Koliko velik akvarium ?

ZOZO

Member
15 Novembar 2004
65
0
6
Skopje, Makedonija
Vech neko vreme me savetuju da nabavim vechi akvarium jer imam regal tang i Naso tang. Pa me interesuje koliko velik akvarium i koje su dimenzije najbolje za akvarium u koji che da stanu jedan Plavi regal tang, jedan Naso tang i jedan zuti tang Z. flavescens? Normalno tu dolaze i par klovnovi A. Ocelaris i par Maroon klovnovi i za sada je jedna H. Magnifica anemona ali planiram da bude josh jedna anemona.
 
Ima Octopus jedan od 3000. litara u kuci koji je rasformiran i rasklopljen, ako si zainteresovan pitaj ga, moda ti i proda isti.
 
Zozo, poto ima ribice u akvariju koje mogu poprilicno narasti i ima ih vie kom..tako da po mojem miljenju i akvarij od 500l koji bi bio min. za jednog Nasa, nece ti biti dovoljan, jer nije tu samo Naso, vec ima i Regal tanga, Maroon klaune koji isto mogu narasti, a i uta zebrasoma nije ba malena :D
Ako im eli barem donekle poboljati uvijete ivota, idi na 600l akvarij, i to neka je min. Morao bi se potruditi i nabaviti i dosta makro algi, poto su tangovi biljojedi (algojedi) i bez adekvatne prehrane mogu lako oboliti od raznih bolesti i izgubiti svoje divne boje.
O dimenzijama akvarija necu, jer ne znam koliki ti je stan, opa ne znam koliko moe u dukljinu i irinu, visina i nije pretjerano bitna, ali nemoj u visinu iznad 60 cm...teko ce ga osvijetliti inace. A i pitanje je to moe naci po ducanima, koje dimenzije! Ako pak misli dati nekome da ti lijepi akvarij, ne bi ila koliko treba biti debljina stakla, ali primjerica ako ima akvarij 170/60/60 to ti je oko 612 l i donekle mi se cini ok, ali to je minimum minimuma.
Naravno, nemam tako velike ribe, pa ne znam ba koliko sam te dobro uputila u velicinu akvarija, ali nekako sam racunala koliko pojedina vrsta trai min. velicinu akvarija. Ribe koje si do sada nabavio ili misli nabaviti su reef safe, to znaci da bi mogao imati s njima i koralje, ali za koralje u akvariju, osim dobre filtracije treba i jako dobro svijetlo, dok, ako se odluci za samo Fish only tank moe imati i manju kolicinu svijetla.
 
Jasenka obichno prostor u stanu nije problem ali zato su pare problem. Ne znam koliko koshta staklo debelo 12mm ili chak 15mm jer na visinu od 60 cm ne bi rizikovao da ga pravim od 10mm. Mada rekli su mi da 1 kvadratni metar od 15mm stakla koshta 120 eura mada su nasli i za 60 eura sto nije mnogo skupo. E dali josh ima od tog jeftinog ne znam. Mada ja ne bi da idem u shirinu od 60cm nego bi ishao u duzinu do 2 metara. Akvarium bi bio 200 duzina 60 visina i 50 shirina.
E sada na vechem akvariumu mora da se nabavi jacha filtracija i jache svetlo a sve to koshta. To je mnogo para za sada i chak i ne planiram da neshto takvo. Jedino mozno je da morski akvarium prebacim u onaj vechi u kojem su pirane a ima dimenzije 140/60/50. Ali tada pirane bi bile mali akvarium i mozda bi se chak i povredile ili pojele medzusebno jer su postale prave mrcine od 25cm pa im je i ovde vec malo tesno.
Zato che da ostane ovako a NASO chu da dajem alkohol i cigarete pa ostache mal i neche porasti bar su meni tako rekli da ako detetu dajesh onda ne poraste. :)
Mada videchemo kako che sve da se odvija jer ja u stvari uvek sam zeleo da chuvam murinu i pre neki dan sam video jednu snowflake prava lepotica a ako to uzmem onda sve male ribice chu morati da prodam pa akvarium che biti preuredzen. Ali za sada ostaje ovako ako naso poraste ide na poklon.
Alge ima nije problem mada uvek postoji u radnjama i moze da se daje osushena. Mada gledao sam kako u javnom akvariumu gde su tangama davali neku zelenu salatu cela glavica onaku spushte u akvarium i ovi jedu kao ludi. Josh nisam probao da dam mojim takvo neshto jer ima alge za sada a naso i plavi tang redovno je odrzavaju. :)
Jasenka kad vech zuti tang poraste toliko gde chesh ti njega da chuvash jer koliko znam nemash bash veliki akvarium.
 
ZOZO slobodno ti daj ribama i salate, neces im nauditi sa time. Ja koristim i blitvu samo je malo probarim, bas malo tek sa se sparusi.

Ovo za staklo cu bas da pogledam kako EHEIM radi. Mislim, sada nisam bas siguran, da oni dvometrase rade od 10 mm. Sto me je jos vise iznenadilo je samo postolje koja meni deluju dosta klimava mada je sve to sigurno kada oni tako rade.
 
Zozo najpre savet . Bolje spusti visinu na 50 a povecaj irinu na 60 . Ove ribe su plivaci i takav akvarijum bi im bio pogodniji jer je povrina dna a samim tim i prostor za plivanje veci.) Ako se u obzir uzme i potrebno osvetljenje onda ce ti biti jasno zasto predlaem manju visinu.I nace akvarijum duine 2 m sa visinom koju sam ti pomenuo(50) i irinom(60) ja pravim uz garanciju bez problema . Nije bitna samo debljina stakla vec i njegov kvalitet kao i kvalitet silikona. A tu nema tednje. :wink:
 
Boban dvometrski akvarium od 10mm stakla se radi bez problema ali visina mu je 50cm. Posto ja volim visinu od 60cm jer i onako kad stavish peska bar 10 cm onda ti ne ostane mnogo ako je 50cm. Ali zato uvek postoji metalni L profili i ako njime napravish okvir onda se ustedi na debljinu stakla negde oko 1 do 1.5 mm. Ali za sada nechu da sklapam novi akvarium jer i nemam mesta a i pare nema jer pochinjem da stedim za letovanje. :))))
Boban sta je to blitva ima li to neki drugi naziv jer moze neko da mi kaze ne znam kako se kaze to na makedonskom.
 
Zozo, jel ti to hoce metalni ram na morski akvarijum? Nisam ba siguran da su metal i slana voda u prijateljskim odnosima. A blitva je blitva, ono slicno spanacu, ali bolje za ishranu (spanac se izbegava).
 
Naravno zozo ima blitva drugi naziv. Recimo na latinskom se blitva zove Beta vulgaris var. cicla , englezi je zovu Swiss chard;a Nemci recimo Mangold.
E a kako se ona zove na Makedonskom to nam ti javi :lol: (u poverenju to je ono zeleno lice sto ti obicno gurnu kuvano u tanjir kao prilog, kada ti serviraju ribu. :wink: