Je suis comme je sius...

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Je ne parle pas fracais tres bien, tako da nastavljam po nashki, a i ako neshto prospem po francais, ne obazirite se previshe. Dakle Francuz nisam, nit mi je da budem, dovoljno je shto sam coa.. A i ako ovo 'c' napishete velikim slovom ili ne stavite tachku na kraju, ja cu se odazovem, bez daljnjeg. :)
Daklem ovako stoje stvari. Stoje 4 akvarijuma kod mene: 3 sam postrojio po vojnichkom: 'vod u vrstu zbor', chetvrti mi dodje k'o regrutni centar za ova tri, shto bi se po akvaristichki reklo: karantin. A beshe nekad ukrasni, takva ga sudbina zadesila. Sve mu ukupno dodje nekih bruto 1000l, pa mi je i chiniti da sve to odrzim kako treba.
Akvaristichko ludilo :x me goni da multipliciram ovaj 'kubik' :shock: , s tendencijom da okolinu dovedem do ludila sasvim druge prirode :roll: , al' ne gubim nadu da ce se naci i oni koji ce poslushati staru, a za ovaj sluchaj preporuchljivu mudrost iz crtanih filmova: "..ako ne mozesh da ih pobedish, onda..." :idea: Dobro, to znate.
E, sad, shta ne znate, a voleli biste da znate, ili ne znate da li biste voleli, ili shta vec :shock: ... moz' me pitate, sve u naletu ljubopitljivosti i trenutne inspiracije :) . A ja sam trenutno inspirisan da vas pozdravim i poshaljem slike, a kako je kompletna stvar josh u fazi kompletiranja, rado cu primiti komentare, predloge, kritike i sve ono, jel, shto ide uz ovakve teme. :wink:
 
Chast mi je da ti prva ovde pozelim dobrodoshlicu, zajedno sa tvojim francuskim, engleskim i svim ostalim jezicima. Naci ce se ovde nekoliko nas koji cemo moci da pratimo i razumemo sve shto kazesh.
Divno je shto je sa nama jedna pametna (i ne samo pametna) glava,, zatim otelotvorenje lika i dela El C. :D
Ono shto shirish radijalno oko sebe je uvek vedro raspolozenje i ljubav prema akvaristici, kakvu poznaju samo najveci freakovi (da, tu ubrajam i tebe) :lol:
Prva stvar koju si meni uradio je, naravno, ponovno probudjenje SC :p , ali odmah zatim, pa shta drugo, nego-BOTIE :D .Shto hoce reci, tamo gde su drugi pali, ti si uspeo. No, da ne duzim ovde sa iskrenim hvalospevom i iznoshenjem odushevljenja shto si ovde (hehehe, konachno sam te vrbovala :wink: :lol: ), bice za to i nekih drugih prilika, a josh shto je ovo za jedan forum, sasvim dovoljno.

Bienvenue !
:D
 
Kada sam video naslov teme pomislio sam da se neki spamer uvukao na forum i za malo da obrisem temu bez citanja. Ipak sam pogledao i video da civek zna da prica Srpski :)
E kad je tako onda nam dobrodosao. Mozes i Francuski ako zelis ali to onda obavezuje i prevodioca da bude tu. Da je bilo ko sto nije bilo meni je francuski jezik mogao da bude materni jezik pod uslovom da se sve ostalo poklopilo. Zivotne igre su to :) No dobro da se mi vratimo na nasu akvaristiku i da puno ne brinemo o proslim sudbonosnim danima.

Lepa ti je postavka i interesantno postavljena u stanu. Bilo bi dobro da postavis i neku sliku ribica itd da se sve bolje vidi. Ako postavljas onda to uradi u novoj temi u drugom forumu jer je ovo ipak samo forum za upoznavanje. Dobro je i da imas izdvojeni akvarijum u svojstvu karantina. Sigurno da bi bila greota da upropastis sve ovo sto imas radi neke nesmotrenosti.

Eto tako za sada pa da nastavimo sa druzenjem i nadam se da ces da se lepo uklopis ovde sa nama.
 
Dobrodosao coa.!! Ugodno iznenadjenje.
Naslov me je takodjer zabezeknuo i sve sam si mislila, pa sto je sada to?!
No kada sam otvorila temu, imala sam sto za vidjeti. Odavno nisam u slatkovodnoj akvaristici, ali ono sto me je definitivno osupnulo je interijer tvog obitavalista, kuce, stana ili sto li je to vec :shock:
Onaj akvarij s skalarima u onom ljubicastom tj. magenta (kod nas se ta boja popularno naziva po jednoj telekomunikacijskoj firmi, posto im je ta boja zastitni znak) taj akvarij u tom prostoru...cudo-doslovno cudo. Ljubiteljica sam jarkih boja i neobicnih prostorija a ta tvoja me je doslovno posjela na stolicu i spustla mi vilicu do poda. Svaka cast
I ona tri akvarija u prostoru nisu losa, stovise vrlo zanimljivo postavljeni s obzirom na one malene prozorcice iza...zanima me sto se nalazi iza?! Kako su plocice postavljene, sve vise i vise me zanima..sto se nalazi iza ta tri avarija, posto se fotelja nalazi ispred...doduse jedva se raspoznaje, ali tu je.
Ta tri akvarija bi mogao poslikati i bolje da vidimo koji su stanovnici unutra
Jos jednom dobrodosao i svaka cast na originalnom uredjenju interijera
 
Dobrodoslica i sa moje strane... :)

Nadam se da ces se ovde brzo uklopiti kako sa radom foruma, tako i sa clanovima sajta. Lepo je sto si odmah slikom prikazao svoja dela (konkretno mislim na uredjenje akvarijuma), nego da si samo recima opisivao.

Eto toliko ...a sto se tice francuskog..."j'crirais, si je savais crire.." , zato cemo na srpskom :D
 
Dobrodosao ovde i od mene

Lepi akvarijumi, posebno onaj pregradni vodeni "zid".

I da, skalari su extra :wink:
 
evo i ja pošto su mi počteno platili da kažem što bi posebno naglasila o ovome da kada bi rekla da sam se iznenadila naslovom to nebi bila istina o ovome.....Da radosti treba, treba i ja se uvek radujem kad vidim svakojake članove i članice zajednice.....a na konto toga onako (madju nama) tačno se zna ko je i šta je drug KPAQ-ovac i šta je sve učinio za narod i otadđbinu i svja tri metera akvaristike...stoga
BRAVO! BRAVO! BRAVO!
 
Sa zakasnjenjem, da ti i ja pozelim dobrodoslicu.

Ovo sto si prikazao na slikama deluje veoma lepo. Okruzenje, i kombinacija ona tri akvarijuma su interesantni i originalni.

Nadam se da ces nam jos slika pokazati, sa nekim detaljima i opisima.

Pozdrav, Mirka



:wink:
 
Pa jeste coa., mogao bi da nas obradujesh sa jednom slikom onog srednjeg akvarijuma malo poblize.Da se vide Botie i Debeli.
Vish' da hvata neka slikomanija, barem mene, pa ajd' i tebe, dovoljno za epidemiju na ovome mestu.(Kad se uzme procentualno, heheh) :wink:
 
Eh, dragi moji forumashi akvaristi, videh obavestenje da su slike izgubljen slucaj, pa tako i ovo moje francusko predstavljanje osta bez slicice, a to nije lepo, a tamo gde nije lepo to valja popraviti, pogotovo sto dodatno sharenilo bese inicijativa sharamantnijeg dela odbora za docek:)
Pre svega cu da popravim sopstveni propust i zahvalim se svima na srdacnoj dobrodoslici, koja mi je puno znacila, te se ja tako povremeno provodeci vreme ovde, u drustvu sa vama, osecah ispunjen toplinom, kakvom samo kolege akvaristi mogu pleniti.
Mislim da cete moci da uzivate u slikama, narocito ako do sad niste videli od izvora dva putica.
 

Attachments

  • beeke101.jpg
    beeke101.jpg
    95.3 KB · Pregleda: 30
  • beeke102.jpg
    beeke102.jpg
    79.3 KB · Pregleda: 26
  • beeke103.jpg
    beeke103.jpg
    84.1 KB · Pregleda: 24
Coa, dobro je sto si naknadno ubacio slike jer sa takvim i slicnim postovima gde su izgubljene slike, imamo problem. Zapravo ,teme koje su bile sa slikama a sada kada nedostaju , izgledaju potpuno drugacije, hocu reci zbunjujuce. U svakom slucaju sada je tvoja tema sasvim ok.:)

Sto se tice dobrodoslice i tvojeg uklapanja na ovim forumima ,mislim da su se obe strane razumele i uklopile. Svakako da je na forumima dobra i kvalitetna diskusija uvek dobro primljena i dobrodosla, a isto tako druzenje i zabava na chat-u .;)
 
Pogledacu i na drugim mestima gde sam stavljao slike, pa cu se pobrinuti da i te teme ne izgledaju zbunjujuce.

Fauna, nemas frke kad je kvalitetna diskusija u pitanju tu sam neumoran, a i novi-bolji izgled sajta je inspirativan, pa uz to po prirodi stvari ide i moja veca aktivnost u svim forumima sajta.
Gledacu i da poradim vise u tom segmentu druzenja, pa i na chat-u, da vec ionako dobru zabavu ucinimo urnebesnom.;)
Do sad sam, da budem iskren, bio skeptican po nekim pitanjima; ucinilo mi se ponekad da su postovi na sajtu uglavnom isuvise sterilni, uniformisani, ustogljeni, ocisceni od doze licne posebnosti i kreacije, sa prekomernom dozom izvestachene prijatnosti i ljubaznosti:| , ali sam promenio misljenje:p ; prepoznavsi potencijal da i taj segment uznapreduje. Bas sam skoro dobio jednu prijatnu privatnu poruku, pomalo nerazumljiive sadrzine, ali ipak prijatnu, koja je potkrepila moje predjasnje navode.
Eto tako, uz zelju da se i nadalje uklopim sto bolje, istovremeno cu pratiti i dalje tendencije, atmosferske padavine i sl.:p
 
A jojj, sada i ti sa tim izgledom sajta.

Fauna, Mirka i jos neki drugi su mi dusu vadili za tim promenama koje sam ja smatrao toliko nevaznim a ni sada nisam promenuo to misljenje. Ti im sada dajes za pravo :)

Postovi nisu sterilni, moze tu da se pise po volji i sa dozom humora ali nikako ne smemo da dozvolimo da se sve ovo prebaci na teren humora na ustrb akvaristike. Posebno ne smemo da dozvolimo da se salju poruke bez smisla samo da bi se pokazala necija prisutnost. Ipak samo napred i bez ljutnje ako ti neko od "staromodnih" obrise neku pisaniju :)

Sala malo ali ako vecina ovde smatra da je korisno mi mozemo da otvorimo i jedan forum za price i pricice koje nemaju nikakvbih dodirnih tacaka sa akvaristikom i gde moze da se pise apsolutno po volji, normalno u okvirima pristojnosti.
 
Bobane, sve je to u redu, ali valjda FMC (Fauna, Mirka, Coa) zna. Odvec je nama akvaristima poznato siroko dejstvo FMC-a, tako da nam se mora verovati:p

Ne ulazeci u mali udeo postova koji su napisani naucnim stilom, eventualno administrativnim, zurnalistickim... najveci deo postova se pise literalno-beletristickim, gde su odredjene slobode, kroz koje se prozima neki deo (potencijalnog) karaktera, dobrodosle; inace da je drugacije, svaki forum bi se pretvorio u jednokratni-vikend simpozijum;)

Tako da je poenta onog sto sam hteo reci je da je danas dobar proizvod isplativ uglavno samo ako ima provokativnu ambalazu i marketing, gde je provokacija - podstrekivanje na pozitivnu reakciju.
Nakad su neki tamo objavljivali moje radove iz lingvistike i psiholingvistike pa mi se ucinilo da imam odredjene kompetencije da sudim o nekim nuspojavama, ciji znacaj nije zanemariv ni po pitanju glavne svrhe sajta.

Brisanje mojih pisanija je potpuno zabranjeno, ako ne verujete, procitajte predlog novog ustava, gde je to naglaseno zatamjenim slovima ..........
Uh sad vidim i klauzulu, po kojoj konzervativa ima prece pravo.... ipak cu morati da se slozim valjam_se

Sad sam u dileji za ove price i pricice, jer me muce ovi okviri pristojnosti, mada cenim da mi i to nekako uspeva:)
 
Prezivesmo otrove :)

Posto je u jednom neobaveznom caskanju Boban napisao: "Koliko akvarista na nasem net-u je iznelo celokupnu situaciju svog akvarijuma sa sveobuhvatnom problematikom i poencijalnim resenjima i koliko je diskutovano o tome?", odlucio sam da napisem sa kojim se problemima suocavam kod odrzavanja svojih ukrasnih akvarijuma.
.
Gledao sam u pocetku sve da isplaniram tako da kasnije imam sto manje posla. Od tog pocetka do sada nekako sam formirao svoj stil oko uredjenja akvarijuma, a to bi se moglo opisati: osrednje ubiljen, dosta, dosta dekoracionog materijala, osrednji broj riba; s tim da su i ribe i bilje u kategoriji "easy" za drzanje.
.
Posto sam u nabavci mozda i preterao sa kupovinom nekog bilja (zbog povoljnih cena) odlucio sam da se u narednom periodu ogranicim na ovo sto vec imam u svim ukrasnim i pomocnim akvarijumima, bez daljih ulaganja. Videce se sa slike kako sam s toga prakticno 2 akvarijuma ubiljio 90% samo anubijama razlicitih vrsta. Toliko sam ih imao, a nesto i razmnozio, da sam skoro u maloprodaji visak menjao za neke ribe. Sta je tu je zelje za pravim holandskim akvarijumom ostavicu za neki drugi put. Videce se i da su akvarijumi vrlo jednostavno uredjeni, tako da bi za komletno rasturanje i ponovno namestanje u isti ili slican polozaj (drugog i treceg) trebalo mozda 3-4 sata. I to je ono sto je za moje shvatanje u redu.
.
Najveci problem koji imam je mozda neobican, a to su alge na prednjem staklu i to samo kod ak.br.2. Ne znam o kojim algama se radi, vrlo se tesko skidaju (samo ziletom) i izgledaju kao otisak prsta na staklu; boja im je braonkasta. Jedan akvarista mi je rekao da sumnja na "silikatne" alge, ili kako god na alge koje se javljaju zbog viska silikata (!?). Cudna stvar je ta sto u svim akvarijuma imam vrlo slicne uslove, pocev od litraze, preko osvetljenja, podloge, kamene pozadine. Problem je samo u tom jednom akvarijumu i da bi lepo izgledao potrebno je jednom nedeljno strugati alge sa stakla. Vrlo sam redovan na zameni vode, cak sam i pokusavao problem da resim dnevnim zamenama vode po 20% u intervalu od 10 dana, ali problem nije bio resen.
.
Nekad bojim crne alge zbog velikog broja anubija, koje su za sada izrazito zdrave, skoro savrsenih i cistih listova. Primetio sam tu i tamo po koju crnu algu, po drvetu, ali se ona ne siri. Tek po koji list odstranim kada primetim da je zahvacen, no to nije toliko cesta pojava da mi je zadavala ozbiljnije muke.
Posto vidim da dosta akvarista, s kojima sam u kontaktu, pre ili kasnije (a obicno vrlo brzo) pocnu muku da muce sa crnom algom, pogotovo kod pomenutog roda biljaka, razmisljao sam u cemu je razlika, u kojim parametrima vode, da kod mene takvih problema nema. Mozda u mekoj vodi i redovnim zamenama?
.
Sledeca stvar, koja mi zadaje male poteskoce je stvaranje zelene cupave alge i to po vezikulariji. Tu ne verujem da ima leka, posto tu biljku volim da kacim po drvetu i cesto je na samo par centimetara od povrsine vode. Toj biljci nevezano za alge ne odgovara tolika blizina svetla i ne dobija izgled koji bi trebalo da dobije. One koju su rasporedjene u krajevima akvarijuma (mracniji delovi) ili u nizim tackama izgledaju lepse. E onda tu treba povremeno odvojiti biljku od nahvatanih algi. E sad, ima i izuzetak posto imam neke dve razlicite mahovine. Jedna je bas mnogo blizu povrsine i odlicna je, samo sporije raste, Ove druge rastu jako brzo, ali im se desava opisano.
.
Eto, to su neke moje male muke. Ne znam na sta drugo da se zalim :) Ako se setim javljam :)
A slika nakon par meseci od zadnjeg postavljanja je ovakva:
 

Attachments

  • tmat3.jpg
    tmat3.jpg
    62.1 KB · Pregleda: 28
Zaboravih za gastromizonchice da kazem:) Iz prve ture kada sam nabavio 5kom, prezivela su samo 2, u drugoj sam nabavio 5 i 4 su pezivela. Ovi sto su preziveli drze se lepo vec mesecima, a uginuca su se desavala vrlo brzo nakon nabavke.
Dobra stvar je sto uginuca drugih riba skoro da nije bilo.
 
He sad imas 6 gastromyzon-a. To bi bilo dovoljno, barem mislim, da ti odrzavaju akvarijum bez algi osim tih zeznutih na staklu koje moras da ostruzes.

Ja u akvarijumu gde su oni imam upaljeno svetlo non stop i sve je uglancano. Neverovatno kako su dobri cistaci.