Ikra od ancitrusa

Neven

Member
26 Februar 2004
159
0
16
Sarajevo
Pozdrav svima...
Jutro sam u akvarijumu od 30l nasao ikru od ancitrusa....u tom akvarijumu bili su samo dva ancitrusa od toga jedan zuti a jedan obicni...u aq sam stavio jednu plasticnu cijev u kojoj je mracno a i zatvorena je sa jedne strane.....mislio sam da ce zenka baciti ikru u tu plastiku ali nije...Ikru sam nasao na sred akvarijumu....naravno zenku sam odmah izvadio,a muzijaka ostavio posto znam da on cuva ikru,dok je zenka moze pojesti....medjutim cini mi se da muzijak ne obraca paznju na ikru,stalno je plasticnoj cijevi....ikru sam ja stavio u cijev kod njega....Mislim da se muzijak mrijestio prije 15-tak dana sa nekom drugom zenkom...dali postoji mogucnost da se on ne moze mrijestiiti ako se mrijestio prije 15-tak dana....mislio sam da nema mljeca.. :evil:
 
Nevene,mislim da je malo bolja varijanta da stavis flasicu od FRUTEK-ovih sokica, onu sa sirokim cepom,to u Sarajevu ima sigurno.
Predhodno je izlepis crnom izolir trakom ali ostavi oko 1-2cm od dnu da se providi:
Sto se tice ikre ako nije pocela da beli verovatno je oplodjena.
Ja bih za svaki slucaj dodao nesto da ti ne plesni ikra, kod nas to je SAPOREX, za svaki slucaj,preventive radi.
SRECNO :)
 
Nevene nisi trebao izbaciti muzjaka on je potreban ikri. On ce da cuva ta jaja i sa svojim trbusnim perajama da struji vodu iznad njih.

Pokusaj da ga vratis ako vec nije kasno.
 
Cinilo mi se da nije pazio na nju....vidio sam kao da hoce da je pojede....ali stavio sam rasprsivac to im daje zrak...
 
Nisu...ali sam nacucio drugi put necu vaditi muzijaka...a u ostalom vise necu mrijestiti ikrasice nego samo zivorotke..Dobio malo vece zenke gupike tako da samo njih navjeravam mrijestili i nista drugo pa cak ni skalare. :)
U akvarijum gdje su skalari sam stavio plastiku pa ako hoce nek bace ikru pa cu je premjestiti, u drugi akvarijum..necu vise da se zajeba**m...nikada mi se uspije ni jedan mrijest....
:cry:
 
Mislim da ti treba da se odlucis za neku vrstu i da to malo prostudiras, porazgovaras s drugima itd a ne ovako da skaces na sve strane. To sto je propao jedan mrest ili dva znaci da si negde pravio neku gresku. To treba da analiziras i samo tako ces da vidis sta nije bilo dobro. Zato zivce u kesu i polako studiraj stvari ali pre svega postavi svoj cilj.

Ancistrusa je izuzetno lako mrestiti. On sve odradi sam a tvoje je da mu obezbedis dobre uslove u akvarijumu. Ako ne racunam zivorotke, ancistrus je riba koji su mnogi izmrestili kao prvu ribu i on je u dobroj meri odgovoran sto su mnogi akvaristi debelo zagrizli u mrescenje drugih riba.
 
Opet su se sinoc mrijestili ancitrusi,muzijak je ostao isti ali zenka nije.

Cim sam vidio ikru na sred akvarijuma zenku sam izvadio i muzijaka ostavio.Na svakoj ikri se pojavila kao neka mala bijela tackica.
Muzijak se brine o ikrama....
E sada pitanja:

1.Te bijele tackice jeli to normalno???
2.Za koliko ce se mladj razviti iz ikre???
3.Kada trebam izvaditi i muzijaka???

Za sada nemam vise pitanja!

Unaprijed hvala svima! :D
 
Hmm...jos nema odgovora. :D

E jos nesto da kazem,na slici sam napisao "kicma",ali nisam siguran jeli to kicma ili repic :? .
 
Nevene , nemoj nista vise da diras , prepusti to muzjaku da vodi brigu o mladji.

Nakon tri dana mladj ce proplivati a nakon deset dana mozes poceti da hranis mlade sa listovima zelene salate a muzjaka mozes izvaditi.

I nemoj puno da zavirujes u ikru kako izgleda. :wink:
 
joj *ebo te ja nestrpljivog... ne brini se za male... kad izadu, izadu!
kod nekih inkubacija i 5 dana traje... kaj sad...40h!! pusti, mujak ce da skrbi za njih, a onda fino ima vremena dok umancanu vrecicu pojedu, pa onda ti pocni!!
nemora im ni artemiju stavljat, nego fino spirulina prah!! :wink:
ma bit ce to super, vjeruj mi!! :D
 
Samo da vas obavjestim,nema jos nista ako mi i ovaj mrijest ne uspije ja se pozdravljam sa mrijestom riba. :!:
 
ako tako lako odustaje onda ni u ivotu nebu napravil!
kaj misli da je odma bio PC 486??? prvo je bio PC1...pa Bumm, pa PC2, pa ode susjedova garaa... pa PC100(taj su ziher mislili da ce uspjet)... i tako po malo doli do PC 286... pa 386, pa 486!

Nevene, vjeruj mi, ja sam sad potroio 50eura kojih sam uljevima zaradio samo da bi mrijestio ribu koju brat bratu nije svako mrijestio...
pa nekaj ce bit... samo mora bit uporan!
 
Da ja sada ne filizofiram puno kada je Stina lepo objasnio kako ti je to u zivotu. Uspona i padova koliko hoces...

I ako se kroz zivot na bilo kojoj prepreci zustavis, moras se potruditi da je dobro izanaliziras kako bi je savladao...u suprotnom ostajes kod te prepreke celog zivota. :wink:
 
Tako je kako je brat Fauna rekao!!
Ja sam ti malo okarikirao gore kak to ide, al je u biti istina! :wink:
Vjeruj mi Nevene, onog trena kad prijede bilo kakvu teku prepreku u ivotu osjecaj superiornosti ulazi u tebe... isprobaj ga malo... izmrijesti te ancistruse :wink: