Lemon Cichlid

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Neolamprologus leleupi - Lemon Cichlid

Link ka databazi: Neolamprologus leleupi

DSC03433.jpg
 
Ja bih samo dodao iz mog licnog iskustva sa ovim ciklidima, da je to miroljubiv ciklid koji ne napada druge vrste ribe koje nisu iz familije Cichlidae :wink:
 
Ma njihova miroljubivost nije bas tako sigurna... :evil:

Imala sam gosta, takodje zutog, L. caeruleusa, koji je bio veoma miroljubiv, dok ga posle mesec da na nisu uhvatile bubice pa mi je "osisao" sijamca, odgrizo pola repa neonki i nacinio jos par ludorija pa je zaradio povratnu kartu u teglu kod moje drugarice.

Eto to je moje iskustvo sa miroljubivim ciklidom. Ali da je bio mnogo lep, bio je.

Pozdrav. Mirka.
 
Mirka, pa ti mea babe i ebe :D Ciklid kojeg si ti imala je iz jezera Malavi, dok se ovde prica o Tanganjika ciklidu. I to tvoje iskustvo je dobar primer kako ne treba raditi - meati ribe bez prethodnog znanja o njihovom ponaanju i potrebama. Nije ovo Mirka nita loe upuceno tebi, to je cesta greka neiskusnih (i nekih mnogo iskusnijih) akvarista :wink:
 
Fauna ne bih se slozio sa tobom.Bar ne onako kako si formulisao sve sto si napisao.Znas li sta moe da uradi odrastao muzjak ove vrste u nagonu za mrest.U tim trenucima on bije i jace i vece od sebe. Koliko su bile stare ribe iz tog tvog iskustva? Drugo, budi precizniji, koje su to ribe koje nisu iz familije ciklida a mogu sa njima tj. koje to ti preporucujes? Istina dosta njih moe u yajednicu sa njima ali na osnovu ovakvog odgovora gde kae :da je to miroljubiv ciklid koji ne napada druge vrste ribe koje nisu iz familije Cichlidae neko bi mogao sa njima staviti i recimo gupije i slicne ribe a onda jao svima njima. Budi uvek precizan sa odgovorom.
 
Ne razumem sta zelis da kazes Octopuse, da je to agresivna vrsta ciklida ili miroljubiva?

Mislim da je suvisno o tome polemisati da Neolamprologus leleupi postaje agresivan kod polnog nagona. Zar treba da napominjem X. helleri ili mozda P.latipinna gde muzjaci kada dobiju polni nagon mogu da postanu toliko agresivni, da ta agresivnost moze da se poredi sa najtipicnijim ribama takvog ponasanja kao sto su Malawi ciklidi.

Ja nisam bio precizan sa tom recenicom sa kojim sve ribama moze da se slozi N. leleupi bas iz tog razloga sto moze da bude sa dosta vrsta riba iz razlicitih familija.
Eto, na primer ja tvoju tvrdnju mogu da demantujem i fotografijim jednog akvarijuma gde vlasnik ove vrste riba drzi bas sa guppy-ma, a da vec godinu dana nema nikakvih problema u takvoj zajednici. Medjutim, ja sam protivnik takvog mesanja riba i ne slazem se da ciklide treba mesati sa ribama koje nisu iz te familije , tu sam bas strog i beskompromisan. Za mene licno biotopski akvarijumi pretstavljaju jedino koliko toliko pravo resenje , kako izdvojiti delic jedne prirode u nase akvarijume.

Eto, toliko sam hteo da kazem, odnosno da ti objasnim Octo, sta sam zapravo hteo da kazem sa onom recenicom.
 
Nisam znao da cu izazvati ovoliko polemike oko lelupija. Mada je ovde u pitanju samo malo neprecizno izraavanje, a i meanje stvari jer narav pojedinih ciklida moe da se gleda iz vie uglova.

Mada treba znati da je ciklid uvek ciklid ( pa makar bio i skalar ) i da ce se uvek ponaati kao ciklid i nikako drugacije, princip je isti, sve su ostalo nijanse.

Ovi moji malci se sve vie osmeljuju da izalaze evo uslikao sam jo dvojicu kako su izali da vide malo spoljnog sveta.



[Broken External Image]:http://img178.exs.cx/img178/7496/malileleupi0023dl.jpg
 
Nisam htela detaljisati, ali poznajem osobine tog ciklida.

On se kod mene u akvarijumu naso igrom slucaja, cak i bez mog znanja a i odobrenja. Njega je moj sin pokupio iz tegle svog drugara (i moje drugarice), gde je ovaj mali zuti verovatno boravio po kazni. On ga je bucnuo u akvarijum a ja nisma mogla da ga uhvatim koliko je bio brz. Dok nije postao agresivan i napravio stetu koju je napravio mogao je tu da boravi. I onda je ponovo izleteo, u teglu, pretpostavljam.

Pozdrav. Mirka.