kako zaštititi akvarij...

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
kako zatititi akvarij...

Kako zatititi akvarij od pregrijavanja kada ode grijac? To nisam napravila, a niti mi je ikada palo napamet, jer do sada nisam imala nekih problema s grijacima u svom dugogodinjem radu s akvarijima, ali to ne znaci da mi se to ne moe dogoditi, pa...Kako da se osiguram?!
 
Uf, pa to nije nista novo i zahteva malo dodatno ulaganje. To se radi sa termostatom. Postavis jedan termostat u akvarijum koji se podesi da iskljuci na zadatoj temperaturi. Ta temperatura se obicno podesi nekoliko stepeni vise od radne. Preko tog termostata ide napajanje grejaca koji ima svoj radni termostat, sve sto vec imas. Grejac radi i ako omane njegov termostat i temperatura poraste, sigurnosni termostat iskljuci. Taj sigurnosni termostat je stalno ukljucen jer akvarijum nikada ne dostigne njegovu zadatu temperaturu tako da je napajanje grejaca uvek obezbedjeno. Dakle, sve sto vec imas i samo treba da dodas jedan termostat. Ako termostat grejaca otkaze, temperatura poraste i taj dodatni termostat postigne zadatu vrednost i iskljuci.

Za obrnuti slucaj ide jos jedan paralelni sistem ali se grejac postavi da ukljuci samo ako temperatura padne. Recimo stavis na 20 C. Sve to izgleda bespotrebno ali ako drzis vredan akvarijum onda nije na odmet da stavis te preventive.
Ovo za hladjenje akvarijuma usled kvara grejaca je dobro preko zime, pogotovo nocu mada su stanovi uvek dovoljno topli pa i nije nuzno ali ovo za pregrevanje je izuzetno korisno.

Eto, kao sto vidis sve je prosto ko pasulj :) samo sto ljudi nemisle u vezi toga a kada se desi onda je sve propalo. Ako imas vredan akvarijum onda je to dodatno obezbedjenje jer nije sve jedno da ti propadne nesto sto puno kosta samo radi glupog kvara. Uostalom nije lose da se napravi za svaki akvarijum.
 
Vidi, tako neto mi nikada ne bi palo na pamet, jer do sada nisam nikada osiguravala svoj akvarij! Ali ne treba se igrati, svaki akvarij bio on morski ili obicni je teta ako ode.
 
Slazem se da je to odlicno resenje ali ima jedan mali problem. Koliko bi taj sigurnosni termostat zauzeo prostora u akvarijumu narocito ako su u pitanju srednji akvarijumi gde su najcesca pregrevanja vode usled loseg kvaliteta grejaca ( mislim na grejace kupljene u Srbiji ). Ja recimo nisam pristalica bilo cega sto je vestacko i strano u akvarijumu. Sad ono, sto se mora kao sto su prelivne cevi , grejac i druge sitnice, sta cemo, to se mora. Ali, ako bi taj termostat zauzeo jos neki veci prostor, a akvarijum od 70-100 l , mislim da je ruzno.
Po meni idealno resenje je dobar kvalitetan grejac od proverene svetske firme. Za vece akvarijume od preko 400l pa navise, ta solucija sigurnosni termostat je OK.
:D
 
Ne Fauna, nisi promasio temu. To vazi i za slatkovodni akvarijum. Ti termostati su mali a u zavisnosti od akvarijuma mogu da se postave bilo gde. Dobro resenje je i u spoljni filter a moze da se stavi i u podlogu. Termostati mogu da budu malih dimenzija pa je takoreci i "nevidljiv". Opet, sve zavisi sta imas u akvarijumu. Kod morskog, gde cena riba i korala zna da ode na desetine hiljada dolara jedan dodatni termostat neznaci nikakav trosak u odnosu na sigurnost koja se dobija.

Ja koristim iskljucivo Jager-ove grejace sada Eheim ali i njima se desava sve to tako da nema argumenta da ti ime firme garantuje nesto. Bas proslog meseca mi je Jager digao temperaturu kod diskusa na 36C. Sva sreca sto tu stalno dolazi nova voda pa temperatura nije otisla vise. Trebao si da vidis dvadeset kutija Jager-a kojima sam isekao kablove radi kvara a da nikada nisu ni bili u akvarijumu. Dobro je da nisu otisla na trziste. Eto a jager je ime.
Ipak, svakome na volju.
 
Moj grijac za morski je Tetrin ! Mislim da je takav i u akvariju sa ciklidima, ali davno sam ga kupila, i imam jedan koji mi slui za zagrijati vodu dok je mixam s soli, a taj je jo od mog prvog akvarija kojeg sam osposobila u osnovnoj, tako da za tog stvarno nemam pojma to je!
 
Moze li da se prikaze slika jednog takvog termostata? Da li se oni rade fabricki ,mislim serijski bas za takvu namenu ili moramo mi to nesto da pravimo i kobinujemo. :wink:
 
To je obican termostat kao sto je u grejacu, bimetal, barem kod mene. Ja imam neki koji su radili englezi a ovde je sklapan. Ta proizvodnja je ukinuta. Videcu ako je ostao neki primerak da ga slikam a ako ne, slikacu taj koji je u radu pa da vidis.
Posto je grejac jak nekoliko kilovata, taj termostat je povezan na sklopku jer ne bi izdrzao sve to.
U sustini to moze da odradi bilo koji dobar termostat.