Mrest Paracheyrodon innesi

Fantom

Member
5 Novembar 2007
212
2
18
Beograd
www.akvarijumart.com
Evo hteo bih da dam skroman doprinos i ovom sajtu.
Malo opsirnije cu vam opisati mrest plave neonke na nacin na koji sam ja to uspesno radio.

Mrest Paracheyrodon innesi
Evo posto vidim da je ovaj deo foruma prazan a ovo mi je prvi post, voleo bih da doprinesem malo razvoju ovog dela foruma. detaljno cu opisati mrest najpoznatije ( plave ) neonke, bar onako kako sam je ja mrestio kod nas u Beogradu.
Nisam sigran koliko god da ti detaljno pisem da cu ti pomoci, ako pre toga nisi radio neke jednostavnije tetrice, znas ja mogu da ti napisem sve, ali jednostavno neke stvari moras sam da osetis, tu ti niko ne moze pomoci. Kada pocnes da osecas neke stvari pocnu da se desavaju.
Ja cu pokusati da ti dam recept, ali ne ocekuj mnogo.

1. Osnova svega je pravilna nega i ishrana matice. Drzi je u mekoj vodi, hrani sto raznovrsnijom kvalitetnom hranom, tubifex maksimalno izbegavaj. Ako mozes nabavi grindale i enhitreju, a moze da posluzi i rendana smrznuta dagnja, mada je navedena ziva hrana najbolja. Ako uspes da nabavis odlicno, ali i pored nje moras davati razlicitu kvalitetnu suvu hranu.
2. Druga stvar je kadica za mrest, najbolje dimenzije su 20 x 20 x 20, na dnu napravi mrezicu, koja ce biti zalepljena za ram od staklenih lajsni, ne sirih od 1,5 cm, gledaj da ti lajsne budu knap, kako se riba nebi zaglavila izmedju njih i kadice. U samu kadicu najbolje je da stavis ako mozes da nabavis busen korena Ive, a ako ne busen Vesicularie.
3. Sto se tice vode kupi vlasinsku rosu i destilovanu vodu, ili ako imas RO aparat moze sa njega. Rosu pomesaj sa jednom od druge 2 vode u razmeri pola-pola. Potrebno ti je da nivo vode bude oko 13 cm ne vise. Tu vodu u serpi koja nesme imati osteceno dno prokuvaj sa cistim tresetom, nemoj sa humusom ili zemljom za cvece. Imas Prodakov treset, ili Serine black peat granule. Ako uzmes Prodakov mozes da iskoristis sve, ako uzmes Serin, ja mislim da ce biti dovoljno za desetak kadica. Znaci prokuvanu vodu procedi kroz filter vatu, najbolje je da napravis levak od plasticne flase, pa nju da napunis vatom pa kroz to da procedis. Tu vodu kada se ohladi sipaj u kadicu, i ukljuci rasprsivac, ne mora jako. Potrebno je da prodje oko 3 nedelje, ne manje da tanin pobije bakterije u kadici, najbolji pokazatelj ce ti biti kada na dnu vidis onaj talog kao u filteru kada se nakupi na dnu na staklu. U pocetku izgleda kao prasina, kada da kazem voda sazri ta prasina predje u grudvice, primetices i to da se tada sama voda maksimalno izkristalisala. Ne brini jasno ces videti i tu promenu same bistrine vode. To je znak da je voda idealna za mrest.
4. Stimulacija za mrest. Najbolje je da pratis vremensku prognozu. Na mrest ih nagoni nizak pritisak, koji je najcesci pred i za vreme kise. Kada najave kisu, pokusaj 2 dana da ne hranis maticu i da im spustis temperaturu na nekih 19 stepeni najbolje. Gledaj da ti u kadici bude malo toplija voda oko 21 stepen. Nemoj koristiti nikakve grejace u kadici. Rasprsivac smanji gotovo na minimum, neka jedva izlazi po neki mehur, filter ne stavljaj u kadicu. Ribe je najbolje da stavljas uvece na mrest, moraju biti u mraku, direktne svetlosti ne sme biti, ikra je fotosenzibilna. Na mrest stavljaj 2 muzjaka i 1 zenku. Najverovatnije ce se izmrestiti ranom zorom. mogao bi da im napravis neku mesecevu svetlost, imas one lampe za bebe sto se utaknu u shuko, izgledaju kao ona cuda protiv komaraca, to daje jedva primetnu svetlost plavicaste boje, cisto da se vide da im ne bude mrkli mrak, jer u njemu mogu da se mreste samo kraljevske neonke. Mozes da stavis i obicnu sijalicu sa potenciometrom, i da smanjis do kraja, samo da se zica zacrveni, nista vise. Kao sto sam rekao najbolje je pred kisu, tada nece omasiti, ali mozes da probas i ovako. Uvek prati ribe, one ce ti same reci da li su spremne, primetices po njihovom ponasanju, ako zenka pocne da juri muzjaka, tada nema promasaja, a mozes da gledas i koju zenku jure muzjaci, bas te muzjake, i bas tu zenku izvadi i stavi na mrest.
5. Kada gledas da li su se izmrestili, gledaj u polutami, i gledaj zenku, videces po stomaku. Izvadi ih i kadicu zamraci kartonom. Posle nekih 36 sati ce se izleci klinci, a posle jos 5 do 6 dana ce proplivati. Nemoj viriti za to vreme, pobedi radoznalost. Kada proplivaju, skini karton, i dalje ih ne osvetljavaj direktnom svetloscu. moze samo rasejano svetlo, svetlo koje se odbilo od necega, a opet ne previse jako, moze ona stona lampa, sa slabom sijalicom, uperena u beli kisobran, tako ces dobiti rasejano svetlo.
6. Sto se tice ishrane, podrazumeva se da si obebedio infuzoriju ili jos bolje rotatoriju. Zumance ne dolazi u obzir, ostaces bez neonki. Zasto je bolja rotatorija? Krupnija je i lepi se za staklo. Mozes je uzgajati u nekom stabilnom akvarijumu, ili pak u tegli. Hrani se Susenom korom banane, ili susenom kelerabom, a moze i sama da se stvori, ako ovo potopis u vodu, neka i ta voda bude meka kao i u akavrijum gde su roditelji. I uvek sipaj malo vode iz stabilnog akvarijuma, tu najcesce ima infuzorije, i rotatorije. Ako ti se u posudi koja je namenjena za te mikroorganizme, na staklu pojave mnogo sitni organizmi, u obliku bicara, zalepljeni za staklo, super to je rotatorija, infuzorija pliva. Potrebna ti je najbolje sajdzijska lupa, sa njom mozes jasno videti, sta je u pitanju. Ako imas rotatorije, skini je prstom sa stakla te posude, zatim u tu posudu ubaci staklenu lajsnu, posle pola sata sat rotatorija ce se ponovo prilepiti za staklo, ali deo i na staklenu lajsnu. Izvadi lajsnu, i prstom skini sa nje rotatoriju koja se za nju zalepila, ali ovoga puta to uradi, u kadici sa ribicama, vrati lajsni u kadicu sa rotatorijom, i hrani male 3 do 5 puta dnevno. Ovakvo doziranje je neophodno zato sto se infuzorija i rotatorija htrane mlecnokiselinskim i vocnokiselinskim bakterijama, a ove opet ubijaju ribice, zato je bolje kada imas rotatoriju, jer je infuzoriju jako zajebano izdvojiti iz te vode, ne postoji sito, ne kaci se za staklo, a moras da je dodas bez vode u kojoj zivi. Kada savladas ishranu prva 2 dana dok neonka ne predje na artemiju, savladao si sve, tada to postaje zajebancija. Pazi kada dodajes rotatoriju, infuzoriju, pa i artemiju, ne smes imati neke delove bolje osvetljene od drugih. ribe se kriju u mracnije delove kadice, a hrana ide ka svetlu, tako da ribe i pored gomile hrane mogu ostati gladne i uginuti. zato ti je opet potrebno rasejano svetlo o kome sam ti vec pisao.
7. Kao sto sam ti rekao vec posle 2 dana hranjenja rotatorijom, mozes preci na sveze izlezenu artemiju, pazi da bude kvalitetna i sitna, ako ti bude trebala javi. Artemiju dobro isperi bar 20 minuta u svezoj vodi, pa je onda daj ribama. Ne preteruj, hrani ribe cesce po malo. Pazi artemija mora biti spremna na vreme. Treba joj oko 30 do 36 sati da prve napuste ljusku. Artemiju vadi spricem kada se natalozi, kako bi ubacivao manje vode.
8. 11 dan od proplivavanja ribe moras prevesti u tvrdju vodu, ali sto bezbolnije kap po kap. Napuni kadicu skoro do vrha. Filter i dalje ne stavljas. Ribe drzi u kadici dok ne odrastu barem kao mladj gupike, tada ce poceti da im se pojavljuje ona plava strafta, to je posle od prilike 20 dana od proplivavanja. Mozes par dana nakon pocetka davanja artemije da im das i mikro crva, ali njih ispiraj bar sat vremena, pre davanja ribama.
9. Kada dobiju tu straftu mozes ih prebaciti u veci akvarijum, ali ne sme biti preveliki, moze oko 30 litara, ako ih stavis u veci, nece ti jesti. Tada mozes da ih osvetlis normalno. Sto se tice ishrane, mozes poceti da im dajes i grindale i suvu hranu.

To je od prilike to.
Roditelji su na mrest spremni odprilike posle 10 dana.
 
Matori, ja mislim da bi već sada mogao da izdaš jedan CD, ne mora samo o mnogobrojnim mrestovima koji si se bavio, može ovako nešto sveobuhvatno, sigurno bi pomoglo mnogima :hej:
 
Nadam se da necete zameriti sto sam vracam temu koju sam postavio, ali znajuci da mnogi listaju samo teme koje su najsvezije, mislio bih da bi nekome ova tema mogla biti korisna. Tema se je samo jedan dan zadrzala, i bila je potisnuta sa nekim novim temama, i prakticno nije ni dobila sansu za citanje ili neki komentar.
 
Da .. da .. čita se polako .. txt po txt .. kad se uhvati vremena ..
Kada dodje vreme za mrest .. kraljevskih .. prečešljaču ja opet ovau temu .. :)
 
Danas sam imao pomalo čudnu situaciju. Naime posmatrao sam mrest neonki (Paracheyrodon innesi) u grupnom akvarijumu (100l), oko podneva pri upaljenom svetlu. Jedan par se odvojio od jata i iznad žbuna javanske mahovine u nekoliko navrata, koliko sam ja video, ženka je izbacila po 6-7 jajašca. U isto vreme i od preostalih 5 neonki formirala su se još dva para koja su se vijala po akvarijumu ali ništa osim toga nisam primetio.
Pre nekoliko dana mrestile su se i zebrice (Danio rerio) iznad istog tog žbuna.
Inače akvarijum sam, posle 20 godina, formirao pre manje od mesec dana, obična niška vodovodna voda, pre 7 dana sam prilikom zamene dodao 10 litara destilovane a juče još 10 odstajale 7 dana.

Ono što me najviše interesuje je posle kog vremena će da bude novog mresta kod neonki, a kada kod zebrica?