Hyphessobrycon sp.

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedna vrlo lepa riba iz familije Hyphessobrycon je Ornate tetra. Jasno je da je ovo neko standardno ime za H. Bentosi ali i ribe slicne njima dobijaju to uobicajeno akvaristicko ime. Tako je i ova Hyphessobrycon sp. dobila ime Ornate tetra.

Po ponasanju nema razlike izmedju Rosy tetre, Bleeding Heart i ostalim ribama te grupe a verujem da je i mrest ovih riba slican, ja se nisam upustio u to pa ne mogu nista vise da kazem.

Evo jedne slike te nove Ornate tetre pa ako je neko poseduje neka prokomentarise neto o ovoj ribi.
 

Attachments

  • DSCF7661.jpg
    DSCF7661.jpg
    33.7 KB · Pregleda: 16
Evo posle par meseci i ova riba je dosla na red za mrest pa da vidimo kako to ide.

Prvo da kazem da je ova riba ipak svrstana kao H. bentosi na osnovu nekih atora. Da li je to ispravno ili ne neka vreme kaze.

Ove ribe sam drzao u vodi koja ima pH iznad 7 i neku srednju tvrdocu pa kao takva nije bas pogodna za mrest ove vrste. To sve sam korigovao, obezbedio im neke uslove za mrest i pre par dana ih konacno ujedinio u mresnom akvarijumu. Prvi dan se nije nista desilo ali zato drugog dana rano izjutra sve je doslo na svoje mesto. Po akvarijumu je bila ikra. S obzirom da sam koristio plasticna vlakna za mrest vrlo tesko je uociti koliko ima ikre ali to sada nije ni bitno jer je ovo tek probni mrest. To su relativno mlade ribe pa onda imaju vremena za dokazivanje.

Kako ce dalje da se odvija to cemo da vidimo jer ove Rosy tetre mogu dosta da zaguljuju sa mrestom.
 
:) Lepa vest. Bobane kazes plasticna vlakna za mrest, kako to izgleda? Da li Rosy tetre brinu o svojoj ikri ili ne? I ako moze neka slikica. :)

:hej:
 
Koristim eheim ehfi fix i to je u stvari plastika za filtere.

Rosy tetra ne "razmislja" puno o svojoj ikri i nakon mresta ako se ne odstrani ona lepo to pojede. Inace od ovoga mresta izgleda da nema nista za sada. Tako mi deluje ali evo sacekacu jos malo.

Sto se tice slike ni sam nemam pojima sta bi tu mogao da slikam. Prazan akvarijum sa tom plastikom ne deluje nista impresivno.
 
Evo mala dopuna ove teme. Mesec ipo dana kasnije moze da se vidi i neki skroman rezultat a to su mlade tetre koje su sada izmedju 7 i 10 mm. Broj nije veliki ali to se i ocekivalo s obzirom da se radi o izuzetno mladim ribama. Vremenom kada jos malo stasaju sve ce da bude znatno bolje.
 

Attachments

  • DSCF2278.jpg
    DSCF2278.jpg
    37.2 KB · Pregleda: 13
  • DSCF2281.jpg
    DSCF2281.jpg
    25 KB · Pregleda: 15
Koristim eheim ehfi fix i to je u stvari plastika za filtere.

Ovo kod nas moze a i ne mora da bude problem. ;)

Kada kazem moze da bude problem ,pre svega mislim na nabavku orginalonog pakovanja "Eheim-ehfi fix"-a gde takvog pakovanja kod nas NEMA. Ali kao sto to kod nas uvek biva , mi mozemo napraviti improvizacije, pa od mrezastih dzakova za pakovanje povrca napraviti podlogu za mrest ili ako neko ima mogucnosti da nabavi zelenu sinteticku vatu (grublju) u nekim bolje snabdevenim aqua radnjama, resice problem postavljanja idealne podloge za mrest tetri.

Eto, to bi bilo neko solomonsko resenje kada kod nas nema ditributera vodecih aqua proizvodjaca , pa moramo da se snalazimo na razne samo nama karakteristicne nacine. :|
 
Improvizacija moze uvek da se uradi i u sustini efekat je isti. Ipak tu treba da se kaze da ako mi radimo neku improvizaciju onda ona mora da bude uradjena korektno i da bude svrsishodna.

Mislim da svi vec znamo da svaka jedinka, mislim na ribe naravno, prati ponasanje ostalih riba u akvarijumu i one na taj nacin komuniciraju. Mi taj vid komunikacije vrlo lako mozemo da vidimo kod ishrane. Dovoljni je da ribe koje se hrane sa povrsine vode pokazu aktivnost ishrane pa da nasi Corydoras-i pocnu uzurbano da pretrazuju dno.

Vratimo se sada na ta plasticna vlakna i na mrest. Ako mi za materijal uzmemo taj dzak koji ti spominjes onda mi rizikujemo da pokvarimo mrest a to nam nije cilj. Ako si posmatrao mrest onda si mogao da vidis da se ribe zavlace u svaki kutak tih vlakana. Ako je to mrezica a dzak je mrezasti, onda vrlo verovatno da ce barem jedna riba da uleti u zamku i da makar u nekom kratkom roku nece naci izlaz iz date situacije. E tada nastupa panika kod te ribe koja odasilje takvu poruku drugim ribama i eto ti belaja. Ako mislis da ce druge ribe da ostanu ravnodusne na te poruke onda se tu varas. Znam da nemislis tako nego ja to samo napominjem. Za mrest mi treba da obezbedimo mir i takvu situaciju da se ribe osecaju sigurnim. Eto iz tog razloga je neprimereno spominjati taj dzak kao potencijalni materijal za mrestiliste i uvek treba napomenuti da on nije dobar.
 
hehe..pa, ne mislis mozda da sam mislio da sa dzakovima postavim razapete mreze za hvatanje riba?!:mrgreen:

Naravno da sam mislio na vec pripremljenu podlogu gde ce se iskoristiti plasticna vlakana od tih dzakova .Znaci vlakana sabijena, iseckana, iskidana i td... tako da se ribe ne mogu upecati. No, naravno da je filter masa koju si naveo najbolja a slicnu masu imamo u nekim aqua radnjama koja se prodaje kao grublja sinteticka vata zelene boje ali na zalost ni ona nije uvek dostupna.

Da se razumemo i da me neko ne shvati pogresno , ja licno nisam za improvizacije koje mogu skoditi i samo proverene mogu izneti i javno reci , dzakove koje sam naveo video sam u jednoj vecoj odgajivacnici slojevito postavljene, zbijeno povezane i iscupkane tako da takvom improvizacijom veoma lice na niskorastuce bilje .
 
Naravno da nemislim tako a sve ovo sam napomenuo da nekome ne bi palo na pamet da nagura dzak u akvarijum pa da stvarno ispadne lov riba umesto mresta. Mislim da nije na odmet da se razbiju takve nedoumice i da se sve razjasni.