JEZERCE

Jesam nestrpljiv ali moram da cekam prolece. Sad je kasno da ubacujem ribe ipak im treba vreme da se polako prilagode.
Nabavio sam posude za vodeno bilje, a ovih dana cu da narucim nesto od toga sto moze da prezimi u jezercetu.
Sve sam blize odluci da u jezezru budu japanke pa imam vremena da tokom zime nesto i nabavim. Moze to da bude lepo veliko jato, jer ima oko 10000 litara vode.
Svasta citam pa me interesuje koje sorte japanki su pogodne za jezero i prezimljavanje?
 
Sve te zlatne ribe koje imas po prodavnicama bez problema podnose vrlo veliki temperaturni raspon. Sada bas nisam sasvim siguran ali negde od 3 stepena pa do nekih 35 i mozda koji jos. Slobodno njih stavi u bazen, po mom iskustvu njihovo zdravstveno stanje mnogo je bolje zimi nego leti.
U slicaju da imas bas opaku zimu uvek mozes da ubacis mali grejac u bazen, tek da sve ne zaledi.
 
Nesto mi pade na pamet, onako iz prakse. Zlatne ribe su uvek bolje podnosile zimu nego leto, ajde da kazemo da im vise prija hladna voda nego topla. Deluje mi da su najzdravije i nekako najsrecnije kada ni u snu ne zelim da dirnem vodu, kad se na samu pomisao sledim.
Mozda je bas sada i vreme da ubacis koju i da vidis kako to sve ide.
 
Mislim da to nece moci. Voda u jezercetu je oko 4°C, a sve ribe koje bi mogao da nabavim su akvarijumima gde je temperatura preko 20°C Tesko bi bilo da obezbedim kako da ih prilagodim na tu temperaturu, a da nije previse naglo.
Sad ima riba da se kupe iz jezera ali u Subotici ali mi se bas ne ide sad tamo, mada ko zna, mozda napravim i tako nesto ako se smiri ovo ludilo oko covida.
 
Last edited:
Sad vidis kako bi sve to izgledalo da ima nesto zasadjeno, sevar itd. Sevar bi bio fantastican pogotovo u tom prednjem delu mada se ne bi odrekao i zimzelenih biljaka. To treba da je uzivanje cele godine a ne par letnjih meseci.
 
Znam, Bobane ali jednostavno nisam stigao to da uradim. Brzo ce mart pa cu onda da pocnem da nabavljam biljke i za jezero i za okolinu.
Ocekujem da se to sve razraste do leta
 
.
 

Attachments

  • IMG_2475.jpg
    IMG_2475.jpg
    292.8 KB · Pregleda: 5
  • IMG_2476.jpg
    IMG_2476.jpg
    279.4 KB · Pregleda: 5
  • IMG_2477.jpg
    IMG_2477.jpg
    305.7 KB · Pregleda: 5
  • Like
Reactions: Fauna
.
 

Attachments

  • j 1.jpg
    j 1.jpg
    69.7 KB · Pregleda: 7
  • j 3.jpg
    j 3.jpg
    67.8 KB · Pregleda: 7
  • j 4.jpg
    j 4.jpg
    60.7 KB · Pregleda: 7
Ovo znaci da si u zavrsnoj fazi projekta. Nakon toga jos samo biljke i to je to. Mozda bi trebao, ako vec nisi, da uneses u bazen i lokvanje. Zasadis ih u neku posudu tako da lako mozes da manipulises njma.

Koliko vidim ti tu imas oko pedesetak riba i ako sve prezive i porastu tu moze da bude i mala guzva ali otom potom, videcemo vec.
Obrati paznju i na ptice jer su ribe vrlo uocljive.
 
Lokvanji i jos devet vrsta biljaka su posadjeni pre desetak dana i tek sad pocinju da nicu, jer je ovde bio neobicno hladan april i vegetacija kasni, tako da nema jos uvek sta da se slika. Sve to je posadjeno u saksije koje su predvidjene za jezerca. Ima tu i plivajucih biljaka ali o tome kasnije kad se zazeleni.
Voda u jezerce je sipana prosle godine tako da je proces cikliranja zavrsen odavno. Tokom zime se voda malo zazelenela ali sam to resio kad sam ubacio malo dafnija. Kad kazem malo to je bas tako, neverujem da je bilo vise od 200 komada. Odradile su fantastican posao i razmnozile se u milione i potpuno ocistile jezero. Ribe su bile odusevljene i polako im smanjuju broj i bas vidim da su se lepo prilagodile. Nisam napomenuo da ima dosta i larvi chironimusa, kompletan meni.
 
Uzeo sam sezdeset riba, a litraza jezera je oko 12000 litara, znaci 200 litara po ribi tako da uz tehniku mislim da ce biti u redu. Filter jos nisam postavio i to ce biti ovih dana. Koristicu filter iz odgajivacnice koja polako odlazi u vecna lovista.
Sto se ptica tice to nece biti problem, imam dva cuvara koja nedaju ni vrapcima da piju vodu iz jezera:)
 
Ja bi im dao vise prostora. Porastu te ribe a nista drugo i ne rade osim sto kopaju po bazenu. Porastu one velike ako im je sve ok, dvokilasi pa i vise a to nije zanemarljivo. Ja licno bi to sveo na jednu trecinu od toga. Normalno bez zurbe za sada su male pa ima tu dosta vremena za podesavanja.
Dafnija se sama pojavi, kako joj to uspe sam Bog zna. ali se pojavi. Ovako kako si uradio je mnogo brze i to ti je pametan potez. Ako zelis da ih odrzis samo dodaj kvasca, naravno to vazi ako ti voda vise nema algi.