleusercontent.com/-Tpmde5waTjE/Tkl-xcwnvHI/AAAAAAAAC04/_Z0flGmA-Zw/s640/SDC18619.JPG

Na ovoj slici se vidi montirana "aparatura", spremna za rad. Za pokretanje u rad je dovoljno postaviti veliku bocu na najniži deo, povući ustima vazduh preko roze slamčice koja viri iz velike boce sve dok voda ne krene. Lov je počeo!

[Broken External Image]:https://lh5.googleusercontent.com/-CDTChdXc234/Tkl-WKGjaLI/AAAAAAAAC00/B730olBJbj0/s640/SDC18620.JPG

Za nekih 3 - 5 minuta rada evo šta je stiglo u mali kanister: bilo je preko 30 komada.
 
Zanimljiva ideja!
Neznam koliko ovo dugo koristis i koliko je efikasno na duge staze.Posto su cevcice uske kao i creva bojim se da bi veci puz zapusio ulaz pa ostali nebi mogli da udju.I nije mi jasno dali ubacujes u ove flase neki mamac zbog koga bi ulazili puzevi ili ne?

Sve u svemu mozda bi se sa ovim igrao pre 3 godine,al od kad su clea helene dosle kod nas svi otrovi za puzeve,aparature,sargarepe i ostalo nije bolje od helene.
Sa desetak komada i veliki akvarijumi budu cisti za par meseci....

Uzged dobrodosao na forum!:hej:

Pozdrav!
 
Hvala na dobrodošlici :)

Registrovan sam već dugo, ali sam koristio vreme da učim, dok ne budem imao šta pametno da kažem.

Verovao ili ne - ovo sam večeras "izumeo", skockao i probao, i radi! Nema nikakvog mamca, samo povučeš vodu da krene preko male u veliku bocu. Kao kad menjaš vodu u akvarijumu na crevo.

Veći puževi ne mogu ni da prođu, a oni mi i nisu bili ciljna grupa u ovom pokusu (raspoloživi prečnik creva je odredio ciljnu veličinu). Manji puževi prolaze bez zadržavanja, a velike ne može da zaglavi ništa dalje od ulaza u slamčicu jer ni usisni pritisak nije veliki i zapravo zavisi i od razlike u visini između usisne slamčice i velike boce.
 
Da budem iskren ja nevidim koja je razlika ako uzmemo neko crevo i kantu i usisamo te puzeve na taj nacin. Koja je prednost ove skalamerije u odnosu na ovo sto sam naveo?
Da pojasnim, ja ne osporavam ovo kao da je pogresno nego cisto razmisljam, mozda kao i mnogi dugi, jer nikada tako nesto nisam koristio.
 
Evo kako ja, koji sam se i pozabavio izmišljanjem i konstruisanjem ove skalamerije, gledam na to:

Kao neko ko se bavi samo jednim, malim akvarijumom (75l), koji je ujedno i ukrasni i biljni, i mresni, i eksperimentalni imao sam potrebu za ovakvom napravom koju bih mogao da koristim po potrebi, a ne samo onda kad menjam vodu.

Pri menjanju vode koristim šire crevo od ovoga, pa količina vode koja se menja jako brzo dođe iz akvarijuma u kantu. Stoga, ostaje prekratko vreme da još i puževe jurim širokim crevom.

Druga stvar je što, otprilike, pri svakoj drugoj zameni vode koristim priliku za sifoniranje podloge - to opet nije prilika za sakupljanje pužića.

Dakle, za moje potrebe je idealno. Vodu koja stigne u veliku bocu jednostavno vratim nazad u akvarijum, puževe iz male boce izbacim. I to mogu da ponavljam koliko god je to potrebno da populaciju pužića smanjim na neku razumnu meru, bez rasformiranja akvarijuma i suvih ruku.
 
Ja sam cisto pitao da bi video bas taj tvoj pogled na sve to. Naravno da covek sve treba da proba pa kako ispadne, nekada dobro nekada ne. Kako si i sam naveo za tvoje potrebe je to idealno sto niko ni ne osporava.

Kao sto i sam vidis da su neke reakcije na velicinu usisne cevi sto je mali problem. Sto se tice same vode ona moze da se vrati iz bilo koje posude pa i velike kante.
 
moj oproban recept je,da u toku noći,ubacim parče mesa..bez masnoće...i ujutro...samo ih pokupim ...nahvataju se na tom parčetu kao grozd...eto...koliko da se redukuje broj.;)